İstiklal Marşı'nı Akif ilahiden esinlendi

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Şair İsmet Özel’in kurduğu İstiklal Marşı Derneği milli marşla alakalı Ankara’daki toplantıda Marşı’n orjinal bestesinin şimdiki olmadığını Mehmet Akif’in Taleal Bedru ilahisi ezgisinden yazdığı ortaya koydu.

İstiklal Marşı hakkında bugüne kadar çok şey söylendi. Hatta öyle zamanlar oldu ki bestesinin yeniden yapılması bile tartışılmaya açıldı.
Yeni bir bestenin yapılmasını savunanlar İstiklal Marşı’nın söylenme zorluğuna dikkat çektiler.
Karşı fikri savunanlar ise İstiklal Marşı’nın bestesinin de sözleri gibi değiştirilemeyecek bir konu olduğunu üstüne basa basa belirttiler.
Şair İsmet Özel’in kurduğu İstiklal Marşı Derneği milli marşımızla alakalı Ankara’da yaptıkları toplantıda İstiklal Marşı’nın orjinal bestesinin şimdiki beste olmadığını Mehmet Akif’in aslında Peygamberimizin Medine’ye vardığı sırada hep bir ağızdan söylenen Taleal Bedru ezgisini düşünerek yazdığı ortaya koydu.
 
Son düzenleme:

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
istiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy gereği gibi tanındığında istiklal marşı doğru bir tefsirle anlaşıldığında gerçekten islami bir söylem islami bir manifesto olduğu gün gibi aşikardır.

Bu yüzden sabataist rejimin sabataist çocukları bu istiklal marşı hazımsızlığı sebebiyle 10 yılda bir marş yazmaya kalktılar istiklal marşını gölgede bırakmak istediler. Bu yüzdendir ki istiklal marşını değil de 10 yıllar marşlarını söylemeye hep hevesli oldular. İstiklal marşına düşmanlıklarını içten içe böylece belli etmeye çalıştılar.

Hatta tuğla kafalı bir general dayanamadı istiklal marşına karşı kinini kustu ve aynen şöyle söyledi: Bu nasıl türklerin istiklal marşı ki içinde bir tek türk kelimesi geçmiyor.

Elbette geçmez ne gerek var ki. M. Akif hem hem bir müslüman hem de bir arnavuttu. O ne kendi kavmini inkar eden bir mankurt ne de şovenist bir kavmiyetçi idi. O tertemiz bir müslümandı sadece.
 

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Mehmet akifin ''İstiklal Marşı'' beğenilmiyor ve yerine bir ''Milli Marş'' yazdırılmak isteniyordu..Gayet açıktı:Akifin manzumedeki İslami hava sonu laisizmada karar kılan bir rejimin kaynağında ki heyacana daha doğrusu maksada uygun sayılmıyordu..
Teklifi ''Necip Fazıl Kısaküre''ğe ettiler oda şu cevabı verdi:
Milli marş denilen ısmarlama ve adi kalıplardan dökümlü işleri sevmem..Diyerekten red ediyor..Çok zorlama karşısında..Sonunda yazdı marşı..

Büyük Doğu Marşı
ALLAHın seçtiği kurtulmuş millet!
Güneşten başını göklere yükselt!
Avlanır kim sana atarsa kement
Ezel kuşatılmaz çevrilmez ebet.

ALLAHın seçtiği kurtulmuş millet!
Güneşten başını göklere yükselt!

Yürü altın nesli o tunç Oğuz’un!
Adet küçük zaman çabuk yol uzun.
Nur yolu izinden git KILAVUZ’un!
Fethine çık doğru güzel sonsuzun!


Yürü altın nesli o tunç Oğuz’un!
Adet küçük zaman çabuk yol uzun.

Aynası ufkumun ateşten bayrak!
Babamın külleri sen kara toprak!
Şahit ol ey kılıç kalem ve orak!
Doğsun BÜYÜK DOĞU benden doğarak!Aynası ufkumun ateşten bayrak!
Babamın külleri sen kara toprak!

(1983)

Necip Fazıl Kısakürek

Ee sonuç Büyük Doğu Marşı olarak kalıdı..tabi..

Tarihten bu notu düşelim dedik..
 
Üst