Haram Yediriyorlar-Domuz Eti

  • Konuyu başlatan kurtuluş
  • Başlangıç tarihi
kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Kasaplardan marketlerden et alıyorsanız bu yazıyı muhakkak okuyun
MUHTEREM KARDEŞLERİM BU YAZIYI BİR SİTEDEN ALDIM OKUDUĞUM ZAMAN ŞAŞKINLIK GEÇİRDİM UZUNCA BİR YAZI FAKAT OKUYUN..
Gaziosmanpasa Hacimasli köyü domuz çiftligi'nin sulari ve kati atiklari 300 metre mesafedeki Sazlidere Baraji'na akiyor.
Baraj on milyon kisinin su ihtiyacini karsiliyor. Çiftlikte 5 bin domuz var. Türkiye'deki domuz çiftliklerinde yillik 3 milyon kg. civarinda et üretiliyor. Bu rakam neredeyse kirmizi et üretiminin yarisi.
Üretilen domuzlar otellere, yemek fabrikalarina ve marketlere 'kiyma' seklinde satiliyor. Domuz etini Salam, sosis olarak da piyasaya sürmek en sik kullanilan yöntem.
Peki neden domuz? ' Dinen yasak olmasina, Türk yemek kültürüne aykiri bulunmasina ragmen neden domuz cazip bir konu?' Çünkü domuz yetistiriciligi kârli bir is.
Domuz üretken bir hayvan. Cinslerine ve yasina göre yilda bir, iki, bazen de üç kez ve her batinda 15-20'ye kadar varan yavru dünyaya getirebiliyor.
Bir domuz yilda iki kez dogum yapsa, her batin dan 10 yavru yasasa, 20 sene yasayan bir domuzun 400 yavrusu oluyor. Ve dahasi yeni dogmus bir domuz 4-5 ayda 100 kiloya kadar çikabiliyor.

Normal Sartlarda evcil bir domuzun yüzde 30'u yag olarak ayrilabilmekte iken bu rakam bazen yüzde 50'yi bulabiliyor. Yani 150 kg 'lik bir domuzdan 75 kiloluk yag elde edilebiliyor. Bu da dana yada koyuna göre tercih edilmesinde önemli bir etken.
Beslenmesi kolay, cam disinda -les dahil- her seyi yiyebiliyor. Her domuz da ortalama 80-100 kiloya ulastigi zaman kesiliyor. Kaba bir hesapla sadece bu çiftlikten yilda yaklasik 1 milyon kg. et çikiyor.
Bu etlerin hangi kanalla, nerelere satildigi meçhul.

Diger çiftlikler de göz önüne alindiginda Türkiye'de yaklasik 3 milyon kg domuz etinin piyasaya degisik yollarla sürüldügü ortaya çikiyor.

Türkiye'deki toplam kirmizi et tüketiminin de 6 milyon kg. oldugu göz önüne alinirsa tablonun vahameti daha da netlesiyor. Kilosu 1 ile 3.5 milyon lira arasinda satilan bu domuz etlerinin agir likli olarak kiyma, sucuk, salam ve sosis olarak satildigi dile getiriliyor.

Çiftlik çalisanlarindan Ismail Türk'ün verdigi bilgiye göre kesilen etler toplu olarak büyük otellere, yemek fabrikalarina kiyma ve sosis gibi ürünler olarak satiliyor.

Bu ve benzeri çiftliklerden resmi olarak bes firma domuz satin aliyor: Çerkezo, Polonez, Nuta, Namet ve Sütte ... 1. Çerkezo aldigi ürünleri Salam Sosis olarak piyasaya sürerken ayni zamanda Tesvikiye'deki Sarküterisinden de nihai tüketiciye ulasiyor. (ki bu firmanin bir de TADET adi altinda otellere ürün sattigi bir markasi daha bulunuyor... ) Ayni zamanda butik magazalarda ve ulusal zincir magazalarda satilan BONUS markali ürünlerin üreticisi de ÇERKEZO... 2- Ayazaga'daki Çerkezo'nun hemen yaninda üretim yapan SÜTTE firmasi da salam, sosis ve jambonlarini markasiyla satiyor.

Ancak bilinen bu firmalar ürünleri çesitli zamanlarda farkli isimlerde piyasaya sürüyor. Daha önce Sütte olarak piyasaya sürülen domuz mamulleri son dönemde PIGGY adiyla satiliyor.
Üstelik ünlü Amerikan fast food zincirlerinden Little Caesar's Pizza tam 10 yili askin süreden beri et mamullerini SÜTTE firmasindan temin edip bizlere bir güzel yediriyor. 3- POLONEZ 5 yil öncesine kadar resmi olarak domuz ürünleri imal edip MIGROS'larda açik açik ürünlerini satarken, son yillarda 0 dana etinden ürünler imal ettigini iddia ediyor. '
Peki ya bunlari göz göre göre magazalarinda sattiran satin alma müdürleri aldiklari rüsvetin yani sira bu milletin vebalini aldiklarini da biliyorlar mi sizce?' POLONEZ'in ciddi anlamda piyasaya yayilmasindaki en büyük faktör MIGROS' tur .
O dönem Migros'un et mamulleri satin almasinda olan (Su an oyuncak reyonunda satin almacilik yapan) ***** bey'in büyük paralar karsiliginda POLONEZ'le isbirligi içerisinde oldugunu ve bizzat domuzlari bizlere yediren kisi oldugunu biliyor muydunuz? Peki ya Migros'ta çalisan tüm tezgahtarlarin eksiksiz olarak her ay so nunda POLONEZ 'in sahibi ***** beyden (veya satis müdürü sifati ile çalisan *****'tan) maaslarini ve primlerini (bizlere sattiklari et mamulleri üzerinden ) aldiklarini biliyor muydunuz?

Peki METRO GROS MARKETLER'in (Su anki degil bir önceki) satin almaciligini yapan kisinin Su an BAGDAT CADDESINDE bulunan Polonez - Barbekü restoranlari' nin sahibi oldugunu biliyor muydunuz? Peki Izmir'in kalesi olarak görülen KiPA Marketler'in satin almaciligini yapan bayanin Polonez'in resmi hissedari oldugunu biliyor muydunuz?

PEKI AMERIKAN FAST FOOD ZINCIRI DOMINO'S PIZZA ve ALMAN EKOLÜ DR.OETKER PIZZALARIN IÇERISINDE POLONEZ ET MAMULLERININ KULLANILDIGINI BILIYOR MUYDUNUZ? PEKI GIMA MARKALI VE PIYASALARDA SATILAN OPI MARKALI ÜRÜNLERI POLONEZ'IN ÜRETTIGINI VE BUNUN KARSILIGINDA NE KADAR PARA YEDIRDIGINI BILIYOR MUSUNUZ?
'Peki, sizce Türkiye'de domuz eti yemeyen insan kalmis midir?' 4- NUTA öncelikle 7 TEPE markasi ile taninmakla b eraber Güneydeki - Her sey dahil - tatil köylerinin bir numarali tedarikçisi, e tabi yabanci turistlerin yaninda yerli turistlerde güme gidiyor. Bu firmalar özellikle büyük alisveris merkezlerinde ayri bir stant açiyorlar.
Ancak küçük Sarküterilerde karisik olarak duruyor ve birçok tüketici farkina varmadan domuz ürünlerini satin alabiliyor .
Üstelik isin ilginç tarafi bu firma Simdi de firma tanitim cd si hazirlamis Carrefour gibi büyük hipermarketlerde ne kadar hijyenik üretim yaptigini anlatiyor. Ama 7 TEPE SOSIS hafta sonlari marketlerde KDV dahil 2.900 YTL ye satiliyor.
Çünkü maalesef bu adamlar sosislerin içerisinde hayvan küspesi gibi lafini bile etmek istemedigimiz katkilar kullaniyorlar ...
Domuz hammaddeli salam ve sosislerin kesiminin yapilip piyasa sürüldügü bir baska yer de NUTA'nin üretimini yapan kisinin islettigi Dolapdere'dek i imalathane. (IDEAL markali salam sosis imalatçisi ) 5- NAMET ünlü EMINÖNÜ HASIRCILAR ÇARSISININ IÇINDE yillardir taninan NAMLI PASTIRMACI'nin modern hali !!! Su an modern(!) üretim tesisleri BAYRAMPASA MEGACENTER (GIDA HALI) içinde derme çatma bir imalathaneden öteye geçemeyecek konumda olan ve üretim kapasiteleri aylik -günün 24 saati çalistiklarini düsünürseniz- 70 tonu geçemeyecek olan bu imalathanede NAMET ayda 270 ton et mamulü üretiyor ve satiyor.

Bu aradaki 200 tonluk kapasite açigini ise ISTANBUL DISINDA ne id ügü belirsiz imalathanelerde, merdiven alti firmalarda üretim yaptirip üzerine ' 0 NAMET KALITESI' bastiktan sonra (üretim yeri olarak BAYRAMPASA'daki adreslerini gösteriyorlar) bizlere afiyetle yediriyorlar. Carrefour ve diger tüm zincir magazalarda POLONEZ'in uyguladigi benzer taktikleri uygulayan NAMET bugün kapasitesinin 3 kat üzerinde üretim yaparak gururla ülkemizi temsil ediyor. Peki, Cem Yilmaz'in dedigi gibi janjanli ambalaj a sahip NAMLI pastirmalari' nin sahipleri olan ***** ve ***** kardeslerin ayni zamanda Çorlu'daki domuz çiftliklerinin yari hissesine sahip olduklarini da biliyor muydunuz?

2000 yilinda patlak vermis olan kaçak buffalo etlerinin de NAMLI pastirmalari' nin sahipleri olan ***** ve ***** ***** kardesler tarafindan getirildigini hatt a Bayrampasa'daki imalathanelerinin gazetecilerin ve kameralarin gözü önünde basildigini, ***** *****'nin Show TV'ye, o dönemin 1 trilyon lirayi kendi elleriyle hediye ettigini, sonra da Milliyet, Hürriyet ve Sabah gazetelerine verdikleri dev ilanlarla tüm olanlari ve baskinlari yalanladiklarini biliyor muydunuz? NAMLI Pastirmalarinin hem % 5 hissesine sahip olan, hem de imalat müdürlügünü yapan ***** adindaki sahsin ayni dönemde kardesi ile Bagcilar semtinde açmis oldugu imalathanede at ve esek etinden yaptigi pastirmalari dilimleyerek zincir marketlere sattiklarini biliyor muydunuz?

2004 yilinda da Ugur Dündar ekibi tarafin dan basilarak ekranlarda gösterildigini hatirlayabildiniz mi? Domuz konusunda herkes topu baskasina atiyor. Bu noktada tüketicinin yapmasi gereken seyi Çevre Saglik Il Müdürlügü Gida ve Çevre Kontrol Subesi Müdürü Irfan Yilmaz özetliyor; '-
Piyasadaki etleri denetlemek mümkün olmuyor.' ' Kisacasi ne yediginize dikkat edin. Çok emin olmadiginiz bilmediginiz markalarin ambalaj güzelligine kanmayin.' Ömer KIZILIRMAK TÜBITAK-SAGE Planlamalar ve Kalibrasyon Birim Amiri...
Kaynak:http://kalpteniman.tr.gg/Kasaplardan-marketlerden-et-alıyorsanız-bu-yazıyı-muhakkak-okuyun.htm
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Türkiye hiç müslüman denetleyici yok mu?
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Videoyu kaldırdım.İğrenç gerçekten.(domuz çiftliği ve kesimiyle ilgiliydi)

Türkiyede yüzlerce yasal domuz çiftliği varmış bu yüzden dikkat edin.
Türkiyede analar babalar neden şeker ,astım hastası,çocuklar niye zayıf ,yüzde 90nı neden hasta ve ilaç kullanılıyor belli.(sağlıksız besinler haram gıdalar helal sanıp yenilince sonuç ortada)

Bu yüzden her müslümanın şüpheli ürünleri tespit etmesi ve sakınması gerekir.
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Öncelikle bu soruyu sordunuz için teşekkür ederim .Allah razı olsun.

Hiçbir işi olamamalı ve bu 3 çiftlik yasal.Diğerleri yasal olmayıp denetlenip kapanmıyor her hangi bir ceza uygulaması olduğundan şüpheliyim.Türklerin hasta,zayıf ilaç bağımlısı olmasının nedenleri helal diye yenilen haramlardır.Domuz etinin zararları,yaydığı hastalıklar korkunçtur.

Ne yazıkki bazı şeylere etki edemiyorum.Fakat birilerinin bunu yapması kanunen bişeyler yapılabilirdi.Okadar parti var biri domuz çiftliği kapansın dedimi müslümanlar birleşip şu yasal olmayanları bare biz tespit edelimde kapansın dediler mi?...Sanmıyorum.

Bu konuyu yeni öğrendim bazı çalışmalar yaptım bilgiler ekledim.Fakat bu büyük sorun için bir fikir üreten mesajla destekleyen fazla olmadı.Çözüm bulamadım bu konuda üzgünüm.
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Domuz çiftliklerinin kapatılması için imza kampanyası falan başlatın.Dikkate değer bir sayıya ulaşırsa Sağlık bakanlığına iletirsiniz....Bu tür sorunlarda işin kaynağında çözüm aramak daha mantıklı....
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Domuz çiftliklerinin kapatılması için imza kampanyası falan başlatın.Dikkate değer bir sayıya ulaşırsa Sağlık bakanlığına iletirsiniz....Bu tür sorunlarda işin kaynağında çözüm aramak daha mantıklı....
Allah razı olsun güzel fikir.
 

H

Hak yol

Yeni Üye
Üye
domuz ciftliklerini yasalliktan cikarirlaraa budefasa denetimsiz hinzir eti yedirecekler..

bu ciftliklerin kapanmasi demek bu kisilerin bundan vaz gececegi anlamina gelmiyor maalesef..

kanunsuz yollarla yine halka o hinzir etlerini yedirecekler..

en guzeli musluman uyanik olsun..hayvanini alsin kestirsin..tek hayvan fazla geliyorsa bir aileye 2 3 kisi birlesip alsin..
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Şuan yasal olması o işi destekliyor ve yasal olmayan domuz çiftliklerinin denetmesi ve ağır ceza uygulması var m bilinmiyor.Bu konu okadar önemli olmasına rağmen ben bile buaralar domuz çiftliklerinden varlığından haberim oldu.Domuz çiftliklerinin varlığından kimsenin haberi yok.

Salam,sosis,sucuk... gibi ürünlere aktarılıyor.Ayrıca ucuz otellerde domuz eti yediriyorlarmış .

Bir çözüm bulunmassa yasal olmayanlar denetlenmezse yasal olanlar yasaklanmassa her müslümanın midesini koruması olanaksızdır.

Hadi bunlar çözüldü diyelim sırf tavuk konusu bile bir müslüman için yeterlidir.tavuk ekmek alınıyor haftada bir ayda bir tavuk alınıyor peki bunları kesen müslüman mı ?Yani besmelesiz kesilebilir.Sonuç olarak şüpheliye girer şüphelide helal diye artık yendiğinden bu sorunlar zinciri çözülecek değildir.

Domuz birçok hastalığın nedenidir biliyorsunuz.Bunlar midemize girince haliyle hastalıkların olmasıda doğaldır.Üstelik bu domuzlar yasal olmadığı için hangi koşullarda üretilmiştir oda belli değildir.

sırf istanbulda domuz eti tonlarca üretiliyor ve bu etler nerede kullanıldıkları bilinmiyor.Araştırdığıma göre otellere ,lokantalara,kasaplara... gidiyor.

Şuan durumun en kötü halini düşünürsek her şehrimizde domuz çiftliği var ve her müslüman domuz eti yiyerek haram yemiştir.

Bu kadar çok yayılmışken bu sorunu çözmeden kişisel olarak sakındımızı düşünmek doğru değildir..Mutlaka soframıza girmenin yolunu bulacaktır veya bulmuştur.
 

Rüya

Rüya

Tecrübeli
Aslına bakarsanız zaman değiştikçe yediklerimizde bir şekilde değişiyor , sebze ve meyveler hormonlu kokusuda farklı , sframıza gelen ekmek dahi birtakım işlemlerden geçiyor katkılı yani yumurtalar öyle ,kendi gözümle şahit oldum tavuk üretim çiftliğinde tavuklara ilaç veriliyor ve yapay yemle besleniyor 45gün civcivler tavuk haline gelene kadar kapalı alanda tutuluyor büyümeyen civcivler öldürülüyor o gün çok üzülmüştüm terk etmişdim orayı demek istediğim bir çok şeyde şaibe var şüpheli çoçukluğumda evde tavuk piştimi kokusu her yerden duyulurdu ve çabukda pişmezdi şimdi öylemi ya ? ne olduğu belirsiz hastanelerde sağlık sorunları yaşayanlar kalabalıklar oluşturuyor. malesef sağlıksız besleniyoruz Rabbim cümlemizi muhafaza etsin inşaALLAH ,daha çok sağlık kontrolleri yapılmalı atlanmaması gereken mevzular bunlar...
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Artık %100 doğal gıda bulmak neredeyse imkansız.Geçenlerde köyde yaşayan ablam,buğdayın ekiminden, hasat sonrasına kadar,(daha fabrikalar satın alana kadar) 4 çeşit kimyasal ilaç kullandıklarından bahsetti.Şimdi üretici bile doğal ürün bulamıyor ki biz bulalım.Allah sonumuzu hayır etsin.Çok şükür güvenilir bir kasap kardeşimiz var (kendileri de evde aynı ürünleri tüketiyor) son 10 yılda gönül rahatlığıyla et tüketebiliyoruz....Tabii herkes bu kadar şanslı olmuyor....
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
İşte,o tevafuğun bunca insan arasından bana isabet etmesi şanstır....\;)
 

İlim Talebesi

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
İşte,o tevafuğun bunca insan arasından bana isabet etmesi şanstır....\;)

Tevafuk demesi doğrudur.İslâmda “şans, talih” gibi sözlerin yeri yoktur. Dinimizde “kader vardır, tevekkül vardır, Allah’ın gelene rıza vardır.” Bunun da kaynağı îmandır.
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Biliyorum....O zaman "Tabii herkes bu kadar tevâfuklu olmuyor...."demem lazım....
 

Üst