Yeni Diyet Trendi: Doyana Kadar Ye

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Amerika"dan gelen yepyeni 1 diyet trendi, diyete olan bakış açısını değiştiriyor. "Volumetrik Diyet"te amaç; yemeyi sevmek, tadını çıkarmak ve doyana kadar yemek!

Diyet yaparken devamlı midenizin zil çalmasından şikayetçiyseniz, imdadınıza Amerika"dan gelen yepyeni 1 diyet trendi yetişiyor: Volumetrik Diyet! ""Hacim Diyeti"" bi şekilde da adlandırabileceğimiz bu diyet trendi, yepyeni 1 çığır açıyor. Çünkü temeli, ""doyana kadar ye"" prensibine dayanıyor. Nesnelerin hacmini ölçmeye yarayan 1 birim olan ""volumetri""den adını alan diyet yöntemi, besinleri kalori değerlerine göre değil, hacim değerlerine göre sınıflandırıyor. 1 misal vermek gerekirse: 15 adet üzüm, tartıda yüz gram geliyor ve kalorisi de 70 civarında. 15 adet kurutulmuş üzüm ise en çok 20 gram ve onun da kalorisi 70 civarında.

Peki, yüz gram üzümle mi doyarsınız, yoksa 20 gram kuru üzümle mi? bütün ikisinin de kalorisi eşdeğer ise, daha hacimli olan taze üzüme uzanmaz mı şu an eliniz? Bu soruya ""evet"" deme ihtimaliniz epey yüksek. Zaten araştırmalar da bunu gösteriyor. Pennsylvania"da yapılan 1 araştırmaya göre insanlar, ""doyana"" kadar yemek yiyor. Bu durumda ""ne"" yediğinin pek 1 önemi kalmıyor. Düşük kalorili de olsa, yüksek kalorili de olsa, esas amaç ""doydum"" hissini yaşamak! Bu araştırmadan yola çıkarak ""Volumetrik Diyeti"" geliştiren Beslenme Uzmanı Barbara Rolls, normalden daha az yiyerek zayıflamanın epey zor olduğunun altını çiziyor: ""Besinleri kısarak yapılan diyet, ilk başta kilo verdirir fakat uzun vadede başarılı olamaz. Çünkü "açlık" hissinin bastırılması gerekiyor!""

Bir günlük misal mönü

SABAH

Aç karnına 1 bardak su sebebiyle. Ardından büyük 1 kase içine; yulaf ezmesi, taze meyve parçaları koyun. Bu karışıma yağsız süt, yoğurt veya meyve suyuyla hacim kazandırın.

ARA

Bir patates salatasının içine bolca salatalık doğrayın. Bu, salatanızın hem hacmini artıracak hem de daha doyurucu olacak.

ÖĞLE

Sade suya tirit tarzı çorbanızın hacmini artırmak sebebiyle kepekli makarna ve sebzelerden faydalanın. Makarna yerine bulgur, yarma, pirinç gibi bakliyatlar da kullanabilirsiniz. Kurubaklagiller de çorbaya ayrı 1 lezzet ve hacim katar. İsterseniz içine arada 1 tavuk, balık veya et parçaları atın. şayet zengin 1 çorba içme şansınız yoksa; balık veya tavuk filetonun yanında bol salata ve sebze yiyebilirsiniz. Ardından ufak 1 sütlü tatlı veya meyve alabilirsiniz. Bol bol su içmeyi unutmayın!
JulesVerne
 

*TuanA*

Vip Üye
Özel Üye
Amerika da kimmiş yahu biz biliyoruz onları merak etmesinler...
hem efendimiz doymadan kalkın sofradan buyurmuş bu daha iyi yapabilene islamı örnek alsın diyet yapanlar
 
Üst