Devlet malını kullanmak caiz mi?

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Selamun aleykum hocam. Sorum şöyle: Benim babam devlet memuru. Çalıştığı yerden kullanmam için bana bir flash disk getirdi ve ben onu kullandım.

O zaman fazla bilgim yoktu. Ama şimdi bilinçlendim ve benim hakkım olmadan onu kullandığımı biliyorum. Şu anda vicdanım hiç rahat değil. Ne yapmam gerekiyor hocam? Çöpe atıp daha kullanmasam dedim ama o zaman da babamın üzerindeki günah kalkmış olmayacak. Babama flashı geri vermeyi denedim ama almadı. Çünkü bu konularda hassasiyeti yok. Yani bu flash diskin mali karşılığını nasıl ödeyebilirim? Tam olarak 12 TL'ye karşılık geliyor. Ben bu 12 TL ile dosya kâğıdı alıp başka bir devlet kurumuna versem flash diskin mali karşılığını ödemiş olur muyum?

Bu durumda onu kullanmaya devam edebilir miyim? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Allah razı olsun.
 

okuryazar

Uzman Üye
Vealeykumselam
Dinimizde insanların kamu/kul haklarına saygılı olması emredilmektedir. Bunun yanında kul hakkı ihlalinin, hakkı ihlal edilen affetmedikçe, kimse tarafından affedilemeyeceği belirtilmiştir. Memurlar devletle kendileri arasında yapılan bir akit gereği iş ve hizmet üretip, karşılığında, maaş/ücret almaktadırlar. Bu itibarla, verilen görevleri hakkıyla yapıp kamu görevini dürüstlükle gerçekleştirmeleri gerekir. Buna göre memur yasal çerçevede kalarak başkasının hakkını tecavüze mahal vermemelidir.

Babanıza ilgili diski istemediğinizi söyleyin ve bu hassasiyetinizi hissettirerek devlet malı olduğu için kullanmadığınızı belirtin.
 
Üst