Youtube: Zaman Öldüren Ölüm Meleği Gibidir

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Youtubede hayirli olan yüzde 1 lik kismini yaninda boş,anlamsız şerli kismim olan yüzde 99'luk kismini anlatalim.


Başlıkda belirttiğimiz gibi youtube insanlarin hayatlarina öyle bir girdiki artık insanlar bilinçsizce buralarda zaman öldürüyor.İzliyor ama ne izlediğini bilmiyor.Aklen ve psikolojik birçok etkileri var ki. Gençler çoğunluk da sirf izleneyim beyenileyim diye akıl almaz saçmaliklar yapiyor.Bunlar maalesef izleniyor .Öyle şeyler izlendikçe insanin akli gereği işin içine parada girince o işlere yöneliyor.


Ne insanlara ne kendisine pek faydasi olmuyor.Çünkü herkez bilirki youtubeden çok ciddi para kazanlar dahi cok zaman ve emek harcıyorlar .Bunlar 100 kişi diyelim peki bu bir umuttur deyip onca çabaya izlenmez ve para kazanamazsiniz bunun etkileri olur. Haliyle intiharlar psikolojik travmalar yaşanması normal.Birde cocuklari düşünürseniz bunun etkileri korkunç olacaktır.


Tabiki bu sistem durdurulamaz ama insan en azından düşünüp çoluğunu çocuğunu korumalidir.


Genel olarak başariz youtubede başarı arayanlar ayni kategorilerde delilikler yapılmakta hayasızlıklar ahlaksizliklari akla gelebilecek hatda gelmeyecek ne varsa milyonlarca video yüklenmiştir.Sonuçta bu yararsiz ve faydasiz seyler bilincsizce izlenir zaten youtubede sizi öyle yerlere getirilir ki ben ne izliyordum dersiniz.Öyle şeyler görürsünüz ki ben ne izledim derseniz.Bizde izledik zamanımızı boşa harcadık.


En azından biraz akledelim biz napiyoruz nereye gidiyoruz diye bi soralım kendimize.


5 dakikani namaza ayırmıyorsun ama saatlerini youtubede geziyorsun elindede hayirli hic bir sey elde edemiyorsun çoğu zaman.Orası öyle çöplüğe dönmüş.


Hayir arayan yine bulur da biz nefsi şekil kullananlari şöylüyoruz.Oyalanayim eğleneyim.


Mübarek ömrün orda geçiyor elinde bişey yok.Yillarin orda geçiyor.Peki ahirete ne götüreceksin videolarini mi ?


Youtube video yükleyenlerin temel nedeni paradir Onuda belirttigimiz uzere cok az kesim belirli bir zaman geçtikten sonra ancak elde eder.


Birisi bir sarki cikariyor senin bir senelik emegini geciyor .O zaman sen izleneyim diye değilde Allah icin hayirli seyler yukle ora.Hersey para degildir.Ordan para kazanmanda okadar kolay degildir saniyorum.


İzlenme kitleleri genel olarak delilik oyun film eğlence ve acaip saçmalık .Cogunluk bunlar cunku izlenmeler sadece boyle olur...

Nefse hitap eder çogunlukda nefse uyduguna ve cogunlukda şer yukledigine hayirlar icinde az bisey kaybolup gitmis gibi.


Onlarda zaten çoğu hayir izlenmez oyle kalir.


Bu müslümanlar nerede derseniz buralarda twiterlarda youtubelerde.... Zaman öldürüyor .


En yüksek dereceli zaman öldürende youtube oldugundan onu ölüm meleğine benzettik.Zaman geri gelmez biliyorsunuz.Bu konu cok cok buyuk sorun ve geniş konudur..


Kişisel ,aile ,toplum derinlemesine etkileri incelenmeli kullanicilar bilinçlendirilmelidir.


İnternetde imtihandir ister hayra ister şerre kullan.ibadet yok zikir yok islami ilim yok bu boş videolarda zaman öldür.


Bu müslümana yakışmıyor.Bu ancak nefsle mücadele edenlerin ne yapiyorum ben diyerek ahireti düşünenler için yaziliyor.Yoksa dünya batagina batmis kisilere nasil duyururuz.


Yusuf hocam internete besmele ile girin diyordu cok da dogru söylüyor .Bir reklamlar cikiyor sonra günaha .Bu hallerden kurtulmak diyoruz ki anca Allaha yönelip nefsle mücadeleye girenler kurtulur.Allah kurtarsin inşaAllah.


Çocuklara islam öğretilmeyince ibadete yöneltilmeyince ilgide gösterilmeyince baskalari tarafindan sevilme beğenilme ve benlik peşine giriliyor .


Bunlara ahir zaman sarhoşluğu diyoruz.Yani yapiyoruz ama nedenini bilmiyoruz .Boşlukda gezmek gibidir.


Kalp bos seylerle dolar akilda.Ana babalarin en azından biraz düşünüp kurtarmalarını ve bu boş şeylerle zaman öldürdüklerine daha faydalı şeylere yönetmelidir.En azından eğitici videolar yüklesinler .


Müslümanlarin bu uyku halleri iyiye alamet değildir.Bunlar en azından bir iki kişiye öğüt olsun diye yazılıyor.


Zararlari ne kadar faydalari ne kadar .Bunlar geniş çapli incelenmelidir.


Heleki videolarin altindaki yorumlar küfürler hakarerler ya müslüman kardeş .Ordaki seni görmüyor ve bulamayabilirde.


Allah görüyo be kardeş tek tek harf harf ne söylediysen ne yaptinsa kayit altina aliyor yaziyor melekler.


Şu Anki teknolojiyle video cekebiliyorsun .Sen her anin kaydedildigine inanmiyormusun ki bunlari söylüyor yapiyorsun.


Her insan ahlakini duzeltmek çoluğuna çocuğuna islam ahlakini gec olmadan aşilamalidir .Yoksa oda helak sizde .Cunku ana baba çocuğundan mesuldür .


O ayri hesap sen ayri hesap ama sen ondanda sorumlusun .Onun yaptimlarindanda.Sen iyi olmasi icin herseyi yaptinda o öğüt almadıysa sende suc yok ama başıboş bırakırsan kusura bakma elbetde mesuliyetiniz var.


Youtubenin faydalarıda var kuran dinle ayet dinle dua dinle dini sohbet dinle... Fakat genel kesimi çoğunluğu konuşuyoruz.


Biran evvel ibadete yönelimi nefsimizi sorguya çekmeliyiz cok gec olmadan.


Biliniz ki bu bilmediğin kişilere hakaretin en kötü sonucu karsindakinin Allahin sevdigi kulu olmasıdır.Bunu göz önüne getiriniz.Aksi halde basima bu belalar nerden geliyor ayagim kirildi kolum kirildi kafam kirildi... Demeden önce bu işler birakilmalidir.Kötü ahlaktan kurtulunmalidir.


Dunya azabi vermezse daha kötü ahiretde korkunc acilar cekersin.Çünkü Allah'ın sevdiklerini incitmek helaktir.


Özet olarak zaman en kıymetli hazinendir .Biz bu yazıyı yazarken zaman kaybettik ama hayir Allah rızası için yazıyoruz.


Yani zamanimizi hayra kullanmış oluyoruz.Zamani Allah için kullanin ki zaten onun için verildi .


Ara ara belki konuya daha detayli gireriz selami aleyküm.
 
Üst