Salatı tefriciye abdestsiz okunur mu

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Merhaba benim sorum Salatı tefriciye ile ilgili, uzun süredir kabul olmasını beklediğim ve Allah'dan olması için istediğim bir dua var. Bu duanın kabul olmasını istiyorum ve inşallah Rabbim kabul edecek. Bu arada da boş durmamak adına Salatı tefriciye okumak istiyorum. 4444 adet okuyacağım. Fakat bunları okurken abdestli olmam şart mı? Abdestsiz bir şekilde okuyabilir miyim?
 

KaraHilal

KaraHilal

Çalışkan Üye
Merhaba Değerli kardeşimiz,
Salat-ı Tefriciye bir duadır ve abdestsiz okunabilir. Ayrıca kadınlar hayız döneminde bu duayı okuyabilirler.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
mss

mss

Misafir Soru Sistemi
Merhaba önemli bi sınava girdim fakat çok kötü geçti sonuçları daha aciklaadi 4444 hacet duasını okuSam sınav da degisiklik olur mu?

/Soru Sahibi : Eylem
 

N

Nobody

Ziyaretçi
Salat-ı Tefriciye gibi salat-ü selamlar Peygamberimiz için yaptığımız birer makbul duadırlar. Dualar ise ibadet niyetiyle okunur. İbadetlerin karşılığı da bazen dünyada verilir, ama çoğunlukla da ahirete tehir edilir. Bu sebeple, dünyevi sonuç hemen alınmazsa "duam kabul olmadı, redde uğradı", diye ümitsizliğe düşülmez.. Belki karşılığı ebedi hayatta verilmek üzere ahirete tehir edildi, diye düşünerek salat-ü selama devam edilir...
Yani hangi sıkıntıdan kurtulmak niyetiyle okunursa okunsun, okuyan karşılığını hemen peşin olarak dünyada alacak, düşündüğü sonuca da mutlaka hemen varacak, diye bir hüküm yoktur. Kaldı ki, maruz kalınan sıkıntılar, bu gibi duaları okumanın da vakitleri olarak görülür. Nitekim Bediüzzaman Hazretlerinin bu konudaki hatırlatmaları aynen şöyledir:

"Dua bir ibadettir! Kul, kendi aczini ve fakrını dua ibadeti ile ilan eder. Zahiri maksatlar ise dua ibadetinin vakitleridir! Hakiki faydaları değil. Çünkü ibadetin faydası, ahirete bakar! Dünyevi maksatları hasıl olmazsa, o dua kabul olmadı, denilmez, belki daha duanın vakti bitmedi denir, dua yapmaya devam edilir..."
Bu sebeple Salat-ı Tefriciye gibi salavat dualarını, sadece dünyevi ihtiyacımızı karşılama aracı durumuna düşürmemeli, ebedi hayatta karşılığını göreceğimiz bir ibadetimiz olarak yapmalı, peşin sonuç alınmazsa okuduğumuz salavatlar boşa gitti sanmamalıyız..
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
T

teenni

Deneyimli Üye
Soru: 4444 salatı tefriciye duası abdestsiz okunur mu
Bu de cevap: Ben okunur diye biliyorum. Çünkü ayet değil dua olduğu için mantığını yürüttüm.
 

Üst