Allah Bu Dini Öksüz Bırakmasın

Mamur

Tecrübeli
' İki cihan güneşi kurtarıcımız yol göstericimiz hatemül enbiya peygamberimiz buyurdu ki:

’ Bir toplantıda Benim adımı anmayanlar Benim ismim geçerde salavat getirmeyenler sanki merkepler toplantısından çıkmış gibidirler.’
Salât ve selâm olsun ‘aline ashabına etbaına.. Bir hadisi şeriflerinde de Şöyle buyururlar:

‘ Sabahleyin Müslüman kalkacaksınızAkşamleyin gavur olarak yatacaksınız.’ dediği ahir zaman günlerini yaşıyoruz. İşte dünyanın hali meydanda. şer ile hayrın günah ile sevabın iç içe küfrün batılın günahın iç içe yaşandığı dönemi yaşıyoruz.
Allah’a güvenmek ve dayanmak bir ümit kaynağıdır. İman insan gönlünde şekillenen bir erdem kalplerden oluşan itaat belirtisidir. Bazı kalplerde kilitler mi var? Yazık olsun muhalefet edenlere. Allah tekdir tapılacak olanda odur. İnkarlarıyla böbürlenenler bilmiyorlar mı ki gecen mazide ki yandaşları kendilerine nispeten daha zengin kuvvet bakımından daha ileri durumda değillermiydi? Dünya değirmeni onları öğüttü toz etti dağıttı.

Onların yurtlarını şimdi köpekler şenlendiriyor. İnsan şöyle bir düşünmeli ve demeli ki Anladım ki herkese olan banada olacak.
İnsan bir koyun sürüsü veya deve sürüsü değildir. Allah bize lütfettikitap gönderdi peygamber gönderdibizi muhatap saydı karışına aldı. Bu dünya hayatı geçici bunun gerceğide var. Biz aklımızıda Müslüman etmek zorundayız. Tastamam Müslüman olunur bunun ortası koyusu yoktur. Allah’a ve Resûlüne yakışır şekilde iman edilir ve teslim olunur.

Her aklı selime zihni ve dini bilgileri çerçevesinde görevler düşmektedir İslam’ın bekası bakımından.
Salât ve selâm olsun iki cihan serverimize. Müslüman güçlüdür Müslüman yüksek ahlâk sahibidir.

Peygamberimizin dediği gibi: ‘Müslüman kulluğunu idrak eder yetersizliğini idrak eder Allah’a sığınır..’ Allah’a sarılanı O’na bağlanan insanıyenebilecek hiçbir kuvvet ve güç yoktur.

Bir Hadisi Kûdside Şanı yüce büyük olan Cenab-ı Hâk şöyle buyurmaktadır:

‘Mahlukatımın üzerinde olan nuru ilâhime yemin ederim ki Ben Azimuşân Her mahluka kar ve zararını öğrettim. Zararını karını bilmeyen bir mahluk yoktur’
Huzuru mahşerde doğru bildiklerini söylemeyenlerin ağzına ateşten gem vurulacaktır.

Doğru olanı kimseden saklamayalım çekinmeden korkmadan İslam’ın tebligatını yapmak gerekir. Bizim dinimiz tebliğ üzerine kurulmuştur. Sağlıklı cemaat üzerine devlet inşa edilir. Saldırılarla düşmanlıklarla bir yere gidilmez. Bir şeyi küçümseme insana büyüklük kazandırmaz.Kimse bu dine bir şey karıştırmasın Asırların önünde kara etmesin.

Kuran’ın yücelmesini istemeyen kudretleri buna karşı çıkan menfaat sahiplerini Allah dilerse helak etmez mi? Ama bu dünya imtihan dünyasıdır. İnanan ve inanmayanlara düşünecekleri kadar ecel biçilmiş ve mühlet verilmiştir. Allah’la rabıta kuranı kim yenebilir? Ama Allah’a sırt çevirdikten sonra istediğin kadar sayın çok olsun hiç yazar.
İstedikleri kadar söylenip dursunlar işi kısadan kestir hedefi küçült durumu idare et araziye uy..
Müslüman araziye uymaz.
Râvi rivayet ediyor Resûlullah buyurdular ki:
‘Müslüman bir yılana kendini iki defa sokturmaz ‘ S. Bûhari.
Allah bu dini öksüz bırakmasın devletli kılsın bizi İslam’a layık eylesin.

İstanbul / Fatih 2002

Ali Kılıç Kakiz
 
Üst