Emlakçılık ve komisyonculuk yapmak caiz mi günah mı?

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Selamün aleyküm, ben Alpaslan kuytul diye din adına konuşma yapan bir şahsın bir konuşmasında Emlakçılık yapana dolandırıcıdır, emlakçılık yapana kız vermeyiniz gibi sözler işittim.

31 yaşındayım 2011 yılından beri emlakçılık işiyle iştigal ediyorum. Rızkımı ve ailemin geçimini bu meslekten temin ediyorum. Mesleğimiz oldukça sorumluluk gerektiren gayet meşakkatli, olağan üstü sabır sebat ve insanüstü bir anlayış gerektiren bir meslek olduğunu içine girmeden bilmiyordum. Ortalama bir satıştan meşru olarak kazanmamız gereken miktar satış bedelinin alıcı artı satıcı ayrı ayrı yüzde üç olması gerekirken çoğu zaman yüzde çok çok defa yüzde 1 komisyona dahi razı oluyoruz. Yeter ki iş olsun dükkan dönsün. Bir o kadar da dükkan giderlerimiz ayrıca ev giderlerimiz oluyor. kazancımızın üstünde bize hele ki son yıllarda kuruş para kalmıyor. Biz bu kazancımızı insanlara insanların kendi rızası ile bizden gelip talep ettiği daireleri bulmalarında aracılık ederek, profesyonelce sorunlarına çare bularak, tapu devrine kadar süreci yöneterek satıştan sonra dahi bütün sıkıntıları ile bizzat ilgilenerek elde ediyoruz.

İnsanlarla ilgilenmek hele ki daire satışları esnasında doğabilecek bilimum dolandırıcılık teşebbüslerinin deneyimimiz sayesinde direk olarak önüne geçtiğimiz bir çok olay vuku bulmuş. İnsanları doğru yönlendirdiğimiz için yıllar sonra tekrar bir ihtiyaç halinde tekrar tekrar bizlere kendi yakın çevrelerindeki insanları yönlendirmeleri bizlere onur vermektedir. Bunun yanında vatandaşa yapmış olduğumuz bu hizmetlerin karşılığında örnek vermek gerekirse 300.000 TL'lik bir satıştan elde etmemiz gereken net kazanç 18.000 TL olması gerekirken, biz 5000 TL gibi çok daha absürt hakettiğimizden çok daha düşük bir kazanca razı olabilmekteyiz. Aylık dükkan kiramız 3000 TL 5 adet internet sitesine üyeyiz ,her birinde ilanlarımızı üst sırada tutabilmek için doping dediğimiz reklam ödemesi gerçekleştiriyoruz. Aylık internet sitesi ve reklam giderlerimiz 7 ila 8 bin TL arasında, elemanlarımız pirim usulü çalışıyor. Fakat sigorta ve yemek masrafları 4 bin TL Araçlarımız su yakmıyor ayrıca kredi borçları vergisi cabası. daha bunun gibi yüksek nice giderlerimiz var. Dolayısıyla giderlerimiz olmasa dahi ben hakkım olan emeğimin karşılı eğer 1 tirilyonsa, 1 tirilyondur hak haktır.

Bunu kazanıyorum diye ben ne hakla "kız verilmeyecek kişi" pozisyonuna düşürülebilirim. Dinimizce bir hükmü varsa vallahi bırakıcağım bu mesleği...
selam ve dua ile.
 

sorularlaislamiyet

Deneyimli Üye
Üye
Aleykümselam
Değerli kardeşimiz,

Emlakçılık ve komisyonculuk yapmak ve satılan maldan komisyon alması caizdir.

Komisyonculuk meşru bir meslektir. Alanla satanı buluşturup anlaştırmak için çaba ve gayret gösterme hizmetidir yaptığı. Bu hizmetin bir ücreti, bir karşılığı olmalıdır. Meşru bir iştir yaptığı. Ancak bu mesleğin de diğerleri gibi ilk şartı, tarafları fiyatlarda yalan söylemeden buluşturup anlaştırmaktır.

Bu hizmetin ücretini ayrıca da konuşabilirler. O hizmeti görenlere çevrede verilen ne ise onu da esas alarak takdir edebilirler.

Komisyoncu bir tarafın fiyatını yüksek göstererek yahut da aşağı anlatarak aradaki farkı kendine alamaz. Kendine ait olan hak, komisyonculuk ücretinden ibarettir. Ayrıca tarafların malından fiyat oyunuyla kendine gizlice başka bir karşılık elde edemez. Çünkü kendisi aracıdır. Alan ile verenin ortağı değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
 
Üst