Yurtdışında ölen bir mümin, orada görevli olan bir polis şehit olur mu?

KF_Admin

Administrator
Forum Administrator
Soru
Yurtdışında (mesela Almanya’da) polis mesleğini yapan bir mümin eğer ölürse şehit olur mu? Gurbetteki mümin kardeşlerimizi de korumak ve haklarını savunmak için böyle bir mesleği Almanya’da öğrenmek istiyorum. Ama önce sormak istedim acaba dinimize göre bu uygun mudur?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;


Ameller niyetlere göredir. Eğer yurt dışında kalan bir kişi, Müslüman kardeşlerinin hak-hukukunu savunmak, onları zulümlerden korumak, genel olarak insanları haksızlığa uğramaktan muhafaza etmek, İslam’a ve insanlığa hizmet etmek üzere böyle bir göreve talip olursa, bu amacı güzel bir görev olur. Halis bir niyetle bu işini yapan kimse mükâfatını alacaktır.

Temiz insanlar/samimi Müslümanlar için gurbet bile manevi şehitlik kazandırabilir. Bütün mesele Allah’ın rızasını kazanmak için hareket etmektir. Konuşurken, koşarken, işlerken, dururken , susarken, hatta uyurken (sözgelimi uyuyup dinç kalkarak kulluk yapmak arzusuyla uyumak) bile Allah’ın rızasını esas aldığı takdirde, bütün işleri üstün bir sevap meyvelerini mahsulat verecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör
 
Üst