Lokman Hekim kimdir

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Lokman hekim hayatı kısaca lokman hekim kimdir biyografi hakkında bilgiler, lokman hekim ile ilgili ayetler.

Lokman hekim halk dilinde sıkça duyulan bir isim. Aynı zamanda Kuran-ı Kerim'de de adı geçmekte ve hikmet sahibi bir kişidir.

Bazı görüşlere göre Lokman Hekim'in peygamber olduğu yönünde söylemler bulunmaktadır. Fakat İslam alimlerinin çoğunluğu peygamber olmadığını söylemektedir.

Kuranı Kerimde Lokman suresinde bahsedilmektedir. Yüce Allah Lokman'a hikmet verildiği anlatılır. Oğluna verdiği öğütlerden bahsedilir.

Lokman hekimin ölümsüzlüğü bulduğu yönünde iddalar yer almaktadır ve sonrasında bu formülü kaybettiği belirtilmektedir. Başka bir görüşte formülü eline yazdığı fakat daha sonra yağmurda silindiği yönündedir. Başka bir bir söylentiye göre Cebrail tarafından bu iksirin yok edildiği şeklindedir.

Lokman koyunun yüreğini ve dilini getirir. Başka bir gün Davud peygamber kendisine koyunun en kötü yerinden iki parça et getirmesini söyler.

Lokman yine yüreğini ve dilini getirir. Davud neden böyle yaptığını sorunca Lokman şöyle cevap verir: "İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur."

İslâm tarihinde Hazret-i Lokman’ın hikmetli sözleri, vecizeleri, öğütleri ve tavsiyeleri meşhurdur.

Lokman Hekim İçin yapılan Efsaneler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Lokman hekimin ölümsüzlük iksirini bulduğu ve bunu kaybettiği.
Ölümsüzlük iksirini koyduğu şişeyi bir köprü üzerinden geçerken düşürüp kaybetmiş.

Lokman Hekim Hakkında Kuranı Kerimde Geçen Ayetler"Andolsun biz Lokman'a: Allah'a şükret! diyerek hikmet verdik. Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur. Nankörlük eden de bilsin ki, Allah hiçbir şeye muhtaç değildir, her türlü övgüye lâyıktır.

Lokman, oğluna öğüt vererek: Yavrucuğum! Allah'a ortak koşma! Doğrusu şiirk, büyük bir zulümdür, demişti."
"Lokman, öğütlerine devamla şöyle demişti: Yavrucuğum! Yaptığın iş iyilik yada kötülük, bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu senin karşına getirir.

Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır. Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar, azmedilmeye değer işlerdir. Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme.

Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez. Yürüyüşünde tabiî ol, sesini alçalt. Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir."
 
Üst