Windows Üzerine Phptrıad Kurulumu ve Kullanımı

  • Konuyu başlatan AhDe_VeFaLi
  • Başlangıç tarihi
A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
Windows kullananlar için Php tabanlı uygulamalar geliştirmek için en büyük engellerden biride işletim sisteminin PHP dilinden anlamasını sağlamanın zorluğudur. Windows işletim sistemi üzerine manuel olarak Php, Mysql ve bunların uyumlu olduğu bir Web Sunucu uygulamasını yüklemek gerçekten zaman alır ve dikkat gerektirir. Ayrıca bu programların kurulumundan sonra işletim sistemine Php dilinin bazı argümanlarını tanıtmak gereklidir. (Php’yi Windows IIS veya PWS üzerine harici bir ISAPI modülü gibi yükleyebilirsiniz, fakat bunun verim açısından bazı dezavantajları vardır. Ayrıca bu şekilde sadece Php uygulamaları çalıştırabilirsiniz, veritabanı da gerektiren komplike işlemler için yine Mysql’i manuel olarak yüklemeniz gerekir)

Windows tabanlı işletim sistemleri üzerine PHP ve Mysql ikilisini ve bunlarla uyumlu en iyi web sunucu olan Apacheyi birlikte yükleyen birçok yazılım bulunmaktadır. (EasyPHP,PhpTriad gibi) Ancak biz yazımızda çok kullanılan ve kurulumu gayet kolay olan PhpTriad ile Windows tabanlı bir sisteme Php,Mysql ve Apache kurulumunu anlatacağız.

Öncelikle yapmamız gereken http://sourceforge.net/projects/phptriad adresinden PhpTriadın en son versiyonunu indirmek. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra programın kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. Kısa süren bir kurulum işleminden sonra programımız C sürücüsü üzerine Apache isimli bir klasör oluşturacaktır. Bu klasör içinde en dikkat etmemiz gereken klasör “htdocs” klasörüdür. Çünkü php uygulamalarımız ve scriptlerimiz bu dosyanın içine atılmalıdır. Öncelik olarak Mysql ayarlarımızı yapmaya başlıyoruz. C:\Apache\Mysql\Bin klasörüne giriyoruz. Buradan “winmysqladmin.exe” dosyasını çalıştırıyoruz. Karşımıza bir kullanıcı adı ve parola isteyen bir alan gelecektir. Burada ki alana girdiğimiz kullanıcı adı ve şifre daha sonra Php uygulamalarımızda veritabanına bağlanırken sürekli karşımıza çıkacağı için hatırlayacağımız bir kullanıcı adı ve şifre olmasına dikkat ediyoruz. Kullanıcı adı ve şifre bölümünü doldurduktan sonra sisteminizin sağ alt köşesine bir yeşil trafik lambası gelecektir. (Bu ibare Mysql’nin çalıştığı anlamına gelir ve siz aksi bir durum belirtmedikçe sürekli geri planda çalışır, bu programın sürekli çalışması sisteminizi yavaşlatmaz dolayısıyla sürekli online kalmasında bir sakınca yoktur) Mysql ayarlarını bu şekilde yaptıktan sonra sisteminizi restart etmeniz gerekiyor. Restart işleminden sonra sıra geldi Php’nin çalıştırılmasına. Bir php uygulamasını çalıştırmak için öncelikle Başlat/Programs/PHPTriad/Apache Console/Start Apache bölümünü tıklıyoruz. Karşınıza Apache web sunucusunun şu an pc üzerinde çalıştığını belirten ufak bir pencere gelecektir. Bu pencereyi kapatmadan browserımızı açarak adres çubuğuna http://localhost/phpinfo.php yazıp onaylıyoruz. Eğer karşımıza Phpnin versiyonunu ve sistem üzerinde çalışan Phpnin mevcut fonksiyon listesini gösteren bir sayfa geliyorsa kurulum işleminiz başarıyla tamamlanmış demektir. Bundan sonra C:\Apache\htdocs klasörü içine php scriptlerimizi atarak yukarıda belirttiğimiz yolla bunların çalışmasını sağlayabiliriz.

Kurmuş olduğumuz PhpTriad programı ile artık Windows üzerinde Php uygulamalarımızı yazabilir ve test edebiliriz. Peki veritabanı açmak istersek yada mevcut veritabanları üzerinde editlemeler yapmak istersek bunu program üzerinden nasıl sağlayacağız? Bu sorunun yanıtı http://localhost/phpmyadmin urlsinde gizlidir. Bu adresi yazıp sayfayı çağırdığınızda karşısınıza PhpMyAdmin bölümü gelecektir. PhpMyAdmin Mysql programının web tabanlı kontrolünü sağlayan en iyi yazılımdır ve Açık Kaynak kodludur. Bu alanda istediğiniz kadar veritabanı açabilir, mevcut veritabanlarını editleyebilir, bilgi ekleyip çıkarabilirsiniz. Sayfada sol bölümde henüz veritabanı açmadığınız için Test ve Mysql adında iki veritabanı bulunacaktır. Sağ bölümde ise Mysql versiyonunu belirtir bir alan ve onun altında yeni veritabanı eklemek için bir form göreceksiniz. Bu alanlardan Mysql kontrolünü sağlayabilirsiniz. (PhpMyAdmin dilini yine sağ tarafta bulunan PhpMyAdmin tablosundan yapabilirsiniz, bu tablonun altında dillerin listelendiği bir alan göreceksiniz)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dikkat etmeniz gereken klasör C:\Apache içerisinde bulunan htdocs klasörüdür. Çünkü bir Php uygulamasını çalıştırmak istiyorsak ya bu dosyanın içine atmalıyız yada dosyayı burada oluşturmalıyız. Basit bir örnek vermek gerekirse uygulama.php dosyasını biz browserimizden çağırmak istiyoruz. Bunun için öncelikle dosyayı C:\Apache\htdocs klasörü içine atıyoruz yada burada oluşturuyoruz. Sonra browserımıza http://localhost/uygulama.php yazıp adresi kontrol ediyoruz. (Tabi bunu yapmadan önce Apache uygulamasını çalıştırmış olmanız gerekiyor, Programs/PhpTriad/Apache Console/Start Apache üzerinden uygulamayı çalıştırabilirsiniz.)
 
Üst