Bediüzzaman’ın Talebesinden Gülen’e Uyarı

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Bediüzzaman’ın Talebesinden Gülen’e Uyarı

Bediüzzaman’ın hayattaki son talebelerinden biri olan Abdullah Yeğin, 75 yıldır Risale-i Nur hizmetinde bulunan bir dava adamı. Sabah’a konuşan Yeğin, Fethullah Gülen’e uyarılarda bulundu.

Abdullah Yeğin 92 yaşında bir Risale-i Nur talebesi. 16 yaşında iken Kastamonu'da Bediüzzaman ile tanışıyor. Nur hareketinin her döneminin canlı bir şahidi. Vefatında Bediüzzaman'ın yanında bulunan birkaç isimden biri. Her Risale-i Nur talebesinin evinde bulunan "İlmi, İslami, Edebi, Felsefi; Yeni Lügat" isimli eser Abdullah Yeğin'in kaleminden çıkmış. İlerleyen yaşına rağmen tüm Türkiye'yi dolaşarak Risale-i Nurları ve Bediüzzaman'ı anlatmaya devam ediyor.Sabah Gazetesinin Abdullah YEĞİN ile yapmış olduğu konuşma :

Hocam, Türkiye'de son dönemde sizinle aynı dini gelenekten gelen, Nurcu olduğunu iddia eden bir grubun siyasi iktidara ve dindar bir Başbakan'a açtığı savaşı konuşuyor. Siz bu tartışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Bunu ABD gizli servisi ve ABD'deki İsrail lobisi gerçekleştiriyor. Maalesef Fethullah Hoca'yı da kandırdılar. Fethullah Hoca ne derse onların sözünü tekrarlıyor. Fethullah Hoca'yı Türkiye'ye de göndermiyorlar.

-Bediüzzaman hayatta olsaydı sizce bu tartışmaları nasıl değerlendirirdi?

-Üstad Bediüzzaman İttihat-ı İslam'ı vadediyor. Bediüzzaman "Eskiden İslam dünyası İstanbul'dan yönetiliyordu, artık Ankara'dan yönetilecek" demişti. İnşallah bu gerçekleşecek. İslam dünyasının gözü kulağı Türkiye'de…
-Gülen Grubu Türkiye'de birçok şehirde CHP'yi destekliyor. CHP iktidarı dönemini yaşamış biri olarak bu desteği doğru buluyor musunuz?

-Üstad Bediüzzaman 1950'li yıllarda CHP için "kendi oylarıyla bir daha iktidara gelemeyecek" demişti. Üstad Urfa'ya geldiğinde benim de bulunduğum bir ortamda "artık küfrün beli kırıldı, bir daha belini doğrultamaz" demişti. CHP bir daha tek başına iktidara gelemedi. Bugünkü gayretler nafile CHP iktidara gelemez.

Cemaat kendi reyleriyle değil Fethullah Gülen'in emriyle hareket ediyor. Gülen'de maalesef orada esir. Gelsin Türkiye'ye bu ortamı görsün, müslümanların yaşadığı rahatlığı görsün, gelemez. O cesareti gösteremez.


-Son dönemde Fethullah Gülen ile görüştünüz mü?

-ABD'ye gittiğimde görüşmüştüm Fethullah Gülen'le. O zaman bu meseleler yoktu. Biz onu sadakatli bir insan zannetmiştik. Maalesef bizi yanılttı. Ben olsam onun yerine ABD'yi terkederim. Mecburmuyum ben ABD'nin siyasetini desteklemeye. ABD gizli servisi ve siyonizm Başbakan Erdoğan'a düşman. Çünkü Başbakanımız dindardır. Erdoğan'ın bu ülkeye hizmeti Gülen Cemaati'nden daha fazladır. Her yere okullar, yurtlar, İmam Hatipler açtı. Din derslere koydu müfredata. Bunu görmezden gelemeyiz.

-Buradan Fethullah Gülen'e bir çağrınız olacak mı?

-Ben Fethullah Gülen'le alakamı kestim. Artık ona bir sözüm yok. Ben onu bir adam zannetmiştim. Yurtdışındaki okullarla ilgili olarak yabancı ülkeler Fethullah Gülen'i tehdit ediyor. "Ya Başbakan'ı devireceksin ya da okullarını kapatırız" diyorlar. Gülen bu yüzden Başbakanı düşman olarak görüyor. Fethullah Gülen ABD'de dört duvar arasında kalmış. Ben olsam hepsini feda ederim yine de bu ülkenin aleyhinde faaliyette bulunmam.


-Hocam bir de paralel devlet tartışmaları var. Gülen grubunun bürokrasiyi ele geçirerek siyasete müdahale ettiği belirtiliyor. Bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

-Bu çizgi Risale-i Nur'a uygun değildir. Adaletle hükmetmek niyetindelerse milli iradeye hürmet edecekler. Dindar Hükümete savaş açılamaz. Kendilerinden olmayan dindarları başlarından atmak isterlerse bu devam etmez. Bir yerlerde başarılı olabilirlerse sürekli olmaz. Artık bu millet uyanmıştır.

-Seçimlere yaklaşıyoruz son olarak Nur cemaatlerine ve Türkiye'deki müslümanlara bir mesajınız var mı?

Biz Nurcular olarak Başbakan Erdoğan'ı çok sevdik. İslam dünyası da tüm dindarlar da çok seviyor. Başbakan'ın muvaffak olması için dua ediyoruz. Dinsizlik devrini unutturacak şekilde tüm milletimiz harekete geçmiştir.
Başbakan Erdoğan'a sahip çıksınlar. Onun çok hizmeti dokundu bu ülkeye. Başbakan'a savaş açanlar bu millete savaş açmıştır.Kaynak
 
Son düzenleme:
Üst