Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in Sünnetleri

  • Konuyu başlatan kurtuluş
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
2128 Ümmü Atiyye (radıyallahu anha) anlatıyor: "Bir kadın Medine'de kızları sünnet ederdi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) (kadını çağırtarak) kendisine: "Derin kesme. Zira derin kesmemen kadın için daha çok haz vesilesidir, koca için de daha makbüldür" diye talimat verdi." "Kızları sünnet ederken üstten kes, derin kesme, bu şekilde kesilmesi yüze daha çok parlaklık, kocaya daha çok haz verir."

Selamün Aleyküm,

Ben biraz şaşırmakla birlikte efendimizin bu hadisinden biz hanımların da sünnet olması gerektiği mesajını çıkardım.
Yanılıyor muyum acaba? Ayrıca biz hanımlar bu sünneti nasıl yaptırabiliriz? Yardımlarınız için Allah razı olsun.
Fatma
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
2128 Ümmü Atiyye (radıyallahu anha) anlatıyor: "Bir kadın Medine'de kızları sünnet ederdi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) (kadını çağırtarak) kendisine: "Derin kesme. Zira derin kesmemen kadın için daha çok haz vesilesidir, koca için de daha makbüldür" diye talimat verdi." "Kızları sünnet ederken üstten kes, derin kesme, bu şekilde kesilmesi yüze daha çok parlaklık, kocaya daha çok haz verir."

Selamün Aleyküm,

Ben biraz şaşırmakla birlikte efendimizin bu hadisinden biz hanımların da sünnet olması gerektiği mesajını çıkardım.
Yanılıyor muyum acaba? Ayrıca biz hanımlar bu sünneti nasıl yaptırabiliriz? Yardımlarınız için Allah razı olsun.
Fatma

Bazı toplumlarda, kızlar da erkekler gibi sünnet edilirler. Daha çok gizli olarak icra edilen bu sünnet Mısır, Arabistan ve Cava'da yaşayan Müslümanların bir kısmında halen mevcuttur. Bu toplumlarda İslamiyet öncesi de sünnetin varlığı bilinmektedir. İslâmiyetin zuhuruyla İslâmi bir anlam kazanmıştır. Bütün İslam dünyası dikkate alınırsa, azınlıkta kalan yerel bir âdet olarak görülür. (A.J. Wensinck, Hiton, IA, VlI, s. 543).

Klitoris üzerindeki küçük bir parçanın kesilmesi olan, kadınların sünneti rivayete göre Hz. İbrahim (as) zamanından kalmıştır ve ilk sünnet olan hanım Hz. Hacer'dir. (Taberi, Milletler ve Hükümdarlar Tarihi, çev. Z. K. Uğan, Ankara 1954, I, 371).

Hz. Peygamber (asm), "Sünnet (hıtan), erkeklere sünnet, kadınlar için fazilettir." (Ahmed b. Hanbel, V, 75; Ebu Davud Edeb, 167; el-Fethu'r-Rabbânî, XVII, 1312) buyurur. Bu sünnet, Ebu Hanife ve İmam Malik'e göre mutlak sünnet, Ahmed b. Hanbel'e göre erkeğe vacib, hanımlar için sünnettir. Şafiî erkek ve kadın arasında vucûb bakımdan bir fark görmemiştir. (el-Fethu'r-Rabbanî, XVII, 1312).Çoğunluğu hanefi olan Türklerde kadınlar sünnet edilmezler.
Ebu's-Suud Efendi kendisine yöneltilen; "Diyar-ı Arap'da avratları sünnet ederler. Bu fiil sünnet midir?" sorusuna "el-Cevap: Müstehaptır" şeklinde cevap vermiştir. (M. Ertuğrul Düzdağ, Şerhul-İslam Ebu's-Suud Efendi Fetvaları, İstanbul 1972, s. 35).

Kadınların sünnet edilmesi konusunda İslâm âlimleri farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Bir kısmı, Maşrık kadınları ile Mağrib kadınlarının fizyolojik bakımdan farklı olduklarını kabul ederek Maşrık kadınlarındaki yaradılıştan gelen fazlalık sebebiyle, sünnetle yükümlü olduklarına, öbürlerinde ise böyle bir fazlalığın bulunmayışı sebebiyle sünnetle yükümlü olmadıklarına hükmetmişlerdir.

Rivayetler Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) zamanında, bizzat Medine'de, kızların sünnet edildiğini ve sünnet etmeyi kendilerine meslek edinmiş kadınların bile bulunduğunu ifâde etmektedir. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in kızların sünnet edilmeleriyle ilgili olarak sağlığa uygun bir tarzda olması için tâlimât verdiğini de öğrenmekteyiz.
Ebû Davûd'un rivayeti şöyle: "Medine'de bir kadın (ki ismi Ümmü Atiyye'dir) kızları sünnet ediyordu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ona:
"Fazla derin kesme, çünkü derin kesmemen, hem kadın için ahzâ (en ziyâde haz ve lezzet vesîlesi) hem de kocası için daha hoştur." der.


Hz. Peygamber (asm),
"Sünnet (hıtan), erkeklere sünnet, kadınlar için fazilettir." (Ahmed b. Hanbel, V/75; Ebu Davud Edeb, 167; el-Fethu'r-Rabbânî, XVII/1312)
Hz. Ali (ra)'den gelen bir rivayette sünnetci kadına Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in birisini yollayarak (çağırttığını) ve "Sünnet ettiğin zaman üstten hafifçe kes, fazla dipten kesme..." dediğini öğreniyoruz. Münâvi, bu hadisi şerh ederken, kadınlardaki sünnet mahallinin derin kesilmesi hâlinde, kadının cinsî arzusunun söneceği, bu nedenle de kocası ile cinsel ilişkiden nefret edebileceğini belirtir.

Bu açıklamalardan, kızların sünnet edilmesinin biyolojik yapısına göre değişebileceğini, eğer fazlalık varsa alınması daha uygun ise de, alınmamasında da dini bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz.
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Gördüğünüz gibi illa gerekli ve şart değil. Toplumda bu gibi uygulamaları yapanlar var mı bilmiyorum. Hiç duymadım. Ama düşünüyorsanız steril ortamlarda çalışan operatör bir Jinekolog ile görüşmenizde fayda var.
 

out of whack

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
vealeykümselam
bu mesajı gördükten sonra aklıma geldi, forumumuzda sadece bayan üyelere özel mahrem konular için bir bölüm mevcuttu, bu bölümün yöneticileri olan NurunAlanur ve ALLAHUALEM uzun zamandır online olmadığı için bu forumu unutmuşuz. Çünkü bu forumun başlığı dahi (adminler de dahil) izni olmayan hiçbir üyeye görünmez.
Ben şuan mavera43 e bu forum için yetki ve şifreleri bildiriyorum, mümkünse bundan sonra böyle mahrem konular o forumda sorulup cevaplandırılsın. Bayan üyeler de bu forum için özel olarak yöneticilerden yetki ve şifre isteyebilirler.


[BILGI]İlgili forumun adı: İSLAMİYETTE KADIN dır. Yer olarak

DİNİ BİLGİLER ve İSLAMİ YAZILAR forumunun altında görünecektir.[/BILGI]

[NOT]Son 3 ay içerisinde foruma giriş yapmış bildiğimiz tüm aktif bayan üyelere giriş hakkı verilmiştir, giremeyenler yönetime bildirsin.[/NOT]


[DIKKAT]Hiçbir erkek üye bir oyun yaparak girmeye çalışmasın, böyle bir durumda en ağır şekilde cezalandırılır![/DIKKAT]
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ali seyyidina muhammed.
Euzü billahi mineş şeytanirraciym
Bismillahirrahmanirrahim.
Hazırlayan:kurt26
56 sünnet(Ramuzül Ehadis Kitabından 7101 Hadisten baştaki 1000 hadis okunup günlük hayatta uygulanabileceğimiz Hadisleri seçtim.
Başlıkları ben oluşturup düzenledim.harf hataları benden kaynaklanmıştır.Klavyeyle yazdım.Harf hataları söylerseniz düzeltirim kitap bende var zaten.

SAĞLIK
SABAH UYANINCA
YATAĞA GELİNCE
ÜZÜNTÜ-KEDER-HÜZÜN-GAM-DERT DEVASI
SÖZ-KELİME-ZİKİR
YEMEK
HELAYA GİRERKEN
HELADAN ÇIKINCA
DUA
EVE GİRERKEN
EVDEN ÇIKARKEN
NAMAZ
AKSIRMAK
GÜNAHLAR AF EDİLİR
ORUÇU KOLAY TUTMAK İÇİN
ORUÇLUYKEN YEMEK GETİRİLDİĞİNDE
SALAVAT
GİYSİ GİYDİĞİNDE

SAĞLIK
82-Cebrail gelip bana:"Ey Muhammed rahatsız mı oldun?"dedi.Bende:"Evet"dedim.O da hemen şöyle okudu:"Allahın adı ile sana eziyet veren her şey için okuyorum.Her canlının şerrinden ,hasetçinin zararından kurtulman için okuyorum.Allah adı ile sana okuyorum.Alllah adı ile sana okuyorum.Allah sana şifa verecektir."
89-Cibril bana gelip şöyle dedi:Allah sana şu kelimelerle dua etmeni emrediyor.Çünkü onların biri sayesinde sana istediğini lütfedecektir."Allahım bana afiyet vermeni ,belana karşı sabretme gücünü vermeni ,dünyadan rahmetine çıkmamı diliyorum senden.
375-Birinizin sancısı (Ağrısı) olursa elini sancısının bulunduğu yere koysun "Euzü bi izzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidü ve ühaziru."desin.

SABAH UYANINCA
386-Biriniz sabah kalkınca şöyle desin:"Allahım senin yardımınla akşamladık senin yardımınla kalktık.Emrinle diriliyoruz.Yaşayoruz ve emrinle öleceğiz. Varış ancak sanadır."Akşam oluncada şöyle desin"Senin yardımınla akşamladık,yardımınla sabaha kavuştuk.Emrinle yaşıyoruz ve emrinle öleceğiz ve kabirden dirilerek sana varacağız."
388-Sabaha kavuştuğun zaman 3 kez şöyle de:"Allahım sen benim Rabbimsin.Senin hiçbir ortağın yok.Mülkte sabaha kavuştu.Senin Hiçbir ortağın yok.(3 kez)Akşamda aynısı günahlara kefaret olur.Akşam olunca aynısını söyle,çünkü bu sözler,aralarında işlenen günahlara kefaret olur.
365-Biriniz uyandığı zaman şöyle desin:"Bana ruhumu iade eden ,vücuduma sağlık veren,kendini anmama izin veren Allah hamd olsun."
366-İnsan uykusundan uyandığı zaman hemen yanına bir melek birde şeytan geliverir.Melek:"Hayırla başla"derken,şeytan da:"şerle başla"der.O eğer."Ruhumu ölümden sonra dirilten Allaha hamd olsun.Göğü yer üzerine düşmekten koruyan Allaha hamd olsun.Üzerine ölümle hükmettiğini tutan ,diğerlerini belirli bir süreye kadar yaşaması için salıveren Allaha hamd olsun."derse melek şeytanı kovmaya muvafffak olur ve onu devamlı olarak korur.
778-Biriniz uykusundan kalktığı zaman:"Biz ölüler haline geldikten sonra tekrar ruhlarımızı bize geri veren Allaha hamd olsun."Desin.

YATAĞA GELİNCE
267-Sizden biriniz yatağına geldiği zaman şöyle desin:"Allahümme rabbes semavati ve rabbel ard.Rabbbena ve Rabbekülli şey ente ahızün bi nasiyetih.Entel evvelü fe leyse kableke şey ve entel ahiru fe leyse badeke şey ve entel batınü fe leyse duneke şey.Ağnina minel fakri vakdı anned deyn."
268-Sizden biriniz döşeğine geldiğinde,izarının(gömleğinin)içini çevirsin onunla yatağını silsin.Çünkü kendisinden sonra onda ne olduğunu bilmez. Sonra sağ tarafına yatsın ve şöyle desin: "Rabbim senin adınla vücudumu yatağa koydum.Senin isminle kaldıracağım.Ruhumu alırsan ona acı,şayet onu salıverirsen salih kullarını koruduğun şey ile onu koru.
307-"Biriniz uyumak maksadıyla yatağına gelince,Fatiha ve bir de sure okusun.Çünkü Allah ona bir melek gönderir ki, onunla beraber yürüdüğü zaman yürür,geldiği zaman gelir."
308-Yatağına geldiğin zaman şöyle de: "Euzü bi kelima tillahit tammeti min gadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi ve min hemezatiş şeyatıyni ve en yahdurun."Böyle dersen sana hiçbir şey zarar veremez.Sana zarar vermemesi en doğru husustur.
464-Yatağa geldiğinde "Kul ya eyyühel kafirun" süresini oku sonra onu bitirir bitirmez uyu .Çünkü bu insanın şirkten beraatını sağlar.
392-Sizden biriniz yatağında sağ tarafına yatıp da"Allahım kendi nefsimi sana teslim ettim.Yüzümü sana yönelttim.Sırtımı sana dayadım.İşimi sana havale ettim.Senden kaçmak yok ancak yine sana sığınmak vardır.Kitabınada Resülünede iman ediyorum."der ve o gece ölürse cennete gider.
456-Akşam namazından fariğ olup ayrıldığın zaman 7 kere "Allahım beni ateşten kurtar."(7kere) Bunu yapıp da o gece ölürsen sana ondan kurtulma belgesi yazılır.Sabah namazını kıldığın da aynısını söyle.Zira o gün ölürsen senin için ondan (ateşten)kurtulma belgesi yazılır.
386-Biriniz sabah kalkınca şöyle desin:"Senin yardımınla akşamladık,senin yardımınla kalktık.Emrinle diriliyoruz. Yaşıyoruz ve emrinle öleceğiz .Varış ancak sanadır."
910-Yatağa yattığın zaman,Fatiha ile ihlası okursan,ölümden başka her şeyden emin olursun.

ÜZÜNTÜ-KEDER-HÜZÜN-GAM-DERT DEVASI

204-Uğursuzluk hakkında yapılacak en güzel şey kadere teslim olmaktır.Müslüman kaderi ilahiyyeyi ve ilahi hükmü geriye çeviremez.Sevmedik bir şeyle karşılaşınca şöyle duada bulunsun:"Allahım iyilikleri ancak sen verirsin kötülükleri ancak sen def edersin.Güç kuvvet ancak sayendedir.
381-Biriniz bir üzüntü ve kederle karşı karşıya kalırsa şöyle desin:"Allah Allah benim Rabbimdir.Ona hiçbir şeyi ortak koşmam .Allah Allah benim Rabbimdir.Ona hiçbir şeyi ortak koşmam.
382-Birinize bir hüzün ve gam çökerse 7 kere şöyle desin:"Allah Allah Rabbimdir.Ona hiçbir şeyi şerik Koşmam."(7 kere)
606-Biriniz belaya uğrayan bir kimseye gördüğünde şöyle desin:"Allaha hamd olsun ki beni , seni müptela kıldığı şeyden muaf tutmuş ve beni sana ve bir çok kullarınada tercih etmiştir."Böyle derse nimete şükretmiş olur.
914-Başın derde girdiği zaman :"Bismillahirrahmanirrahıym ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azıym.de Çünkü Allah bununla bela çeşitlerinden dilediğin önler.
975-"la havle ve la kuvvete illa billah"ile yardım isteyin.Cünkü bu kelimeler en hafifi keder olan yetmiş zarar kapısını giderir .
976-"la havle ve la kuvvete illa billah"kelimesini çok söyleyin.Zira bu kelimeler.en hafifi keder olan tam doksan dokuz zarar kapısını kapatır.
997-Yorumlamanın en gerçeği iyiye olandır.Uğursuz sayılan şey müslüman kişiyi hacetinden geri çevirmez.Hoş görmediğiniz ve şer sandığınz bir şey gördüğüzde şöyle deyin:"Allahın iyilikleri veren şüphesiz ki sensin .Kötülükleri gideren de senden başkası değil .Güç ve Kuvvet de ancak senin yardımınladır.

SÖZ-KELİME-ZİKİR
176-Allaha sözün en sevimlisi kulun:"Sübhanallahi ve bi hamdih"demesidir.
177-Allah kelamın en sevimlisi şu dört kelimedir."Sübhanellahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illellahü ,vallahü ekber.Hangsi ile başlarsan mahzuru yoktur.Çocuğuna :Yesar,Rebah,Tecih,Eflah"isimlerini koyma.Sen söylersin,bakalım o orada olur mu?Olmaz ve (hayır) der de yalancı olursun.
416-Mümin kabrine konduğunda iki melek gelir ve o teredüdsüz "La ilahe ilellahü ve enne Muhammeden abdühu ve Rasulüh."der .İşte bu "Allah iman edenleri sabit bir sözle kabirlerinde sabit kılar"kavl-i celilinin muktezasıdır.
537-Sana bir şey anlattığım zamandaha fazlasını isteme.Dört(kelime) vardır ki onlar sözün en güzelidir ve Üstelik kurandandır.Hangsiyle başlarsan sana yeter."Sübhanellah vel hamdü lillah ve la ilahe ilellah vallahü ekber."dir buyurdu.
880-Rasullüllah:"Cennet bahçelerinden geçersiniz nimetlerden istifade edin"buyurdu.Oradakiler biri tarafından "Nedir cennet bahçeleri?diye soruldu.Peygamber:"Mescitlerdir"buyurdu.Yine sordular:"Pekala nimetlerinden istifde etmenin anlamı nedir?denildi.Cevaben "Bu, Sübhanellahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illellahu vallahü ekber"dir.
794-"Sübhanellah "dediğinn zaman,Allahı anmış olursun.Allah da seni anar."Elhamdü lillah "dediğin zaman,Allaha şükretmiş olursun, Allah da sana nimetini artırır."La ilahe illellah"dediğin zaman bil ki bu Tevhit kelimesini her kim şek ve şüphe etmeden,kibir ve zorbalık hissinden arınarak söylerse Allah onu ateşten azat kılar.

YEMEK
428-Biriniz yemek yediği zaman şöyle desin:"Allahım bunu bize bereketli kıl ondan daha iyisini bize ihsan et."
Süt içtiği zaman da şöyle desin "Allahım sütümüze bereket ver ve onu çoğalt."Çünkü yemek ve içmekte sütün yerini birşey tutmaz.
438--Yemek yediğin veya su içtiğin zaman "Bismillahi ve billahillezi la yedurru measmihi şeyün fil erdı ve la fis semai Ya Hayyü Ya Kayyüm "de.Bilmiş ol ki içinde zehir dahi olsa herhangi bir hastalık gelmez.
427-Biriniz yemek yediği zaman Allahın adını ansın .Yemeğe başlarken Allahın adını anmayı unutmuşsa şöyle desin:Bismillahi ala evvelihi ve ahıri

HELAYA GİRERKEN
K192-Helaya girdiğinde "Bismillahi allahümme inni euzü bike minel hubsi ve habais"derdi.

HELADAN ÇIKINCA
"Bana eza vereni benden gedirip yarar vereni bırakan Allah hamd olsun.

DUA
589- Biriniz du ettiğinde kendi duasına da "Amin" desin.
96-"Ey nas!Çok fazla dua etmek ister misiniz?Öyle ise şöyle deyin:"Allahümme einna ala şükrike ve zikrike ve husni ibadetik.(Ey Allahım sana şükretmek ,seni anmak ve en güzel şekilde sana ibadet etmek hususunda bize yardım et.
394-Biriniz bir şeyini yitirirse yahut bir yardım isteme ihtiyacında olup da bulunduğu yerde bir arkadaşı olmazsa şöyle desin:"Allahın kulları beni kurtarın.Ey Allahın kulları bana yardım edin."Çünkü Allahın görülmeyen kulları vardır.
487-Biriniz sultandan korkarsa şöyle dua etsin:"Ey yedi kat göklerin ve büyük arşın sahibi olan Allanım falan oğlu falanların şerrinden beni kurtar.Cin,İnsan ve uydularının bana zarar vermelerinden de beni koru.Şanın yüce oldu.Yardımında kurtarışında pek güçlü mahiyet arz eder.Senden başka hiçbir ilah yoktur."
655-Biriniz Rabbinden bir dilekte bulunduğu zaman dilleğinin yerine getirileceğini anlayınca "Bütün iyi şeyler ancak kendi nimeti ile tamamlanan Allaha hamd olsun."Dilediği .inas gecikirse "Elhamdü lillahi ala külli hal.

EVE GİRERKEN
920-Kişi evine girince şöyle desin:"Allahım Senden iyi giriş ve hayırlı çıkış dilerim :Allahın ismi ile giriyoruz,Allahın adı ile çıkıyoruz.Tevekkülümüz yalnız Allahadır."Sonra kendi nefsine selam versin.

EVDEN ÇIKARKEN
559-Biriniz evinden çıktığı zaman şöyle desin:"Bismillah La havle ve la kuvvete illa billah Ma şaellah Tevekkeltü allellah Hasbiyellah ve nımel vekil."

NAMAZ
705-Farz namazını kıldıktan sonra ardından on kere:"La ilahe illellahü vahdehu la şerike leh .Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir."deyin(Kim böyle yaparsa)ona bir köle azad etmiş gibi sevap yazılır.
783-Fatiha suresini okuduğunuz zaman :"Bismillahirrahmanirrahıym" Okuyun.Çünkü o ,Ümmül Kuran ,Ümmül Kitap ve Sebul Mesanidir."Bismillahirrahmanirrahiym"da onun ayetlerinden biridir.
934-Yemeğinizi Allahın zikri ve namaz ile eritin.Yemek üzerine uyumayın,Yoksa kalpleriniz katılaşır.

AKSIRMAK
735-Biriniz aksırdığnda:"Elhamdü lillahi rabbilalemin"yahut "Elhamdü lillahi ala külli hal"desin.Bunu dediğinde yanındaki de:"Yerhamükellah"desin.O da bunu dediği zaman ona şöyle mukabele etsin:"Yağfirullahü lena ve leküm"
736-Biriniz aksırıp da"Elhamdü lillah"dediği zaman melekler:"Rabbil alemin"derler.Kendisi "Rabbil alemin"nide söylerse melekler bu defa:"Rahimekellah "(Allah seni esirgesin)derler.
737-Aksıran bir kimseye hamd ile başlaması telkin edin.Çünkü aksıranın Elhamdülillah ile başlaması ,her hastalığa karşı ve mevcut acıya karşı kesin bir ilaçtır.
738-Biriniz aksırdığında yanında oturan:"Yerhamükellah" desin.Eğer aksırması üçü geçerse anla ki o zükkame(nezleye)yakalanmıştır onun için üçten sonra ona "Yerhamükellah"demesin.

GÜNAHLAR AF EDİLİR
760-Kul "Estağfirullahellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyumü ve etubü ileyh"derse,harpten kaçmış dahi olsa,günahları affedilir.
766-kul:"Eşhedü en la ilahe illellah"dediği zaman,Allah meleklere şöyle hitap eder :Ey meleklerim Kulum benden başka Rabbi olmadığın bildi.Ben onu bağışladım.Sizi şahit tutuyorum."

ORUÇU KOLAY TUTMAK İÇİN
958-Dört şey yapan kişi,orucunu gayet rahat tutar:
1-Su ile iftar bozması
2-Sahuru terk etmemesi
3-Öğle istirahatını terk etmemesi
4-Güzel koku koklaması

ORUÇLUYKEN YEMEK GETİRİLDİĞİNDE
785-Birinize oruçlu iken yemek getirildiğinde,şöyle desin:"Bismillahi velhamdü lillah Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü Sübhaneke ve bi hamdike Tekabbel minni inneke entes semiyul alim"

SALAVAT
836-Perşembe günü geldiğinde,Allah beraberlerinde gümüş sahifeler,altın kalemler bulunan melekleri gönderir.Onlar perşembe günü ve cuma gecesinde bana en çok salatü selam getirenleri kaydederler.

GİYSİ GİYDİĞİNDE
848-Biriniz yeni bir elbise giydiği zaman :"Bana avret yerlerimi örtüp hayatımı güzelleştirebileceğim bir giysiyi giydiren Allaha hamd olsun"desin.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Evet düzelttim teşekkürler.10 parmak klavye olarak yazdım fakat bazen q klavyeden f klavyeye geçiyor o ara sanırım hatalı yazılmış.Harf hataları çıkabilir gözümden kaçanlar oluyor.Bildirirseniz hemen düzeltirim.Kitap elimde zaten.Tekrar teşekkürler.
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Unutulan ve uygulanmayan birçok sünnet var inşallah Allah(celle celalühü) uygulayabilmeyi nasip eder.amin
Sonradan bir toparlama ve düzenleme inşallah yapacağım.Hadis ekleyen ve sünnetin yayılmasını katkı sağlayan arkadaşlardan Allah razı olsun.

916 (kaynak kütübi sitte)
Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Sizden kim Vettini ve'z-zeytüni süresini okuyup son ayeti olan: "Allah hakimlerin hakimi değil mi?" (8. ayet) ayetine gelince: "Evet, ben buna şehadet edenlerdenim" desin. Kim de La uksimu bi-yevmi'l-kıyame'yi okuyup son ayeti olan "(Bütün bunları yapan Allah) ölüleri tekrar diriltmeye kadir değil midir?" (kıyamet 40) ayetini de okudu mu: "Rabbimizin izzetine andolsun evet!" desin. Kim de Mürselat süresini okuyup en sondaki, "Artık bundan sonra hangi söze inanacak onlar?" (50. ayet) ayetini de tamamladı mı: "Allahu Teala'ya inandık" desin."

 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Konu düzenlenmiştir.
En güvenilir 7 hadis kitabı ilk mesaja eklenmiştir.
Sünnet(Hadis) eklemek isteyen arkadaşlar hadislerin kaynaklı olmasına dikkat etsin.
 

Münzevi

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
Sakalımıda bırakırım sürmemide cekerimmmm salvarımıda giyerim bu dünya benim de dünyammmm :d
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Keşke o kadar rahat olunsaydı:)
En azından uygulayabilecek bir tanede olsa uygulayalım arkadaşlar peygamberimizi (s.a.v) seviyoruz diyoruz peki sünnete ne kadar uyuyoruz?

Sünnetin yayılmasında zerre kadar katkım varsa Rabbime binlerce şükürler olsun.
Bu konuya ilgi çok yüksek böylede olmalı.Bu yüzden herkezin bildiği kaynaklı sünnet varsa bunları paylaşarak katkı sağlayabilirler.
 

kalpteniman

kalpteniman

KF Ailesinden
Özel Üye

Kurtuluş yavrum maşaAllah bize birşey bırakmamışsın h.z Allah c.c razıolsun.
Yapılan ibadetler söylenmez yavrum riya bulaşır.
Bir gün Efendi hazretlerinin yanında oturuyordum misafirlere hoş geldiniz buyurup
hal hatır sorduktan sonra, kardeşler, size zararlı iki şeyi haber veriyorum.
Bunlardan birisi gıybet, birisi ise riyadır.
Gıybet kardeşinin arkasından onun hoşlanmadığı sözu konuşmaktır pişman olur o kişiden özür diler helallaşırsın biter.

Riya ise öyle değil H,z Allahı bırakıp kullarına yaranmak onların methini kazanmak
için yapılan amellerdir.
İşte bu halde olanların imanı yok olur çünkü o kişi h.z Allahı bıraktı
kullara ibadet yaptı.Onun için riyadan şeytandan kaçar gibi kaçmak lâzım.
Selâmı Aleyküm
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Ben sünnet ile geçirdiniz bir gününüzü ekleyin demiştim.
Sizde cevap vermişsiniz.
Allah razı olsun hocam.
 

Üst