Webmasterlar için Bilinmesi Gereken Altın Kurallar

  • Konuyu başlatan AhDe_VeFaLi
  • Başlangıç tarihi
A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
Webmasterlar için bilinmesi gereken altın kurallar

Webmasterlar için site tasarlanırken bilinmesi gereken altın kuralları açıklıyoruz.Bu yazıyı lütfen sindire sindire okuyun.

1.kural:İlk önce soruyu kendinize sorun "İnternette o kadar site varken niye benim siteme gelsinler?" "Benim sitemin onlardan farkı ne?" gibi.Demekki yapmamız gereken ilk şey;işe yarayacak kaliteli ve farklı içerik bulundurmak.Ne kadar kaliteli ve farklı içerik o kadar ziyaretçi.

2.kural.İçerik sorununu aştık çok iyi ve kaliteli içerik var peki sırada ne var?Akılda kalıcı mümkünse kısa bir adres.Adres çok önemli,ne kadar akılda kalıcı site içeriğiniz ile alakalı bir adres olursa o kadar iyi.

3.kural;Sade ve hemen yüklenen bir tasarım.Özellikle çok fazla grafik(gif,jpg vb) bulunduran siteler tam bir faciadır.Özellikle 1 mb büyüklüğüne yaklaşan bmp türü resim bulunduran arkadaşlar lütfen sitelerine bu tür içerik koymasınlar.Ayrıca sayfanıza midi dosyası koyanlar bir kere daha düşünsünler çünkü bu midilerin yüklenmesi uzun sürüyor.Ve sayfa değişince midi de duruyor.Bir daha o sayfaya gelince yeniden başlıyor.Gibi tam bir usandırıcı durum.Sayfa yüklenmesi ne kadar kısa ise o kadar iyi.

4.kural; Sitenizdeki bilgileri belirli aralıklarla yenileyin.Çünkü aynı ziyeretçi her defasında aynı içerikle karşılaşırsa bir daha gelmek istemeyeceği kesindir.

5.kural;Sitenizde bir maillist olması gerekir,Böylece belirli aralıklarla maillist üyelerinizi sitenizden haberdar edebilirsiniz.Böylece sitenizi unutmazlar.

6.kural;Sitenizde ilgi çekici hizmetler bulundurmak.Mesela oyun,chat,mesaj panosu,forum gibi.Bu hizmetler sayesinde ziyaretçi,sitenize mutlaka bir daha dönecektir.Mesela mesaj panosuna bir mesaj bıraktı yada foruma,daha sonra buna cevap verilip verilmediğine bakmak için sitenize gelecektir.

7.kural;Ziyaretçileriniz size ulaşabilsin.Ziyaretçilerinizin herhangi bir sorusu var ise size ulaşmaları gerekir.Bunun için sitenize mail adresinden başka icq numaranızı da koyun istedikleri zaman size ulaşabilsin ve konuşabilsinler.

8.kural;Bence banner değişim programlarından uzak durun.Bu tür hizmetlerin hiç yararı olmaz,bildim bileli bu yoldan aşırı hit kazanan biri görmedim.Üstelik sayfanın yüklenmesini de geciktirirler.

9.kural;Metatag bölümünüzü iyi ayarlayın.Sitenizde bulunan hizmetleri teker teker buraya girin.Bu sayede arama motorlarından belirli bir oranda hit kazanabilirsiniz.

10.kural;Sitenizi eli yüzü düzgün herkezce bilinen toplistlere kaydedin.Mesela bunlardan biri Webservis.gen.tr yada Zirve100

11.kural;Biraz uzun zaman alabilir ama sitenizi arama motorlarına mümkünse kendiniz teker teker kaydedin.

12.kural;Bazı siteler içeriklerine ziyaretçiler tarafından bilgiler(program.mp3,şiir,yazı vb) eklenmesine izin verir.Mesela biz(İçerik Ortaklığı).Siz içerik eklediğiniz takdirde onlar da sitenizin adresini yayınlarlar.Bu tür hizmetlere katılın.

13.kural;Başka sitelerle link değişimi yapın.Yani onlar sizin,siz de onların linkini yayınlayın.

14.kural;Bazı sitelerde olduğu gibi reklam konusunda aşırıya kaçmayın.Çok fazla pop-up reklam kullanmayın,Mümkünse 1-2 tane yeter.

15.kural;Sitenizde tek tip tasarım kullanın yani oyun sayfasıyla şiir sayfası tasarım yönünden çok farklı olmasın.Ziyaretçi kendini başka bir sitede zannedebilir.

16.kural;Site tasarımınız piramid şeklinde olmalı.Yani anasayfanızda hizmetleri tanıtmalı daha sonra alt sayfalara gittikçe ayrıntılar fazlalaşmalı.
 
Üst