Hz. Muhammedin Güzel Ahlakı ile ilgili Örnekler

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen Peygamberimiz s.a.v 'in Güzel Ahlakı Tüm yaratılanlardan Çok daha güzeldi. Bir hadisi şeriflerinde Ben güzel Ahlakı Tamamlamamak İçin Geldim Buyurmuşlardır. Peygamberimizin Güzel Ahlakı ile örnekleri çoğaltabiliriz elbetteki.

Peygamberimiz birisine verdiği sözü mutlaka yerine getirirdir. Hz. Muhammed Mustafa Ahiret mutluluğunu dünyada yakalamak için kurtuluşun doğruluk ile elde edilebileceğini bizlere haber vermiştir. Bir hadisi Şerifte ; Peygamberimize insanlardan en hayırlı insan kimdir diye sorulduğunda ' Her temiz kalpli ve doğru sözlü kimse odur buyurmuştur'

Peygamber Efendimizin Cömertliği


Peygamber Efendimiz s.a.v Yaratılmışların en Cömerti İdi. Kendisinden ne istenirse istensin kimseyi boş çevirmez mutlaka bir şeyler verirdi. Ben Ancak Dağıtıcıyım , Veren Allah'tır derdi.

Ashabı Kiramdan Cabir r.a Anlatıyor. Peygamber Efendimiz Kendisinden istenilen bir şeye Asla yok dememiştir.

Bir gün Bir parça Kumaş Hediye edilmişti Peygamber Efendimize , O sırada bu kumaşı gören biri ne güzel bir kumaş demiş Efendimizde hediye edilen kumaşı tekrar o ihtiyaç sahibine vermişti. Ümmetini çok düşünürdü. Çok kez geceler Aç yatmış elinde olanı da fakirlere , miskinlere dağıtmıştır.

Hz Aişe r.a Anamız Demiştir ki;

Peygamber Efendimiz Üç Gün Arka Arkaya Karnını hiç doyurmamıştır. İstese edoyurabilirdi . Ama yoksulları doyurup kendisini aç bırakmayı tercih ederdi.

Peygamberimizin cömertliği böyleydi , İnsanlara hep yardım etmeyi , sıkıntılarına ortak olmayı dertlere derman olmayı severdi.

Peygamber Efendimizin Misafirseverliği Nasıldı.


Peygamber Efendimizin En üstün olmasındaki sebeblerden biriside Misafirlerine karşı oldukça cömert ve misafirperer olmasıydı. Evine Gelen misafirlerine kendisi hizmet eder gelen misafirin müslüman olmamasında da aynı hizmeti devam ettirirdi. Efendimiz ; Allah'a ve Ahiret Gününe İnanan Misafirlerine ikram Etsin Buyurmuşlardı.

Peygamberimizin Aile Hayatı Nasıldı.


Peygamber Efendimiz Örnek Bir Aile Reisiydi. Kendisi Hanımlarına karşı çok nazik , çocuklarına karşıda çok Merhametli şefkatli bir babaydı. Ev işlerinde hanımlarına yardımcı olur , evin ihtiyaçlarını kendisi temin ederdi.Peygamber Efendimiz Evde sürekli tebesüsm ederdi. kırıcı bir davranışta bulunmazdı. Bir Hadisi Şerifte ; Sizin en Hayırlınız , Kadınlara Karşı İyi Davranandır Buyurmuşlardır.

Anlatmak İle bitirilmesi mümkün olmayan Efendimizin güzel Ahlakı İle İlgili Davranışlarına Peygamberimizin Tavsiyesi ile Son verelim inşallah.

Bir kimse eşine nefret etmesin; çünkü hoşuna gitmeyen huyları varsa, buna karşılık hoşlanacağı huyları da vardır.
 
Üst