İman nedir kısaca tanımı

  • Konuyu başlatan Çeşm-i Giryan
  • Başlangıç tarihi
Çeşm-i Giryan

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
İman kelimesi geçince insanın aklına ilk olarak solunan, yaşanan ve zevk duyulan bir hayat gelecektir. Kuran ve Hadis bize imanı öğretmektedir, ve bize öğrettiği İman da aynen böyle bir hayat olmaktadır.

Allah'ın kelamı olan Kuran'dan ve Peygamberden dersini alan bir müslüman, hayatta geçirdiği her anda, Rabbinin huzurunda olduğunu ve meleklerden dostlarla kuşatıldığını unutmaz. Paygamberini sever ve onun sünnetlerine uygun bir hayat yaşar. Kuranı baş uzundan eksik etmez ve Allah'ın hitabı olan Kur'an ile başbaşa sohbeti yaşar, başına gelen her türlü şeyin Allah'dan geldiğine ve bu şeylerin bir armağan olduğunu bilir ve dünya hayatını huzurla tamamladıktan sonra ahiret hayatına adımını atar.

Yaşadığımız bu hayat Kuran-ı Kerim'de de sıklıkla atıfta bulunulan ibret levhalarını önümüze sermektedir. Allah'ın emir ve yasaklarına kulak veren bir insan, kendisini Allah'ın ayetleri ile dolu bir kainatta bulur, bu kainatta nereye adımını atarsa atsın nereye giderse gitsin, imanına kuvvet katan delilleri bulur ve görür. Bu deliller ile iman neşesini bütün sıcaklığı ile yaşar. Kısacası etkili bir İman dersi, insanı doğrudan Allah ile muhattap ederek, Allah'ın sonsuz rahmeti ile tanışır.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çeşm-i Giryan

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
İman'ın tanımını şu şekilde de yapabiliriz:

Allah Teâlâ’nın Peygamber Efendimiz (sav) vasıtası ile bildirmiş olduğu bütün esasların doğru olduğuna kalben inanmak, tasdik etmek ve bunu dil ile de söylemektir.
 

Üst