Hac başvurusu ve katsayılı kura sistemi doğru mu?

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Selamun aleykum. Hac başvurusu sonrasında hacca kimin gideceğini belirleyen bu kura sistemi ve kuradaki katsayı kullanımı nedir.

Yani ben bu kura sistemini anlamak istiyorum ama anlamış değilim çünkü bu sistemi doğru bulmuyorum. İslam'ın şartlarından biri olan hac ibadetinde, bu görevini zaten yerine getirmiş olan müminler, neden diğer kardeşlerini bu kura sistemine ve katsayıya maruz bırakıyorlar? Ayrım yapılmaksızın, bu kura sistemine %100 uyuluyor mu bunu kim garanti ediyor? Ben şansa kesinlikle inanmıyorum. Bu kura sistemi maalesef şans kelimesini ön plana çıkarıyor. Bir kere kesinlikle herkesin aynı şartlarda bu kura sistemine dahil olması gerekir diye düşünüyorum. Ama bunun da ihmal edilebileceği kanısındayım. Yani kuraya dahil edilmeden bazı sebeplerden ötürü kura dışı bırakılarak hacca dahil edilmekten bahsediyorum. Bu zanna giriyor belki ama öbür türlü başvuru yapıp da bir dahaki hac mevsimini göremeyeceğini kanaat eden birinin ibadetini yerine getiremeyecek olan birisini hacca gönderemeyebilecek olan bu kura sisteminde, kim sorumlu olacak? Ayrıca bu herkes için geçerli çünkü yarına kim öle kim kala. Başvuru sırasına göre neden takip yapılmıyor. Acaba bunu çok merak ettim. Her sene yenilersin ama en azından isteklisindir ve başvuru yapmışsındır.

Başvuru önceliğine göre de sıranı beklersin. Zaten 1,5 milyon bekleyen var deniyor kura niye? Ayrıca Allah rızası için suudi kardeşlerimize iletin de mekanı daraltacaklarına, daha da genişletsinler ki kuraya da gerek kalmaz inşaallah.
 

İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Aleykümselam, Hac'da kontenjan sınırlı, gitmek isteyen de Maşallah kontenjanın çok üzerinde. Diyanet de bir şekilde hak, hukuk gözeterek bir sıralamayı esas alarak insanlara hak veriyor. Bildiğim kadarıyla her yıl başvuru yaptıkça katsayı artıyor. 10 yıldır başvuran kurada daha avantajlı oluyor. Eleştirileriniz olabilir. Bu eleştirilerinizi Diyanet'in iletişim bölümünden yetkililere tavsiyelerinizle birlikte iletebilirsiniz.
 

Üst