-Allah küfredenleri sevmez- ayetindeki küfürden maksat nedir? Sövme, küfretme de buna

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
#1
Soru
“Allah küfredenleri sevmez” ayetindeki küfürden maksat nedir? Sövme, küfretme de buna girer mi?
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;


İlgili ayetlerin (bk. Rum 45; Al-i İmran 32) “Allah küfredenleri sevmez” şeklinde tercüme edilmesi pek isabetli değildir. Çok eski meallerde yer alan bu ifadeler o günkü Türkçe’ye uygun olabilir, fakat günümüzdeki Türkçe’ye pek uygun değildir. Sizlerin de bu konuda tereddüt etmeniz bunun bir kanıtıdır.

“Küfredenler” kelimesi, “kâfirun/kâfirin” kelimesinin tercümesidir. Halbuki biz bugün bunu “kâfirler/kâfir olanlar/küfre girenler/inkârcılar” gibi sözcüklerle ifade etmeliyiz.

Elbetteki Allah, yeryüzünde fesat çıkaranları–bozguncuları (Bakara 205), israf edenleri (Araf 31), zalimleri (Al-i İmran 57) hainlik edenleri–ihaneti (Nisa 107), dünya malı ile gururlanıp, şımaranları, (Kasas 76), kibri-büyüklük taslayanları-böbürlenenleri (Hadid 23) kötü sözü açıkça söyleyenleri (Nisa, 148) de sevmez. Ancak soruda geçen küfür, inkar etmek anlamındadır.

Özetle, ilgili ayetlerin manası “Allah kâfirleri/inkârcıları sevmez” şeklindedir. Yoksa sövmek manasına gelen küfretmekle bir ilgisi yoktur. Çünkü inkar etmek ile, sövmek farklı şeylerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör