Kiyamet Günü Insanlar Kaç Grup olacak?

Kraliçe

KF Ailesinden
Özel Üye
Kiyamet Günü Insanlar Kaç Grup olacak?

Vakia ve Beled suresindeki bazi ifadelerden yola çikarak bu konuyla ilgili elestiriler getirilmektedir. Bu elestirilere göre cennet ehli 3 farkli grupken, diger anlatimda 2 farkli gruptur. Bu ayetlere bakip elestirilerin ne derece haksiz oldugunu görelim:

Ve sizler de üç sinif oldugunuz zaman, Sagdakiler, ne mutlu o sagdakilere! Soldakiler, ne bahtsizdirlar onlar! (Hayirda) önde olanlar, (ecirde de) öndedirler. Iste bunlar, (ALLAH'a) en yakin olanlardir, Naîm cennetlerinde . (56 Vakia Suresi 7-12)

ALLAH, burada insanlarin kiyamet günü, kitabi sagindan verilenler ve kitabi solundan verilenler olmak üzere iki gruba ayrildigini söylemektedir. 3. grup ise önde olanlardir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken “önde gidenler” ayni zamanda kitabi sagdan verilenlerdendir. Onlar da cennet ehlidirler, fakat diger cennet ehlinden farkli olarak diger iman edenlere önderlik yapmislardir.

Beled suresinde ise, hesap gününde insanlarin genel olarak sagdakiler ve soldakiler olarak ikiye ayrilacagini ALLAH bildirmektedir.Iste bunlar sagdakilerdir.

Ayetlerimizi inkâr edenler ise iste onlar soldakilerdir. Cezalari, kapilari üzerlerine simsiki kapatilmis bir atestir. ( 90 Beled Suresi18-20)

Bu iki ayet birlikte düsünüldügünde, kiyamet günü insanlarin cennetlik ve cehennemlikler olarak ikiye ayrilacagi, cennetlik olanlarin ise önde gidenler olarak ayri bir grup olusturacagi anlasilmaktadir. Dolayisiyla Vakia suresi ile Beled suresi arasinda bir çeliski söz konusu degildir.


006me0.jpg
 
Üst