12.sözü okuyorum

FERASETLİ

KF Ailesinden
Özel Üye
Onikinci sözü okuyorum.Bediüzzaman hz.Kur'an şakirtleri ile felsefe şakirtlerini mukayese ettiği muhteşem bahislerden biri.Üstad temsili bir hikaye dürbünüyle uzak, karışık konuları açıyor akla ve mantığa ispatlıyor.

Kur'an şakirtlerinin abd olduğunu,Allah'tan başkasına ibadete tenezzül etmediğinden.selim ve halim,aciz ve fakir

bir kul olduğundan bahseder üstad.Felsefe şakirtlerinin ise en hasis şeye ibadet eden, her menfaati Rab tanıyan,dinsiz,muannid olduklarından,bir lezzet için nihayet zılleti kabul eden şahıslar olduğunu ifade eder.Allah'ım diyorum ne kadar doğru sonra üçüncü esasa geçiyorum.Kur'an'ın ve felsefenin beşer hayatına verdiği terbiyeleri karşılaştırırken nazarımı toplum hayatına çeviriyorum.çevremde gördüğüm misallerle ne kadar doğru derken göz kapaklarımın kapanmak üzere olduğunu hissediyorum.Kitabımı başucuma koyuyor ve uykuya dalıyorum.

Üstad bediüzzaman geliyor.Caminin merdivenlerinden ağar ağar, heybetli bir şekilde çıkraken arkasından talebeleri onu takip ediyor kalabalık bir şekilde. Sağ taraftaki Kur'an şakirtlerini sol taraftaki felsefe şakirtlerinden ayıracak şekilde ortaların da namaza başlıyor.Kur'an terbiyesinde olan Kur'an şakirtlerinin edepli ve hayalı halleri çok hoşuma gidiyor.Uyanınca düşünmeye başlıyorum Kur'an terbiyesini ,Kur'an ahlakını. Çevreme bakıyorum nerde parmakla gösterilen, takdir edilen insan varsa Kur'an ' a uyan, o nun anlattığı tarzda yaşayan insan.Sonra 25,sözde geçen bir cümleyi düşnüyorum.Kur'an saadet vesilesidir der üstad.Nazarımı tekrar içtimayı hayatı çeviriyorum.Evet diyorum. Allah'ım nerde mutlu bir aile varsa Kur'an ' a uyan onun ile ahlaklanan ,yaşayışını Kur'an da anlatıldığı şekle getirmeye çalışanlar diye düşünüyorum.Sonra Kur'an ın mucizeleri, icazını onu okumanın ve yazmanın önemini tasavvur ederken içimden şükür geçiriyorum.

Ardından peygamber efendimizin duasını okuyorum.Allah'ım bize Kur'an dan öyle bir pay ayır ki , bu sana karşı işlenecek günahlarla bizim aramızda bir engel olsun.

Kardeşler Allah bize Kur'an'ın sırlarını anlamayı ve ona daim hizmet etmeyi her an ve zamanda bunu başarmayı nasip etsin.Kur'an kalblere kuvvet ve gıdadır. Ruhlara şifadır
 

Mu@YMe

Vip Üye
Özel Üye
ALLAHU teala razı olsun kardeşim
çok güzel bir paylaşımdı
emeğinize sağlık:33439:
 

zeyd

KF Ailesinden
Özel Üye
Kardeşler Allah bize Kur'an'ın sırlarını anlamayı ve ona daim hizmet etmeyi her an ve zamanda bunu başarmayı nasip etsin.

amin
 

bell_boss

Tecrübeli
Kardeşler Allah bize Kur'an'ın sırlarını anlamayı ve ona daim hizmet etmeyi her an ve zamanda bunu başarmayı nasip etsin.

amin..Rabb'im yardim etsin insallah..:33439:
 
Üst