Kuranın Gölgesinde Yaşamak

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Biz bu Kur'an'ı hak olarak indirdik, O, bütün hakikatleri içinde toplayarak indi. Ey Peygamber! Biz seni ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik. Sana Kur'ân'ı verdik ve onu insanlara sindire sindire okuyasın diye (kısımlara) ayırdık ve biz onu yavaş yavaş indirdik.(isra 105-106)

Bu Kur'an, bir ümmeti eğitmek ve bir hayat düzenini kurmak için gelmiştir.Bundan dolayı Kur'an-ı Kerim, ümmetin günlük ihtiyaçlarına ve ilk eğitim döneminin şartlarına uygun olarak bölüm bölüm inmiştir. Eğitim; uzun zaman isteyen bir iştir. Uzun süreli pratik deneyimler isteyen bir iştir.Kur'an-ı Kerim, teoride kalan bir fıkıh veya güzel bir okuyuş ve zihinsel dinlenmeye yarayan soyutlanmış bir fikir olmak için değil, hazırlık döneminde bölüm bölüm uygulanacak bir hayat metodu olmak için gelmiştir.
ilk islam kuşağı kuranı kerimi bu şekilde hatlarına yansıtmış bir şiir bir sanat eseri gibi algılayıp akli ve nefsi bir yaralnam konusu yapmadılar kuranı kerimi bir masal efsane yada dinlendirici bir masal kitabı olar görmediler onlar her konuda hayatlarına yansıttılar kuranı kerim onların tek rehberiydi kuarnı tanımadan önceki tüm adetlerini bırakmışlar hayatlarını tamamen değiştirmişlerdi.
İbn-i Mes'ud (r.a.) diyor ki:

"Bizden biri öğrendiği on ayeti, manalarını belleyip onlarla amel etmediği sürece atlayıp başka ayetlere geçmezdi."

kuranı kerimi ilk günkü hareket ortamına girmeden v o tavrın grektirdiği şeklide bir tavır almayan bir kişinin onu tam olarak anlayabilmesi çok zordur Kur'an'ın anlam ve muhtevasını, hareket ortamının dışında; evinde oturarak yorumsal ve edebi incelemelere tabi tutan kimselerin, Kur'anî hakikatten bir şey anlamalarına İmkan yoktur.Bu Kur'an'ın hakikati, hiç bir zaman yerinde çakılıp kalmış kimselere görünemez

Kur'an'ın sırrı, Allah'tan başkasına ubudiyet, itaat ve dindarlığın bulunduğu bir ortamda rahatlık ve selamet arayan kimselere keşf olamaz (açılmaz).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Illaki sahabe tek tek özden giderken , biz ayetden ayete atliyoruz.
Hic birini layikiyle anlamaya calismiyorsuz, bu yüzden gölgesinde
kaliriz, isigindan alamayiz.

Rabbim ilahi kelamini bize yakin etsin bizi tefekküre yakinlastirsin.
Kuran-i kerim nuruyla nurnanalim insallah.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
birde kuranı kerim sahabenin hayatını düzenleyen bir kaynak içndekilerle amel edinen yaşanan bir kaynaktı bizlerde ise bu tam tersi içindekiler hayata tatbik eilmeden sadece okunması ibadet veya kutsal olark görülüyor öyle hale gelmişizki arapca bir harf görsek saygı gösterecek duruma gelmişiz kuran hayıtmzda değil ama duvarımızda asılı mp çalara asılı bazı günlerde ellerde asılı
 
Üst