selam nedir? nasıl verilir? hükmü nedir? kimlere verilmez?

Ssude

Deneyimli Üye
Üye
Müslümanlar arasında selam vermek sünnettir. Bir dostluk ve hayır severlik alametidir Selam almakta Farz'dır (Farzı kifaye) Bir Hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur;

Siz İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçede gerçek mümin olamazsınız size bir şey göstereyim mi ki, onu yapmadığınız zaman birbirinizi sevmiş olamazsınız: Aranızda selamı yayın'Buhari

Selam vermenin bazı edepleri vardır. Bunlardan bir kısmı: Bir topluluğun yayına girilirken konuşulmadan önce 'Esselamü aleyküm" yada "selamun aleykum" içinde insan olmayan bir yere girildiği zaman "Esselamu aleyna ve ala ibadillahissalihin'' diye selam verilir.

Gençler yaşlılara, süvariler yayalara, yürüyenler oturanlara, arkadan gelenler önde gidenlere selam verilir. Bir topluma verilen selamı 've aleykümüsselam' diye içlerinden birisi karşılık verirse, diğerlerinden selam alma görevi düşmüş olur.

Bir toplantıdan ayrılırkende selam vermek iyidir/sünnete uygundur.

Kendisine selam verilen kimse, daha güzel karşılıkta bulunarak şöyle der:

'Ve aleykümüsselam Verahmetullahi Veberakatüh' Bunu söylemek yerine göre pek güzeldir. Bir kimsenin selamını getirip tebliğ edene 'VE ALEYKE VE ALEYHİSSELAM' diye karşılık verilir.

Bir mektupla selam yazılmış olursa ya dil ile veya yazı ile 'Ve aleykumüsselam' denilir. Selama karşılık veremeyecek durumda olanlara selam vermek mekruhtur. Onun için yemek yiyene, Kur'an Okuyana Hutbe dinleyene, namaz kılana selam verilmemelidir. Verilirse, cevaplanması mutlaka gerekmez. İşlediği günahı açıkçatan çekinmeden yapan kimselere (fasık) lara selam vermek mekruhtur.

Sonuç: Selam verip almak, bir dostluk belirtisidir, sevgi alametidir.
Fakat selam verirken aşağı doğru bükülmek mekruhtur öyle ki, bazı alimlere göre, selam verirkek rukü haline yakın eğilmek, secde etmek gibidir. Yaratıklara saygı için yapılacak bir secde ise imana aykırıdır.

alıntı
 
Üst