Gerçekten Tesettürlü müsün?

  • Konuyu başlatan *TuanA*
  • Başlangıç tarihi
Y

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Ey insanlar, ibret alınız! Geçmiş kurunlardan ibret alıp gelecek mânevî belâlardan kurtulmaya çalışınız” mânâsında gelen âyetlerin bu cümlelerine kıyasen, çok âyetlerde, beşeri, aklına, fikriyle meşverete havale ediyor.

Ey bu Câmi-i Emevîdeki kardeşlerim gibi âlem-i İslâmın cami-i kebirinde olan kardeşlerim! Siz de ibret alınız. Bu kırk beş senedeki bu dehşetli hadisattan ibret alınız. Tam aklınızı başınıza alınız, ey mütefekkir ve akıl sahibi ve kendini münevver telâkki edenler!

Hâsıl-ı kelâm: Biz Kur’ân şakirtleri olan Müslümanlar, burhana tâbi oluyoruz, akıl ve fikir ve kalbimizle hakaik-i imaniyeye giriyoruz. Başka dinlerin bazı efradları gibi ruhbanları taklit için burhanı bırakmıyoruz. Onun için akıl ve ilim ve fen hükmettiği istikbalde, elbette burhan-ı aklîye istinat eden ve bütün hükümlerini akla tespit ettiren Kur’ân hükmedecek.

Hem de İslâmiyet güneşinin tutulmasına, inkişafına ve beşeri tenvir etmesine mümanaat eden perdeler açılmaya başlamışlar. O mümanaat edenler çekilmeye başlıyorlar. Kırk beş sene evvel o fecrin emâreleri göründü. Yetmiş birde fecr-i sâdıkı başladı veya başlayacak. Eğer bu fecr-i kâzip de olsa, otuz-kırk sene sonra fecr-i sâdık çıkacak.

Evet, hakaik-i İslâmiyetin mâzi kıt’asını tamamen istilâsına sekiz dehşetli mânialar mümanaat ettiler.

Birinci, ikinci, üçüncü mâniler: Ecnebîlerin cehli ve o zamanda vahşetleri ve dinlerine taassuplarıdır. Bu üç mâni, mârifet ve medeniyetin mehasini ile kırıldı, dağılmaya başlıyor.

Dördüncü ve beşinci mâniler: Papazların ve ruhanî reislerin riyasetleri ve tahakkümleri ve ecnebîlerin körü körüne onları taklit etmeleridir. Bu iki mâni dahi fikr-i hürriyet ve meyl-i taharrî-i hakikat nev-i beşerde başlamasıyla, zeval bulmaya başlıyor.


 

Y

YİĞİDO

Üye
Kademeli
İ'lem ey esbaba mübtela insan! Bil ki, sebebin halkı ve sebebiyetinin takdiri ve müsebbebin vücuduna lazım olan şeylerle techizi, kudretine nisbetle zerreler ve şemsler müsavi olan Zat'ın "Kün" emriyle müsebbebi halketmesinden daha kolay, daha ekmel, daha a'la değildir.
(Bediüzzaman Said Nursi - Mesnevi-i Nuriye'den)
 

mekke-medine

mekke-medine

KF Ailesinden
Özel Üye
örtünmek idrak etme meselesi diyebiliriz, çevremizde çok var "benim niyetim temiz, ben karşımdakilere güveniyorum" deyip yarım yamalak örtünen, ayetlerle yola çıktığımızda herşey çok açık ve net. Mahrem ve namhremler kur'an-ı kerim'de Allah'ü Teala tarafından bildirilmiş... idrak edebilene... gerçekten hakkıyla ve inanarak örtünen kardeşlerimiz belli, zoraki kapananlar belli. Ben çevremde uyduruktan kapanan kişileri uyarmaya çalışıyorum, bizlere tebliğ etmek düşüyor (tabii kendi yanlışlarımızı ve eksiklerimizi de görerek), eleştirmek yerine bildiğimiz doğruları anlatalım bence
 

Y

YİĞİDO

Üye
Kademeli
bu sorun çok büyük hakikaten mesela insan evladının annesi başörtülü çocuğu adam olmuş ama başörtü takmıyor ehli dünya dediğimiz tiplerden olmuşlar yazık hakikaten çok yazık....
 

mekke-medine

mekke-medine

KF Ailesinden
Özel Üye
aynen öyle, aklıma bir söz vardı o geldi; (erkekler için)
annen gibi küpe takacağına, baban gibi sakal bırak :)

birde şöyle bir aksi durum var, çocukları namaz kılıyor, kapanıyor, anneler, babalar namaz kılmıyor..buna da yazık
 

Y

YİĞİDO

Üye
Kademeli
evek haklısınız aynen öyle insan idrak ettiği iyice farzı ayn olduğunu örtünmenin anladığı zaman buna iyice hep her zaman dikkat eder.yoksa esfeli safiline bile düşebilir düşer Allah korusun..........ne diyelim Allah ıslah etsin..........selametle..........
 

Şirin

Şirin

Tecrübeli
ayetlerle sabitlenmiştir şirin kardeşim, bizim katılıp katılmama gibi bir durumumuz söz konusu olamaz, önemli olan İlahi emir, Rabbim hakkıyla örtünenlerden eylesin tüm mümineleri
Ayette yakalarının üzerine sarkıtsınlar denmiyor mu?
Önemli olan şekil değil işlevdir derken tam olarak neyi kasteddiniz anlayamadım, omuzların açık kalmamasını sağlamak şekilden ziyade bir işlev değil midir?
Omuzlar giysiyle örtülüyor zaten.Çıplak mı kalıyor?
 

Nurun Ala Nur

Nurun Ala Nur

Düzenleyici
Moderator
Es Selamu Aleykum !

Kadın İslamın en Kutsal emanetlerinden belirtilerinden biridir. Kadının elleri ve yüzü hariç tüm vücudunu örtmesi gerektiği hususunda hem Şia hem Sünni, tüm İslam mezheplerinin uleması arasında görüş birliği vardır.


NÛR SÛRESİ


Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!​

demek ki: başörtüsünün boyun ve göğsü örtecek kadar büyük olması gerekiyor. Herkesin kendi hevesine göre örtünmesi değil, Allah'ın emrince örtülere bürünmesi lazımdır. Bugün öyle örtünen kadınlar varki, cahiliyye kadınlarının sanki zamanımızdaki temsilcileridir. Başörtülerini sadece kafalarının üzerine bağlayıp, kulaklarını, gerdanlıklarını, boyunlarını ve göğüslerini açık bırakırlar. Elbet bu tesettür Kur'an-ı Kerim'in tarifine ve Allah Teala'nın emrine uymaz.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
Y

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Yüce allahın emrettiği yüce kutsal kitabımız kuran-ı kerim'in farzı ayn olarak müminelere farz kıldığı yapılması kesinlikle zorunlu olan bir emri hafife almak ve buna uymamak çok büyük bir günahtır ayrıca ben o kişinin imanından müslümanlığından müminliğinden şüphe ederim.acaba gerçekten müslüman birisi mi diye bir soru sorarım ve yankılanır boşlukta...
 

out of whack

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Vealeykümselam

Omuzlar giysiyle örtülüyor zaten.Çıplak mı kalıyor?
çıplak kalmıyorsa sorun yok kardeşim, islami ölçüler bellidir bunlara aykırı bir durum olmadığı sürece omzunu şalı, eşarbı, cilbabı, giysisi....vs ne örterse örtsün... Önemli olan günaha girmemek ve başkalarını da günaha sokmamak.
 

Şirin

Şirin

Tecrübeli
emek ki: başörtüsünün boyun ve göğsü örtecek kadar büyük olması gerekiyor. Herkesin kendi hevesine göre örtünmesi değil, Allah'ın emrince örtülere bürünmesi lazımdır. Bugün öyle örtünen kadınlar varki, cahiliyye kadınlarının sanki zamanımızdaki temsilcileridir. Başörtülerini sadece kafalarının üzerine bağlayıp, kulaklarını, gerdanlıklarını, boyunlarını ve göğüslerini açık bırakırlar. Elbet bu tesettür Kur'an-ı Kerim'in tarifine ve Allah Teala'nın emrine uymaz.
Ben böyle bir şey demedim.Baş kapalı olsun da her yer açık kalsın demedim.Yanlış anlıyorsunuz.

çıplak kalmıyorsa sorun yok kardeşim, islami ölçüler bellidir bunlara aykırı bir durum olmadığı sürece omzunu şalı, eşarbı, cilbabı, giysisi....vs ne örterse örtsün... Önemli olan günaha girmemek ve başkalarını da günaha sokmamak.
İşte demek istediğim bu.Tesettürün olması için illa başörtüü omuzlarun üzerine bırakılacak diye bir şey bilmiyorum.Ayette de yakanın üzerine sarkıtılması söyleniyor,omzun değil.Eğer yanlışım varsa Allah affetsin.
 

' Yaren

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
Aralarinda benimde yaptigim seyler vardi ama duzelttigim seyler artik.kimseyi kinamayip rabbim hidayet versin yoluna dondursun demek en guzeli.
 

İ

İsra

Ziyaretçi
şuan yaşadığımız toplumda tam olarak tesettürlü olmak hayli zor hele ki dini hakkıyla yaşayan bir topluluk arasında değilseniz. insani duygular, özgüven, aileden aldığı değerler vs. ayrıca nefs büyük engeller çıkarabiliyor bayanın karşısına. ayrıca açıkken kapalı olmayı seçen birisi de yavaş yavaş bu aşamalardan da geçebilir. bu nedenle hoşgörülü olmak ve hidayeti için dua etmek gerekir diye düşünüyorum. aceba yorum yapan ya da böyle düşünen erkekler cübbe ile mi geziyor? ya da kendileri bayan olsalardı ne kadarını yapabilirlerdi? ayrıca başkaları hakkında böyle konuşurlarken kimisi de tesettürlü eşiyle görünmekten çekiniyor, utanıyor. bu nedenle buradan ağır eleştiride bulunanlara çok kızıyorum. içinde olmadan konuşmak kolay.
doğru, vücudun tüm hatlarını belli eden kıyafetler, gösterişli giyimler, bir müslümana yakışmayan hareketler hoş değil ama hepsini de tanımadan bu kadar eleştirmek de hiç hoş değil.
 

' Yaren

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
Ben kendimde kapalıyım ama tam tesettürlüyüm diyemem.Ama bazı insanlar fazlasıyla örtünmeyi dalga haline aldılar geçenlerde gördüm altında daracık pantolon üstünde sırtı biraz açıkta, kolları tamamen açıkta birşey giymiş ve başıda kapalı.ee nedemeli buna şimdi..Tamamen bir özentilik aldı başını gidiyor.Bunlara anneleri,babaları abileri eşleri hiç mi birşey demez aklım almıyor.
 

out of whack

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Nette gördüğüm iki resim bu konuyu güzelce özetlediği için paylaşmak istedim, buyrun:
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
SETR

SETR

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Bu yeni moda postmodern sözde tesettür firmalarının da çok etkisi var şuanki, bozuk tesettür giyiminin oluşumunda, zira tesettürle hiç alakası olmayan ve adeta vucudu açmaya yarayan giysileri tesettür giyim adı altında bilmeyenlere satıp etrafı giyinik çıplaklarla dolduruyorlar. Bu yüzden islami açıdan müslümanlık adına hamiyet taşıyanların kendisi ve ailesinin tesettüre riayet etmesine azami dikkat etmesi gerekli ve zaruridir.
 

out of whack

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Bu yeni moda postmodern sözde tesettür firmalarının da çok etkisi var şuanki, bozuk tesettür giyiminin oluşumunda, zira tesettürle hiç alakası olmayan ve adeta vucudu açmaya yarayan giysileri tesettür giyim adı altında bilmeyenlere satıp etrafı giyinik çıplaklarla dolduruyorlar. Bu yüzden islami açıdan müslümanlık adına hamiyet taşıyanların kendisi ve ailesinin tesettüre riayet etmesine azami dikkat etmesi gerekli ve zaruridir.
çok haklı yerinde bir yorum.
 

cenneteyn

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
iyice karıştı işler başörtülü ama tesettürsüz bir nesil çıktı meydana...
 

Similar threads


Üst