Vera nedir ?

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
#1
Verâ dinin aslıdır

İslam tarihi boyunca; takvalarıyla, Resulullah Efendimizin sünnetine sımsıkı bağlanarak yaşamaları ve seçici, güzel amelleri ile herkese örnek olmuş Allah dostlarının, en önemli vasıflarından biri de verâdır. Sadece yasak olduğu açık olan şeyleri değil; aynı zamanda dinen şüpheli şeyleri dahi terk etmeleriydi. Verâ dinin aslı ve özüdür.

Belki ehlullah gibi verâ ahlakının zirvesine çıkamaz, onlar gibi yaşamaya güç yetiremeyiz ama yine de onların muhteşem hayatlarından esinlenerek, kendimize, gücümüzün yettiği, elimizin erdiği nispette bir verâ anlayışı inşa edebiliriz. Bu dahi büyük bir saadettir.

Hadisi şerifte şöyle buyruluyor: “Allah'ın seni yasakladığı şeylerden uzak dur, insanların en muttakisi (en çok çekinen) olursun.” (Buhari)
Buradaki “uzak dur” tavsiyesi, Verâya işaret etmektedir. Çünkü birçok kötülükten, ancak “uzak durarak” kendimizi koruyabiliriz. Örneğin; göz zinasına düşmemek için önceden tedbir almak, belirli ortamlara gitmemek, uygun olmayan TV kanalını izlememek, internet sitelerine girmemek gibi. Zira “uzak durmakla”, daha en baştan, nefsin uyanması ve şeytanın azdırmasına karşı tedbirimizi almış oluyoruz.

Verâ’nın önemine çarpıcı bir misali, İbn-i Abbâs (radıyallahu anhu) Efendimizden dinleyelim. Buyuruyor ki; “Kiriş gibi dümdüz oluncaya kadar oruç tutsanız, yay gibi oluncaya değin namaz kılsanız, samimî bir verâ anlayışına sahip olmadıkça, bunlar size bir yarar sağlamaz.”

Yine, Ebû Hureyre (ra) şöyle diyordu: “Kıyamet günü Allah'ın hemdemleri (her an Allah’ın Cemal’ini görecekler) verâ sahipleri ile zahitler olacak.”