Tövbemi bozdum pişmanım vicdanım sızlıyor

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Deneyimli Üye
Herkese selamlar.
Kardeşlerim ben 18 yaşımda bir delikanlıyım. Bu güne kadar islamı tanımadım uygulamadım dini sohbetler etmedim inanın namaz kılmasını bile bilmiyorum..

Ama son 1 ayı saymazsak.. 1 aydır Allah ı tanımaya dinimizi öğrenmeye başladım.. Namaz kılmasını öğrendim. tabi bu süre içinde tevbe konusunada değindim..geçmişten gelen çok günahım var..kul hakkına hiç girmedim galiba ama içki içtim haram yedim zina ettim harama el uzattım..Bunlara tövde ettim..fakat daha bugün irademe ve şeytana yenik düşüp bu günahlardan birini yine işledim..fakat tövbeni bozduğum için çok pişmanım. 1 aydır Allah'a yaklaştığımı hissediyordum ve çok huzurluydum. Bugün sabahtan beri pişmanım tövbemi bozduğum için..

Kardeşlerim şimdi bu pişmanlığımı Allah görüyor biliyor.. Tekrar daha kararlı daha sağlam bir şeklide tövbe etsem Allah kabul eder mi ?? İmanım zedelenecek diye içim içimi yiyor lütfen yardım edin ..

Şimdiden sağolun
 

T

teenni

Deneyimli Üye
ALLAH'a güvenin, bizler hata yapmak ve tekrar tövbe etmek için varız. Şeytanın vesveselerinden kurtulmak için ALLAH'ı zikredin. Tövbe ettiğiniz bir günahı tekrar işlerseniz tekrar tövbe edin. ALLAH' a dayanın, duâ etmekten vazgeçmeyin. Bir daha tövbenizi bozmamaya katien çalışın.

Muhabbetlerimle.
 

M

Misafir Sorusu

Deneyimli Üye
Allah'ın gazabından korkuyorum sanki iki gün önceki huzurum yok gebime geliyo imanım kaybolmuş gibime geliyor Allah'tan korkuyorum.. Sanırım bu korkular bir vesvese de olabilir.
 

T

teenni

Deneyimli Üye
kıymetli kardeşim ALLAH kulları üzerine çok lütfkardır. çok merhametlidir. yeterki bizler içtenlikle kalben mümkünse gece geç vakitte, abdestimizi alalım, iki rekat namaz kıldıktan sonra, ellerini RABB ımıza açıp, hele birde iki damla göz yaşı akıtabilirsek, bi iznillah, ALLAH cc lütfu keremi ile Tevbe edenin günahlarını afv eder inşaallah.

Allahü teâlâ, tevbe edenleri sever. Hadis-i şerifte, (Tevbe eden Allah’ın habibidir) buyuruldu. (İ.Ebiddünya) [Habib, sevgili demektir.]

Tevbe edip bir daha günah işlemeyen, Allahü teâlânın sevdiği kul olur.

Kur'an-ı kerimde de mealen, (Allah, tevbe edenleri sever) buyuruluyor. (Bekara 222)

(Bir kimse, istirahat için ıssız bir çölde uyur. Uyanınca yiyip içeceği bulunan bineğinin, yanından kaybolduğunu görür. Her tarafta arar bulamaz. Yorgunluk içinde eski uyuduğu yere gelir, "Bu ıssız çölde aç susuz kalacağım için ölmem mümkündür" diyerek ümitsizlik içinde uyuyakalır. Uyandığı zaman devesini ve yiyip içeceğini yanı başında görünce çok sevinir. İşte Allahü teâlâ da bu kulun sevinmesinden çok, tevbe edene sevinir.)

(Bir kimse, işlediği günaha tevbe edince, Allahü teâlâ meleklerine buyurur ki: "Şu kimseye bakın, günah işledi, günahın cezasını veren ve affeden bir Rabbi olduğunu hatırlayıp tevbe etti. Şahit olun ki onu affettim.") [Buhari]

(Günahınız çok olup göklere kadar ulaşsa, tevbe edince, Allahü teâlâ tevbenizi kabul eder.)[İbni Mace]

ALLAH cc cümlemize hakkı ile tevbe edip tevbesi kabul olunarak,Rızayı ilahiyi kazanarak, cennet ve cemali ilahiyi kazananlardan eylesin inşaallah…
 

Üst