Kelam Nedir kısaca

  • Konbuyu başlatan Çeşm-i Giryan
  • Başlangıç tarihi
Çeşm-i Giryan

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
#1
İslam'da kelam ne demek? Kelam, ilahi bir emanet olarak Allah'a verilmiştir. Bizim sorumluluğumuz ise bu emaneti Allah'ın rızası için kullanmaktır. Bir müslüman olarak bu emaneti Allah rızası doğrultusunda kullanmalıyız. Şüphe yok ki yüce kitabımız Kur'an sözlerin en doğrusu ve en güzelidir. İmanın bir gereği olarak Kuran'a iman ve itaat etmek gerekmektedir.

Kuran-ı Kerim bizleri, gıybet etmekten, anlamsız boş konuşmalardan, su-i zan'dan (su-iz zan nedir tıklayınız) bulunmaktan, iftira atmaktan, yalan konuşmaktan, yalan yere emin etmekten yani kısaca söylemek gerekirse, lisanın afetleri şeklinde ifade edilebilecek her türlü kötü sözlerden uzak durmamızı emretmektedir. Eğer dikkat edilmesi insanlar arasında huzur bozulur. Hatta, ahirette azaba sebep olur. Peygamber efendimiz tarafından; "elinden ve dilinden emin olunan insan" şeklinde tanımı yapılan Müslüman, Dili ile gıybet ederek, insanların arkasından konuşan, sürekli kusur araştıran, yaralayıcı sözler kullanan bir insan asla olamaz.

unnamed-jpg.1123


Mümin kardeşinin mahremiyetine dil uzatarak onun onur ve haysiyetini zedelemez, ona kötü lakaplar takamaz. Müslüman inancının gerektirdiği şekilde, sürekli hayır düşünür ve dilinden hayırlı sözler dökülür.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Benzer konular

Üst