Temel Network Bilgileri Ve Ethernet

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Temel Network Bilgileri Ve Ethernet
NETWORK ÇEŞİTLERİ

A)Hizmet yapısı itibariyle :

1-)Ana Makine (MainFrame) Modeli:

Ağ kavramı ilk olarak Ana Makine (MainFrame) teknolojisi ile ortaya çıkmıştır. Bir ana makinemiz var , digerleri sadece klavye ve monitorden oluşan ve bilgisayar yapısı arz etmeyen dumb terminallerdi.Bunların ne donanımı çok basitti ve sadece ana makineye baglanmaya olanak tanıyordu. Terminallerin yerel bir disk alanları da olmadığı için bilgiyi ana makine üzerinde saklarlardı. Tüm yük ana makinenin üzerindeydi ve bu yüzden çok pahalıydı. En büyük dezavantajı tabii ki güvenilir olmaması, yani ana makinede çıkacak bir sorunun tüm sistemi etkilemesi, terminallerin kendi başlarına işlem yapabilme kaabiliyetlerinin olmaması idi.

2-)İstemci / Sunucu (Client/ Server) Modeli:

Bu modelde ise bir ana makina var ve buna baglı diger tamamen bilgisayar donanımına sahip makinalar var.Bu sisteminde ana makineye server ona baglı makinelere ise client diyoruz.Dağıtılmış işlemler ve paralel proses işleme vs gibi uygulamar için çok uygundur.

3-)Eşlenik Ağ (Peer to Peer) Modeli:

Bu modelde ise makineler tamamen aynıdır ve server/client mantıgı yoktur.Sadece bir network ortamı saglanır.

B)Ağ Çalışma Prensipleri itibariyle

1-)Yayın (Broadcast): Ağa atılan bir paketin her bilgisayara gönderilmesi.

2-)Noktadan noktaya (Point to Point): Aga atılan bir paketin özel bir noktaya iletilmesi.

Agların çalışma prensipi genelde yayın tarzındadır örnegin hub ve ethernet tamamen yayın'ı destekler noktadan noktaya örnek vermek gerekirse router-router ve İnternet omurgası noktadan noktaya çalışmaktadır.C)Büyüklüklerine Göre Ağlar

1-)LAN (Local Area Network) Yerel Alan Ağı:

Kurulabilecek en küçük çaplı ağ olmakla birlikte büyüklükleri bir oda veya bir binayla sınırlı kalmayıp 1 km'ye kadar çıkabilmektedir. Örneğin küçük ve orta dereceli kurumların ağları.

2-)WAN (Wide Area Network) Geniş Alan Ağı:

Aralarında 1 km'den fazla mesafe olan LAN ların birleşmeleriyle meydana gelirler.
 
Üst