Sümeyye Binti Habbat ( radıyallahü anha )

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
İslâmda ilk şehîd olan hâtun. Meşhûr Sahâbî Ammâr bin Yâsir’in ( radıyallahü anh ) annesidir. Hazreti Sümeyye, Ebû Cehilin amcası Ebû Huzeyfe bin Mugîre’nin câriyesi idi. Ebû Huzeyfe, yanında çalışan Yâsîr bin Âmir ile onu evlendirdi. Bu evlilikten Ammar ( radıyallahü anh ) doğdu. Bunun üzerine Ebû Huzeyfe Hazreti Sümeyye’yi âzâd etti.
Hazreti Sümeyye ilk müslümanlardandır. Mekke’de müslüman oldu. İlk İslama giren kadınların yedincisidir. Hazreti Yâsir, zevcesi Sümeyye, imânlarından vazgeçmeleri için, başta Mahzûmoğulları olmak üzere, Kureyş müşriklerinin en ağır işkencelerine uğradılar. Fakat onlar, imânlarından ve dinlerinden asla vazgeçmediler. Bütün bu sıkıntılara metanetle sabır ettiler.
Mekke’de Yâsir ailesinin kendilerine sahip olacak, onları koruyacak kimseleri yoktu. Bu yüzden onlara daha serbest eziyet yapıyorlardı. Hatta bir defasında, Yâsir ailesi ve diğer kimsesiz müslümanlara, zırh giydirip, altta kızgın kum, üstte yakıcı güneş arasında bıraktılar. Bir gün yine Yâsir’e, zevcesi Sümeyye’ye, oğulları Ammar ve Abdullah’a (r.anhüm) Bathâ denilen yerde işkence yapılıyordu. Onların bu halini gören Peygamber efendimiz ( aleyhisselâm ) “Sabredin Ey Yâsir ailesi! Size vadedilen yer, sizin mükâfatınız Cennettir” buyurdu. Resûlullah ( aleyhisselâm ) Yâsir ailesi için “Allah’ım! Yâsir ailesine rahmet ve mağfiretini ihsân et!” diye duâ buyurmuşlardır. Bir süre sonra Yâsir ( radıyallahü anh ) işkencelere tahammül edemiyerek şehîdlik mertebesine kavuştu. İlk erkek şehîd oldu. Diğer taraftan, Ebû Cehil de Hazreti Sümeyye’ye ağır sözler söyledi. Mızrağı ile yaralıyarak, onu şehîd etti.
Hazreti Ammar, annesinin böyle acıklı bir durumda şehîd olmasına çok üzüldü. Durumu Resûlullah’a ( aleyhisselâm ) arz etti. Yapılan işkencelerin çok fazla olduğunu bildirdi. Peygamber efendimiz ( aleyhisselâm ) Ammar’a ( radıyallahü anh ) sabır tavsiye ettikten sonra şöyle duâ buyurdular: “Allah’ım! Yâsir ailesinden hiç birisine ateş ile azâb etme.”
Bedir gazâsında Ebû Cehil öldürüldüğü zaman, Peygamber efendimiz ( aleyhisselâm ) Ammar’a ( radıyallahü anh ): “Allahü teâlâ annenin katilini, öldürdü” buyurdu.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
Iki deveye baglanipta develer ayri iki yone gitmeye basladigi icin ortadan ikiye ayrildi diye biliyorum..Bizler ayni durumda olsak napardik acaba.Ne gucluklerle,ne iskencelerle geldi dinimiz bu zamana kadar.
 
Üst