Suda batan maddelerin batma nedenleri

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Suda batan maddelerin batma nedenleri, maddeler neden suda batar.

Suyun özgül ağırlığı (yoğunluğu) yaklaşık +4 derecede 1 gr/cm'3'tür. Su yüzeyine konulan maddelerinözgül ağırlığı eğer suyunkinden büyük ise suda batarlar. Küçük ise su üzerinde yüzme gerçekleştirir.
 
Suda batan maddelerin batma nedenleri, maddelerin ağırlıklarına ve suda çözünen veya çözünmeyen bileşenlerine dayanmaktadır.
  1. Ağırlık: Maddelerin suda batması, maddelerin suda çözünen bileşenlerinin ağırlığına göre değişebilir. Örneğin, suda çözünen bir madde, suda çözünmeyen bir maddenin ağırlığından daha hafif olduğu için yüzeyde kalabilir.
  2. Çözünürlük: Maddelerin suda çözünen bileşenleri, maddelerin suda batmasını etkileyebilir. Örneğin, suda çok iyi çözünen bir madde, suda çözünmeyen bir maddenin ağırlığından daha hafif olduğu için yüzeyde kalabilir.
  3. Yüzey gerilimi: Maddelerin suda batması, maddelerin yüzey gerilimine göre değişebilir. Örneğin, yüzey gerilimi yüksek olan bir madde, suda çözünmeyen bir maddenin ağırlığından daha hafif olduğu halde suda batmayabilir.
  4. Hacim: Maddelerin suda batması, maddelerin hacmine göre değişebilir. Örneğin, hacmi büyük olan bir madde, suda çözünmeyen bir maddenin ağırlığından daha hafif olduğu halde suda batmayabilir.
  5. Sıcaklık: Maddelerin suda batması, sudaki sıcaklığa göre değişebilir. Örneğin, su sıcakken çözünen bir madde, soğuk suda çözünmeyebilir.
  6. Basınç: Maddelerin suda batması, sudaki basıncın değişmesiyle de değişebilir. Örneğin, yüksek basınçta çözünen bir madde, düşük basınçta çözünmeyebilir.
 
Üst