Şüphelilerden Sakınıp Harama Düşmeyen Bir Müslüman Kaldı Mı?

  • Konuyu başlatan kurtuluş
  • Başlangıç tarihi
kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
SORU
Marketlerde bazı ürünlerin üzerinde sığır jelatini yazmaktadır.Sığır jelatini tüketebilir miyiz?

CEVAP
Sığır jelatini dahi olsa İslami usule uygun kesilmiş bir sığırdan mı elde edilmiştir.Bu kesimin de araştırılması gerekmektedir.Bugün içinde bulunduğumuz şartlarda hammadde birçok kesimhanedan karma olarak alınmaktadır.Müslüman tüketiciler için ciddi bir sıkıntı oluşturmaktadır.Türkiye öyle bir müslüman ülke ki,maalesef,mezbahanelerinde binlerce domuzun da kesildiğini acı da olsa biliyoruz.Yine on binlerce sığırın helal kesim şerri şartlarına riayet etmeden kesildiğini de biliyoruz.Dolayısıyla tüketimini tavsiye etmemekteyiz.Belirtmiş olduğunuz katkı maddesi de dahil olmak üzere bütün katkı maddeleri batı modernitesinin günlük hayatımıza adapte ederek vazgeçilmez kıldığı maddelerdir.
Kaynak:Site

Şimdi kendi araştırmalarımın sonucunu ekliyorum.
1.jelatinin yüzde 90nı domuzdan üretilir.
2.Sığır jelatinin helal olması için sığırın besmele ile islami şartlara uygun kesilmesi gerekir.
3.Jelatinin domuzdanmı sığırdanmı üretildiği belirlenmesi için Türkiyede uygun bir Laboratuvar yok.
4.Türkiyede jelatin üretimi yok.
5.Helal ve haram diyebilecek bir fıkıh kurulu yok.

Böylece tüm helal ve haram arasında kalan şüpheli gıdalar ispatlanmadığı halde helal denilip yenilmektedir.Oysa şüpheliden kaçınılması için hadisler var.Ahir zamandayız örneğin aldınız 100 jelatinli gıdanın kaç tanesi helal olabilir?

Şimdi bir kendimizi sorgulayalım.Kimler ıvır zıvır diye tabir ettiğimiz ürünlerin arkasına baktı içinde ne var diye.Şekerleri çikolataları yerken kimler bunda haram var dedi?Yıllardır demedik açıkcası ben bilmiyordum .Bu kadar korkunç bir durumun olduğunu gerçekten bilmiyordum araştırdıkça işin içinden çıkılmaz hale geldi.

Hani televizonda hocalar çıkıyor ahireti anlatıyor peki herkez haram yiyor uyanın diyen var mı?

Demekki gizli güçler var veya bir baskı söz konusu(bu kendi görüşümdür)

Örneğin bir gazoz fabrikası diyelim biz bunun ürünene haram dersek halk almaz.O zaman ne oluyor şüpheli diyelim halk yesin...

Diyanet hani nerde bilgilendirsin herkez haram yiyor diye.Neden her ürün şüpheli deniyor.Şüpheli ise helal diye yeniyor.Peki şüpheliler nasıl ispatlanır?

Evet şüpheli ürünü açıklayayım.Şüpheli ürünler daha detaylı anlatırsak.Helal veya haram olduğu ispatlanmayan ürünlerdir.Dikkat edinin ispatlanmaz değil ispatlanmayan ürünlerdir.
Örneğin jealtinin sığır mı yoksa domuzdan üretildiğini Laboratuvar olmadığı istapatlanamıyor.
Peki tamam diyelim.Çünkü jealatin üretimi yok zaten denetleme için laboratuvar olmaması normal.

Peki gazoz ve kola ?Bunuda açıklayayım gazoz ve kolada etila alkol vardır.Etil alkolda ise hamr maddesi varsa haramdır.Bu ispatlanabilir araştırılabilir ve helal ve haram denilebilir aslında.Yinemi Laboratuvar yok ?Hadi gene inceleme ortamı yok diyelim.Araştırılması lazım gene tabi.

Türkiyede domuz çiftlikleri var yasal 3 yasal olmayan yüzlerce...
Yasal olmayanlara caydırıcı bir ceza vericek herhangi bir madde var mı?Peki bunları denetleyenler varmı?(bunlarında araştırılması gerek)

Sırf istanbuldaki domuz eti üretimi tonlarcaymış.
Bunlar nereye gidiyor?

1.Restoranlara
2.Otellere(ucuz otellere dikkat)
3.sucuk,sosis,salam... bunlara karıştırılıyor.
4.Daha fazla yer vardır tabi bunlar tespit edilenler.Benim aklımda kalanlarda diyebilirim.Bu konu hakkında çok detaylı bir bilgi paylaşımıştır.

Yeni uyanıyoruz ve kendimize gelme çablarımız sürüyor.Korkunç gerçekler ve uyutulan bir müslüman toplum var karşımızda.

Aşağıdaki verdiğim siteninde helal veya haram olduğu araştırılması gerekir.Yüzlerce filmaya helal sertifikası verilmiştir.Yüzlerce firmanında hangi koşullarda denetleniyor buda araştırılması gerekir.
Fıkıh kurulu yok tabi kimler ne yapacak oda merak konusu.Müslüman avukat,savcı...hakkı savunacak bir müslüman şunları denetleyecek halkı bilgilendirecek bu konuların üzerine gidecek varsa hiç durmasın bişeyler yapsın.Sonuçta kanunlar var.Türkiyede sağlık bakanlığı var.Domuzların hastalıklara yol açtığı kanıtlanmış birşey.Domuz çiftliğini kapatılması için birşeyler yapılabilir.Ben bilgilendirmeye yapıyorum .Gücü yetenler yapsın .
http://www.kunfeyekun.org/forum/kf/helal-gidalari-tespit-ediyoruz.35109/

Geriden neredeyse her üründe olan jelatine gelelim.

J E L A T İ N N E D İ R ?

Jelatin, hayvanların deri ve kemiklerinden elde edilen bir katkı maddesidir ve protein olarak bilinir.

Jelatin üretiminde, hammaddenin temizlenip hazırlanması aşamasından sonra birbirini takip eden şu işlem basamakları vardır:

- Ön işlemler - Extraksiyon - Saflaştırma - Konsantrasyon- Kalite kontrol - Kurutma - Öğütme - Eleme- Harmanlama

Ön işlemlerde, asit uygulaması ile A tipi jelatin, baz uygulaması ile B tipi jelatin elde edilir. A tipi jelatin kemik ve domuz derisinden, B tipi jelatin kemik ve inek derisinden elde edilir.

Kullanım Alanları:- Gıda - Kozmetik - Eczacılık - Fotografçılık - Gübreler - Kaplamalar - Microenkapsülasyon - Beslenme - Yıkama ürünü - Temizleme ürünü


Jelatinin Fonksiyonları:- Köpürmeyi sağlayıcı- Emülgatör- Kristalizasyonu düzenleyici - Stabilizör - Jelleştirme- Bağlama- Film oluşturucu- Kremleştirme ajanı- Durultma ajanı - Koloidal yapıyı koruyucu - Koyulaştırıcı - Yapışma ajanı - Diğer

Gıdaların protein açısından zenginleştirilip yağ ve karbonhidrat oranının azaltılmasında da jelatin kullanılır.

Gıdalardaki Kullanım Alanları:- Şekerlemeler - Tatlılar - Süt ürünleri - Et ürünleri,- Soslar- Çorbalar- İçecekler - Fırın ürünleri

Fonksiyonel Özellikleri- Jelleşme ajanı olarak jöleli tatlılar, etler, şekerlemeler, et soslarında kullanılır.- Yapı sağlayıcı olarak lokum, koz helvası, kremalar, sufleler, fırın ürünleri ve diğer ürünlerde kullanılır.- Bağlama ajanı olarak rulo etler, konserve etler, şekerlemeler, peynirler, süt ürünleri ve diğer ürünlerde kullanılır.- Durultma ajanı bira, şarap, meyve suları ve diğer ürünlerde kullanılır.- Film oluşturucu olarak meyvelerin kaplanmasında ve etlerde kullanılır.- Koyulaştırıcı olarak toz içecekler, et suyu, soslar, çorbalar, pudingler, jöleler, şuruplar, süt ürünleri ve diğer ürünlerde...- İşlem yardımcısı olarak tadlandırıcılar, yağ, vitamin ve renklendiricilerin mikroenkap-sülasyonunda kullanılır.- Emülgatör olarak çorbalar, soslar, tadlandırıcılar, et ürünleri, kremalar, şekerlemeler, süt ürünleri ve diğer ürünlerde kullanılır- Stabilizör olarak krem peynirler, çikolatalı sütler, yoğurt, buzlandı-rılan ürünler, kremalar, don-muş tatlılar ve diğer ürünlerde...- Yapışma ajanı olarak şekerlemeler ve et ürünlerinde kullanılır.- Köpürmeyi sağlayıcı olarak şekerlemeler, kremalar, dondurmalarda kullanılır. - Kristalizasyonu düzenleyici olarak dondurmalar, buzlu ürünler, donmuş tatlılarda kullanılır.- Jelatin, kozmetik alanında saç ve cilt bakım ürünlerinin üretiminde kullanılır.- Eczacılıkta ise en yaygın kullanım alanı, yumuşak ve katı jelatin kapsüllerin üretimidir.- Fotoğrafçılıkta ise fotoğraf filmlerinin üretiminde kullanılır.

ŞİMDİ SORMAK LAZIM... Kullanım alanı bu kadar yaygın olan jelatinin hammaddesinin ne olduğu hususunda bir Müslüman bir tüketici olarak duyarsız kalabilir misiniz?


Jelatin üretiminde büyük oranda domuz kullanıldığını bile bile, firmaların beyanını esas alarak jelatinli ürünleri tüketmeye devam mı edeceğiz?
Yazının devamı daha detaylı anlatıyor.
http://www.kunfeyekun.org/forum/kf/haram-yediriyorlar-gida-jelatini.34902/


Kısaca özet geçersek
Şüpheliller helal diye yeniyor.
İspatlanmadığı için ürünler şüpheliye giriyor.
Fıkıh kurulu olmadığı için helal veya haram denemiyor.Şüpheli deniyor.
Ek bilgi şüphelilerden sakınmak takvaya bağlanmış.Yani isteyen yer isteyen yemez bilinci yerleştirilmiş.


Helaller, Haramlar Ve Şüpheliler(bu konuyu okuyun)
http://www.kunfeyekun.org/forum/kf/helaller-haramlar-ve-supheliler.35052/

Hadis
Resulullah(sav) buyurdular ki : O şüpheli şeyleri insanların çoğu bilmez. Her kim şüpheli şeylerden sakınırsa ırzını da, dinini de kurtarmış olur. Her kim bu şüpheli şeylere dalacak olursa, her an harama düşebilir. El-Buhari/ Bab:38 Hadis no:52


En son hadise göre şunu diyorum şüphelilerden sakınıp harama düşmeyen bir müslüman kaldı mı?Daha fazla araştırılması ve üzerinde durulması gereken konu bu yıllardır yapılmadı.

Gücü yetenlerin elbette hakkı savunması ve müslüman ve mümin tüm kardeşlerimizin bu haram bataklığından kurtulması sağlanmalıdır.Bu ise Allahın yardımıyla olur inşAllah.Yüce Rabbimize tevekkül ediyorum.
 

Üst