Makyaj Yapmak Dinimizde Günah mı?

  • Konuyu başlatan İslami Sorular
  • Başlangıç tarihi
İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Son günlerde sıkça sorulan bir husus hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Makyaj yapmak dinimiz açısından caiz mi uygun mu? Makyaj yapmak günah mı? Sizleri bu konularda aydınlatacağız.

Merhaba hocam size sorum şu olacak. Kadınlarda yüz ve eller avret sayılmıyor ve kuranda kendinden görülen yerleri hariç yani eller ve yüzler hariç süslerini gizlesinler diyor.

El ve yüzdeki süsleri neden gizliyoruz o zaman? Yani yüzümüzdeki makyajı ve elimizdeki kınayı? Mesela Peygamber efendimiz döneminde yas tutan kadın 4 ay 10 gün sürme süremiyordu, sonra sürüyordu. Buradaki sürme sürmesinden kasıt ev değildir herhalde. Çünkü evdeki zaten mahremidir. Yani kadınlar peygamber efendimiz döneminde dışarıda da sürme sürüyordu. O zaman? Tabi ki ben fıtratı değiştirecek bir makyajdan bahsetmiyorum hafif bir makyajdan bahsediyorum. Evli kadınların kocalarından başkalarına süslenemeyecekleri söyleniyor. Ama ben evli değilim ve çevremdeki herkes makyajlı ve güzel ben kendimi bazen çok soluk hissediyorum. Sürme ve pudra sürmem de yani insanların nazarında süslü olmayacak bir şekilde makyaj yapabilir miyim?

CEVAP:

Kadınların makyaj yapıp son derece alıcı bir şekilde süslenmesi caiz değildir. Eskiden günümüzde kullanılan bu tür makyaj malzemeleri yoktu ama yine de bitki köklerinden yapılan malzemeler vardı.

Mezhep imamları bu konuda verdikleri cevap ile gelecekte bu şekilde makyaj malzemelerinin ortaya çıkacağını düşünmüşlerdir.

Eğer bir kadın evde kocası için süsleniyor ise bu caizdir. Fakat dışarı çıkarken başka erkeklerin dikkatini çekecek şekilde süsleniyorsa kerahat vardır. Hatta niyet ve davranışlara göre haram da olabilir.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
mss

mss

Misafir Soru Sistemi
kaşımı abartısız boyuyorum kaş boyamak günahımıdır?

/Soru Sahibi : Eda
 

Üst