Bismillahirrahmanirrahim En güzel başlangıç Besmele

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
Günlük hayatımızda sıklıkla besmele çekeriz. Besmele genellikle her hayırlı işin başında çekilir. Besmele ile Allah'ın adı hatırlanır. Başka bir tanımla "Bismillahirrahmanirrahim" ifadesine besmele denilmektedir. Besmele aynı zamanda Fatiha'nın ilk ayeti ve Neml suresinin ise 30. ayetinde bir bölümdür.

Her hayırlı ve güzel işin başında besmele çekmek prensip haline gelmiştir. Peygamber vasıtası ile nesilden nesile aktarılan bu prensip, günümüze kadar miras kalmıştır. Hz. Muhammed (sav) bütün hayırlı işlere Besmele ile başlanmasını tavsiye etmektedir. Besmelesiz başlanan bütün işlerin sonucu bereketsizlik ve sonuçsuzluk olacaktır.

Besmelenin arapça ve Türkçe yazılışı için Tıklayınız: Besmele Arapça Yazılışı

bismillahirrahmanirrahim.jpg


Pegamber efendimizin hayatına baktığımızda Besmelenin önemli yer tuttuğu görülmektedir. Efendimizin hayatında Besmelenin çok geniş kullanım alanı olmuştur. Efendimiz (sav), evden çıkması, mescide girmesi ve çıkması esnasında abdeste başlarken besmele çekerdi. Namazda da besmele çeken Peygamber efendimiz, bineğe binmeden ve yatmadan önce de besmeleyi ihmal etmezdi. Dediğimiz gibi çok geniş bir kullanım alanı olan besmele aynı zamanda Kurban keserken (Bismillâhi vallahu ekber), cenazeyi kabre defnederken de (Bismillâh ve alâ milleti Resûlillah!) çekilmektedir.

Şimdi besmelenin yazılışlarına ve anlamlarına göz atalım.

Arapça Besmele Resmi bismillahirrahmanirrahim
 
Üst