Zamansız Hayat Olmaz lafzı küfür müdür?

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Selamun Aleykum Hocam,

08.07.2016 tarihinde gitmiş olduğum Cuma namazının hutbesinde imam diyanetten farklı olarak hutbede "zaman" konusunu işledi.

Diyanetten farklı bir konuyu hutbede işlemesinin benim için elbette bir mahsuru yok, yalnız sorun şu ki imam hutbenin içinde "Zamansız hayat olmaz." diye bir cümle kullandı. Kullanılan bu cümlenin, zamandan ve mekandan münezzeh olan Allah'ın "Hayy" ismini inkar anlamına gelebileceğini düşünerek bu cümleyi kullanan kişiyi küfre sokabileceğini düşündüm. Bu nedenle, hutbe esnasında imamın bu sözlerine itiraz etmek istedim ancak hutbede konuşmak caiz olmadığı için sustum, bir şey diyemedim. Bu cümleyi kullanan imamın arkasında kılınacak namazın geçerli olmayacağını düşünerek çıkıp gidip başka bir camide cuma namazını kılmayı düşündüm ancak başka bir camiye yetişmek için zamanın yeterli olmayacağını düşünerek mecburen bu cümleyi kullanan o imamın arkasında Cuma namazının farzını kıldım. Fakat, az önce de söylediğim gibi bu cümleyi kullanan imamın arkasında kılınacak namazın geçerli olmayacağını düşündüğüm için normalde zuhri ahir namazını kılmamama rağmen bu sefer ihtiyati olarak zuhri ahir ve öğlenin son sünnetini de kıldım.

Hocam yaşadığım bu olayla ilgili olarak birkaç sorum olacak:

1. "Zamansız hayat olmaz." lafzı küfür müdür? Söyleyen kişi kafir olur mu? Kasıtlı veya kasıtsız olarak söylemesi bir şeyi değiştirir mi?

2. Cuma namazında hutbe dinlerken cemaat böyle bir durumla karşılaştığında, yani cemaat hatibin söylediği sözün dine aykırı olduğunu düşündüğü anda hutbeyi yapan hatibe hutbe sırasında sözlü olarak itiraz edebilir mi? Cemaatin böyle bir durumda ne yapması gerekir?

3. Bu olayda olduğu gibi o imamın arkasında mecburen Cumayı kılarsak, ayrıca zuhri ahir de kılmak gerekir mi? Zuhri ahir kılmak bizi mükellefiyetten kurtarır mı?

Yazılı olarak dönüş yaparsanız çok sevinirim. Allah sizden razı olsun.
 

Üst