Bayanlara En Güzel Nasihatlar...(Okunası)

Kraliçe

KF Ailesinden
Özel Üye
Hazreti Peygamber (s.a.v.) Efendimiz(aleyhissalatu vesselam), muhterem kerîmeleri Hazreti Fâtima-i Zehrâ (r.anhâ)’ya gelin olurken su nasîhatta bulunmuslardir: "Kizim kendini temiz tut! (Devamli) Rabbini zikret! Efendin sana baktigi zaman Sen’den memnun olsun, büyük bir ferahlik duysun! Gözlerini sürmele! Sürme, kadinlarin ziynetidir. Kizim! Kocan sana baktigi zaman gözlerini ondan ayirma; Sen de mukâbele et! Böyle yaparsan sevgin fazla olur. O baska tarafa bakarken, Sen onun yüzüne bak! Bunun büyük mükâfâti vardir.. Güzel bakislarinla, güler yüzle onu takip edip memnun etmene bir ay nâfile orucu sevâbi yazilir.

Kocanin yaninda sessiz ve ilgisiz durma! Onun hoslandigi sekilde güzelce söyle ki, sana muhabbet etsin.. Kocanin hatâlarini baskalarina söyleme! Eger söylersen,Allahu Teâlâ sana gazab eder.. Sonra melekler, peygamberler ve nihâyet kocan sana gücenir..." (235)

*

Ashâb-i Kirâm’dan Hâris (r.a.)’in kizi Esmâ (r.anha), gelin olup giderken annesi ona su nasîhati yapmisti:

"Kizim, evimizden çikip baska bir eve, ülfet etmedigin bir kimseye gidiyorsun.. Sen kocana yer ol ki, o sana gök olsun! Sen ona hizmetçi ol ki, o sana köle olsun! Kocana yumusak davran! Öfkeli hallerinde sessizce yanindan kayboluver.. Öfkesi geçinceye kadar ona görünme.. Agzini ve kulagini muhâfaza et.. Kocan sana fenâ söylerse, söylediklerini duyma; sakin mukâbelede bulunma! Ona karsi gelme! Dâimâ senden güzel söz isitsin, güler yüz görsün.. Bu suretle sana iyi nazarla baksin.." (236)

*

Arap kabilelerinin reislerinden Avf b. Milham’in Ümm-i Unâs adinda bir kizi vardi. Bu kizini Arap meliklerinden Kinde emiri Hâris b. Amir ile evlendirmeye karar verdi. Kizin annesi Ümâme, gelin olacagi gün kizini karsisina oturtup asirlardir kiymetini ve tazeligini muhâfaza eden su târihî nasihatlarini yapmisti: "Bak yavrum! Sana bazi seyler anlatacagim. Onlari belleyip îcâb ettigi sekilde hareket et ki, kocanla güzel geçinip araniz bozulmasin:

1. Hâline râzi ol! Yâni kocan, yenilecek ve giyilecege dâir ne alir getirirse kabul et! Zîrâ kalb rahatliginin ilk yolu kanâattir.
2. Yemek saatini iyi tesbit et.. Istedigi anda hemen hazir bulundur..

3. Uyuyacagi vakti geciktirme.. Adeti ne zamansa, o zamanda yemegini ve yatagini hazirla! Zîrâ açlik, insani huysuzlandirdigi gibi, uykusuzluk da öfkelendirir, geçiminin bozulmasina sebep olur.

4. Mal ve esyasini muhâfaza etmekte titizlik göster.. Çünkü mali muhâfaza etmek, is bilmekten dogar.

5. Akrabâ ve yakinlarina hizmette kusur etme! Kocanin hisim-akrabâsina hürmet etmek de iyi idâre ve tedbirli olmaktan ileri gelir.

6. Efendinin, haberdar oldugun sirlarini sakin kimseye duyurma.. Eger duyuracak olursan, itimâdini kaybeder, sen de ondan emin olamazsin...

7. Kocanin dîne aykiri olmayan isteklerini yerine getir.. Ziddini söyleme ve karsi gelme! Eger karsi gelip isyan edersen, kendine kinlendirip düsman edersin.. O, kederli oldugu zaman sen neseli olmaktan; neseli oldugu vakit de sen hüzünlü görünmekten çekin! Zîrâ onun üzüntülü zamaninda senin neseli görünmen, neseli zamaninda da kederli bulunman onu sevmemenin, hislerine ve dertlerine ortak olmamanin delilidir. Bu hal ise, sizi birbirirnizden ayirmaya kadar götüren soguk bir davranistir.

Sunu iyi bil ki, bu nasihatlarimi yerine getirip geregi gibi hareket edebilmen için; isteklerine, esinin isteklerini tercih etmen gerekmektedir. Onun isteklerini nefsinin isteklerine tercih edebilirsen, bu söylediklerimi kolayca yapabilirsin..." (237) Büyüklerimizin tecrübe mahsûlü olarak kizlarina yaptikalari bu nasihatlar; agiz tadiyla geçinmek, evini ve çocuklarini güzelce idâre etmek ve onlari mutlu kilmak isteyen hanim kizlarimizin kulaklarina küpe olmalidir


Alıntı...
 

FERASETLİ

KF Ailesinden
Özel Üye
Büyüklerimizin tecrübe mahsûlü olarak kizlarina yaptikalari bu nasihatlar; agiz tadiyla geçinmek, evini ve çocuklarini güzelce idâre etmek ve onlari mutlu kilmak isteyen hanim kizlarimizin kulaklarina küpe olmalidir
:tşk::gül2::gül2:
 
Üst