Resulullah(sav)'in Mübarek Teri

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Resulullah(sav) , (sütteyzesi olan) Ümmü Süleym’i (r.anha) ziyaret etmiş, biraz oturduktan sonra bir müddet uyumuştu. Bu arada mübarek alınlarında ter damlaları birikmişti. Ümmü Süleym, Resûlullah’ı uyandırmamaya gayret göstererek ter damlarını toplamaya başladı.

Fakat Peygamberimiz (a.s.m.) uyanmıştı.

-“Ey Ümmü Süleym, ne yapıyorsun?” buyurdu.

Ümmü Süleym,

-“Yâ Resûlallah, bereket için, alnınızda biriken ter damlarını topluyorum; saklayacağım.” dedi.

Resûlullah (a.s.m.) tebessüm buyurdu.

Ümmü Süleym (r.anha), Peygamberimizin vefatından sonra, biriktirdiği ter damlalarını koku imalinde kullandı

(İbn Sa'd , Et-Tabakât'ul Kubrâ, 8: 428)
 

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Peygamber efendimizin terinin harikulade koktuğunu biliyoruz ama,hep söylendiği üzre gül gibi koktuğu doğru mu acaba?Bir bilginiz var mı bu konuda?

Evet bende duydum.

İnternette şu bilgileri buldum.

Enes b. malik (ra) şöyle ifade etmektedir:
"Resulullah(sav) efendimiz medine sokaklarının birinden geçtiğinde o'nun gül gibi kokusu hemen sezildiğinden, halk o yoldan hazreti peygamberin geçtiğini söylerlerdi. bizler, peygamber efendimizin gelişini, o gül kokusunun güzelliğinden anlardık." (tirmizi)

Muaz b. hişam (ra), babasından, katade, enes'den şöyle rivayet etmiştir:
"Resulullah (sav) gül kokusu ile tanınırdı. Resulullah (sav) güzel idi, kokusu da hoş idi. bununla beraber kokuyu severdi." (tirmizi,müslim)
 

...Revan...

Yeni Üye
Üye
Yanlış mı duydum bilmiyorum ama her insanın baş parmağında Efendimiz'in teri olurmuş. Hatta teyzem baş parmağına bakarak salavat getirir. Bu konu hakkında bilgisi olan?
 

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Yanlış mı duydum bilmiyorum ama her insanın baş parmağında Efendimiz'in teri olurmuş. Hatta teyzem baş parmağına bakarak salavat getirir. Bu konu hakkında bilgisi olan?

Şahsen böyle birşey duymadım.

Sadece İbn Abidin'in Reddul Muhtar'ında

Ezan okunduğunda , Eşhedu Enne Muhammeden Resulullah denildiğinde edeben ''Elin iki başparmağındaki tırnak öpülüp iki göze sürülür'' şeklinde bir bilgiye rastlamıştım.
 

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
İlk Eşhedü enne Muhammeden ResüIullah cümlesinde Salle’llahu aleyke Ya Resûlellah yani Allah sana af ve merhamet eylesin ey Allah’ın Resûlü; ikincisinde ise Karret aynî bike ya Resûlellah yani Seninle mesut oldum, yüzüm gözüm aydınlığa erdi ey Allah’ın Resûlüdemek müstehaptır.

Bunu söyleyen kimse sonra her iki baş parmağının tırnaklarını gözleri üzerine koyarak,Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besaryani Allah’ım! İşitmekle ve görmekle nimetlendir, faydalandır.” derse Efendimiz (s.a.s.), cennete doğru o kimsenin delili olur.

Kitabu’l-Firdevs’de ise “her iki baş parmağının” ifadesinden önce, “Kim ezanda, Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah cümlesini işitince ‘Allahumme metti’nî bi’s-sem’i ve’l-besar’ derse, onun önderi ve cennet saflarına koyanı ben olurum.” denilmektedir.
(bk. İbn Abidin, İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar Ale’d-Dü’rri’l-Muhtar, Trc. Ahmet Davudoğlu, 1/398, Şamil Yay. İstanbul 1982.)


http://www.sorularlaislamiyet.com/q...astaliklarina-karsi-koruyor-mus-dogru-mu.html
 
Üst