3 bin 700 mahkuma Kadir Gecesi affı

YİĞİDO

Üye
Kademeli
3 bin 700 mahkuma Kadir Gecesi affı
27 Ağustos 2011 / 13:30
Türkmenistan'da geleneksel hale gelen Kadir Gecesi affında Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov bu yıl 3 bin 700 mahkumu affetti.

Türkmenistan'da geleneksel hale gelen Kadir Gecesi affından bu yıl 3 bin 700 mahkum yararlandı. Kadir Gecesi öncesinde af kararını imzalayan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu toplantısında bu yılki aftan aralarında 30 yabancı vatandaşın da bulunduğu 3 bin 700'den fazla mahkumun serbest bırakıldığını kaydetti. Aftan yararlananlar arasında 3 Türk vatandaşının da bulunduğu öğrenildi.
Berdimuhamedov, işlediği suçlardan dolayı derin pişmanlık duyan mahkumların mübarek gecede ailelerine kavuştuğunu söyledi. Türkmen lider, bütün serbest bırakılan insanlara tekrar dürüst ve namuslu birer insan olarak hayatlarını devam ettirmelerini istedi. Türkmen lider, serbest kalan mahkumların istihdamı için de imkan sağladıklarını belirtti. Berdimuhamedov, devlet erkanından mahkumlara iş verilmesi için seferber olmasını da istedi.
Ülkede 1999 yılında başlayan geleneksel Kadir Gecesi affı, Berdimuhamedov döneminde milli bayramlarda da devam ediyor. 2007 yılında göreve gelen Berdimuhamedov, bugüne kadar 24 binden fazla mahkûmu serbest bıraktı. Türkmen lider, geçen yıl Kadir Gecesi'nde 3999 mahkumun affedilmesine yönelik kararı imzalamıştı.
Bu arada Berdimuhamedov, ülkede Ramazan Bayarmı için 31 Ağustos gününün resmi tatil olmasını istedi. Ülkede Ramazan Bayramı bir gün resmi tatil olarak kutlanacak.
Haber7
 
Üst