Namaz Anne Kucağıdır - Esma Sayın Ekerim

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
namazannekucagidir-jpg.aspx


Herkes anne kucağına atar ilk adımını…

Günde beş vakitle hayatımızın daima içindedir namaz. Her ânı bir anlam seli, her kelimesi bir iç döküştür. Ahlâkın güzelleştiği, Allah şefkatinin hissedildiği bir hayat alanıdır.

“Namaz anne kucağıdır. Anne nasıl çocuklarının hepsini koşulsuz sever, onları kucağına alır, göğsüne bastırırsa namaz da bütün ibadetleri içine alır, göğsüne şefkatle bastırır. Namaz kocaman bir kalptir.” diyor Esma Sayın Ekerim kitabında.

Namaz tüm ibadetlerle bütünleşmektir. Allah inancının duygusal, zihinsel ve ruhsal tasdikidir. Zihnini kötü düşüncelerden, dilini kötü sözlerden, kulağını kötü seslerden koruması yönüyle namaz oruç ibadetini; zamanı, malı ve canı belli vakitlerde feda etmeyle zekat ibadetini; birlik, bütünleşme ve Müslümanları birleştirme yönüyle hac ibadetini kapsar.
Tespihlerle bir zikir, ayetlerle bir açılım ve cevap bulma, dua ile tamamlanmadır.

Namazda okuduğumuz her ayetin, dilimizdeki her duanın ayrı bir anlamı ve önemi vardır. “Namaz Anne Kucağıdır”; namazın kuşatıcılığını namaz anlarında arıyor. Surelerin, rükûnun, secdelerin, namaz dualarının, tahiyyatın ve tüm “sübhan” deyişlerimizin anlam ufkunu okuyucusuyla paylaşıyor.

Namazı içimizde büyütmemiz için ve namazımızın bizi kuşatması için anne kucağı ile sığınmaya bir adım atın. Çünkü ilk adımlara anne yardımcı olur ve ilk adım anneye doğru atılır!​
 
Üst