Yılbabaşı kutlamak dinen çok tehlikelidir

vertyucek

Tecrübeli

SİNAN KAYA / ANKARA - Hıristiyan aleminin bayramı olan yılbaşı kutlamalarına saatler kala yazar ve ilahiyatçılar, Müslüman alemine çeşitli uyarılarda bulundular. Akit’e konuşan Gazeteci Yazar Yavuz Bülent Bakiler, Noel Baba kılıklı insanların, sinsi ve amansız birer düşman olduğunu belirtti.

BAKİLER, “YILBAŞINA VERİLEN ÖNEM DİNİ BAYRAMLARIMIZA VERİLMİYOR”

Bakiler, “Noel Baba günleri, caddelerimiz, mağazalarımız, evlerimiz, dini ve milli bayramlarımızdan daha canlı, daha ışıklı, daha süslüdür. Hz. İsa’nın doğum gününde ve haftasında, büyük şehirlerimizi ışıklarla süsleyenler, çam ağaçlarıyla bezeyenler, sokaklarımızı, caddelerimizi, bir Hıristiyan efsanesini canlandıran Noel Baba kılıklı kızlarla, oğlanlarla dolduranlar, bu davranışlarının binde birini acaba Sevgili Peygamberimizin doğum gününde gösteriyorlar mı? Batının adetlerine, geleneklerine kul köle olmamız neden? Batı dünyası karşısında, tam bir aşağılık duygusu içinde olanlar, iflas bayraklarını büyük şehirlerimizden Anadolu’muzun içlerine doğru çekmeye başladılar. Noel Baba’lar, bizim güzelliklerimizi birer ikişer çalan, bizim kültür köklerimizi yavaş yavaş kurutan Batılı misyonerlerden farksızdırlar. Ruhumuzun ve varlığımızın sinsi ama amansız, düşmanlarıdırlar” şeklinde konuştu.

ÖNCE ÇOCUKLARI KANDIRIYORLAR

Bakiler şöyle devam etti: “Noel Baba efsanesinin, Hıristiyan âleminin değil de, Müslümanların geleneklerinden ve göreneklerinden biri gibi aramızdadır. Batı dünyası karşısında kapıldığımız bu teslimiyet duygusu, her yılbaşı haftasında, bizi bir sömürge devleti zavallılığına düşürüyor. Kılığını değiştirmiş adıyla, sanıyla bir misyoner olan Noel Baba, kucağında getirdiği oyuncaklarla, bizi avlamaya önce çocuklarımızdan başlamıştır.”

“MÜSLÜMANLARIN YILBAŞI GÜNÜ MUHARREM AYI’NIN BAŞLANGICIDIR”

Yılbaşı gecesi yapılan kutlamaların tamamen kapitalistlerin pazar payını arttırmaya yönelik olduğuna dikkat çeken İlahiyatçı Hüsnü Aktaş ise, Müslümanların bu günde herhangi bir kutlama yapmasının İslam dinine uygun olmadığını söyledi. Aktaş, “Yılbaşı gecesi kutlama yapmak, içki içmek, eğlenmek İslam dini açısından hem haram hem de bir faciadır. Bu gece, gayrı müslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz. Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem verilmemelidir. Müslümanların tek bir yılbaşı gecesi var o da Muharrem ayının başlangıcıdır. Bu ayda da Müslümanlar herhangi bir kutlama yapmayıp, sadece ibadet edip, günahlarından tövbe ediyorlar” ifadelerini kullandı.

(Yeni akit gazetesi hristiyanlara benzemeyin yazısı)
 
Üst