Allah'ın herşeyi ölçüye göre yaratması ile ilgili ayetler

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Din dersim için acil öğretmen ders verdi hem de yarına kadar süresi var. O yüzden elimi çabuk tutmam gerekiyor. Ödevimin konusu Allah her şeyi bir ölçüye göre yaratmıştır ile ilgili ayetler sizden cevap bekliyorum sizi bütün arkadaşlarıma tavsiye edeceğim. Tabi cevap verirseniz?
 

okuryazar

Uzman Üye
Az önce benzer bir konuya yazmıştım orda düzen ile ilgili yazılanlar burayada geçerlidir

Kainatta nereye bakarsak bakalım Allah ın muhteşem yaratma sanatının güzelliklerini görürüz, yeterki bakmasını ve görmesini bilelim.
Örneğin: dünyanın ekseninin 23 derecelik eğik olması yaz kış ve bahar mevsimlerinin oluşmasını sağlamıştır, demekki bu eğiklik başıboş değildir Allah bilerek ve isteyrerek bu şekilde yaratmıştır.
Yine; dünyanın güneşe olan uzaklığı eğer 1 santim daha yakın olsa dünyada sıcaktan hayat olmazdı, eğer 1 santim daha uzak olsa dünyada soğuktan hayat olmazdı deniyor, demekki herşey bilerek ve istenerek mizanlı bir şekilde yaratılmış.
Yine; çok gürültülü ses çıkarak yıldırım düşmesi sırasındaki gök gürültüsü çocukları ve bazen insanları korkutuyor gibi görünüyor, ancak bilim bugün vardığı noktada gök gürültüsünün o yüksek frekanstaki sesiyle bazı tohumların çatladığını tespit etmiştir.
Bu örnekler çoğaltılabilir baştada dediğim gibi nereye bakarsak orada bir düzen ve mükemmel yaratılış görülür bunlar ise Allah ın hikmetli iş yaptığının delilleridir.
 
Üst