Topuklu Ayakkabı Gerçeği...

FERASETLİ

KF Ailesinden
Özel Üye
774b133b10ee19f6b4ce4bec085c52da.jpg


Kadınlar için belki de hayatlarında en önem verdikleri şeylerden biri ayakkabılarıdır. Birçok sosyal araştırmanın bizlere gösterdiği bu bilgi sayesinde bu konuda da sağlıklı önerilerimizi sizlere sunuyoruz. Topuklu ayakkabılar çok güzel durabilir, sizi iyi hissettirebilir. Fakat bir süre sonra bu his gerçekten kötüleşebilir.

Amerikan Hackensack Üniversitesi direktörü doktor Morris Morin bu konuyu şöyle açıklıyor: “ Uzun süreli olarak kullanıldığında, topuklu ayakkabılar çok acı verici olabilir. Özellikle topuk ve bileklere verdiği zarar gittikçe artar. Bunun psikolojik açıdan da kötü yanları bulunuyot. Amerikan Pediyatri Derneği ile yaptığımız bir araştırmada, topuklu ayakkabından vazgeçemeyen kadınların %42’isinin acı hissettikleri fakat görünüşün daha önemli olduğunu belirtiyor. Bu, üzerine düşünülmesi gereken bir konu.”

Peki yapılması gereken nedir? Doktorlar, eğer sürekli topuklu ayakkabı giymek zorunda iseniz bazı önlemler almanız gerektiğinizi belirtiyor.

Topuklu veya topuksuz, eğer ayağınızın doğal şeklinden daha farklı bir yapıya sahip ayakkabı giyerseniz bu acı yaratır. Fazla sıkı olması ağrı, fazla bol olması da burkulma riskiyle karşı karşıya bırakır. Topuklu ayakkabının ekstra zararı ise, vücudunuzun bütün ağırlığını topuklarınız üzerinde toplamanız, onları taşıyabileceklerinden daha ağır bir görevle tek başlarına bırakmanızdır.

Topuklu ayakkabı, direkt olarak ayakta parmağın üzerindeki baskı şişliği olarak adlandırılan bunyona neden olmaz, fakat oluşması için yardım eder.

Bu anormal kemiksi şişlikler önce başparmak ile başlar ve diğer parmakları zorlar. Böylesi bir durumda, başparmağınız doğal yerini değiştirir ve bu da ağrıya neden olur. Bu durumda ayak başparmağınız ayağınızın dışına doğru taşarak normal profilinden ayrılır ve ağrıya neden olur.

Uzmanlar ayakların yaşlanma ile birlikte çok değiştiğini de belirtiyorlar. 20’lerinde ve 30’larında daha az tehlikeli olan topuklu ayakkabı giymek, 40’lı ve 50’li yaşlarda daha nadiren tercih edilmelidir. Yaşlandıkça ayaklarınızı koruyan yağ depozitlerinin oluşumu da yavaşlar ve azalır.

Ayaklardaki kırışıklıkları yok etmek silikon enekte edilmesine de kesinlikle karşı olan Dr. Morin, bu tarz operasyonların sonuçlarının riskli olduğunu belirtiyor. Özellikle silikon enjekte edilmiş bir ayağın topuk üzerinde tüm vücut ağırlığını taşıması da ayrıca tehlikeli.

Topuklu Ayakkabıdan Vazgeçemeyenler İçin Öneriler

Sneaker tarzı spor ayakkabıları tercih etmeyerek, zararlarını okuduktan sonra, topuklu ayakkabıdan yine de vazgeçemem diyorsanız RealAge.com.tr olarak sizler için bazı öneriler hazırladık.
br> 1: Olabilecek en uygun topuklu ayakkabıyı tercih edin. Bunun anlamı topuk dışında, ayakkabının iç konforu size uygun olsun. En azından topuğunuz ve yer seviyesi arasına bir cep telefonu sığmasın!

2: Silikon tabanlardan kullanabilirsiniz. Olası kayma ve düşme durumlarında, şoklara karşı olan emme gücü sayesinde ayağınız için iyi bir koruyucu olacaktır.

3. Kalın topukları tercih edin. Ayakkabınızın topuğu ne kadar kalın olursa, üzerinde taşıdığı ağırlığı yayma konusunda daha başarılı olur. Aynı zamanda aşil tendonunuz ile ilgili olası sorunların da büyümesini engelleyebilir.

5. Ayağınız ağrımaya başlarsa kesinlikle bir pediyatrite görünün. Ona sorunlarınızı anlatın ve ağrınızı sakın hafife almayın.
 

__DURU__

KF Ailesinden
Özel Üye
ya ben bu topuklu ayakkabı giyenlere hayret ediyorum(yanlış anlaşılmasın)yani çok yüksek topuklardan bahsediyorum. takdire şayan.nasıl üstünde durmayı becerirler şaşırıyorum.:) bende yükseklik korkusumu var nedir:)tercih meselesi tabii.normal olarak sağlık sorunlarınıda beraberinde getiriyor!..emeğinize sağlık olsun inşAllah.
 

buzmavisi

Yeni Üye
Üye
topuklu ayakkabıyı giymek cesaret isteyen bir davranış gibi geliyor bana yaa hala cesaret edemiyorum
ara ara giymeye çalıştığım zamanlarda (ki cok topuklu değildir tercih ettiğim ayakkabılar) ayaklarımın ağrıdığını hissediyorum. Bana göre değil diyep geçsemde bazen başkalarının ayapında çok hoşuma gidiyor :)

kısa ve öz topuklu ayakkabı giyme özürlülerindenim işte sağlğım daha önemli zati umursamıyorum bu durumu :)
 

araf

KF Ailesinden
Özel Üye
topuklu ayakkabı küçükken çok hoşuma giderdi ama şimdi sevmiyorum.. rahatsız ediyor..
hemde ses çıkartıyo herkez sana bakıyormuş gibi oluyo sevmiyorum o yüzden..


ama güzel de durmuyo değil..:dans:
 
Üst