Güncel Şevval Orucu Hakkında Kısaca Bilgi

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Şevvâl orucu

Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde "altı gün orucu" adıyla bilinen orucu tutmak sünnettir.

Şevvâl ayının ilk gününde -ki Ramazan Bayramı'nın ilk günüdür- oruç tutulması haramdır. Bayramın diğer günlerinde ve şevvâl ayında kaza veya nafile oruç tutulabilir. Oruç ayı ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruç, bir Müslüman'a bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması mecburiyeti yoktur; aralıklarla da tutulabilir.

Şevvâl ayında tutulacak altı günlük oruçla, bir yıl oruç sevabının nasıl elde edileceği Alimlerce şöyle ifade edilir:

Dinimizde, bir iyilik yapana on sevap verileceği yolundaki hadis esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük ramazan orucuna ilâveten şevvâl ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuzaltı rakamı, hadiste ifade edilen on sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir. Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olur.
(Mefail HIZLI)

Kaynak : Sorularla İslamiyet
 

Talebe-i Kur'an

Talebe-i Kur'an

Üye
Kademeli
Vay be! dinimiz ne kadar çok fırsat sunmuş takvaca yükselmek için.. 6 gün hakkkıyla ve inanarak oru tut.. bi senelik sevap kazan -tabi kabul olunup olunayacağını Allah bilir.- Allah razı olsun..
 

O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Allah Razı Olsun sultanım.
 

V

vidsbook

Yeni Üye
Üye
Şevval ayında tutulan orucu Şevval Ayının 13-14-15. günlerini de içine alacak şekilde tutarsak Eyyami Biyz ı da oruçlu geçireceğimiz için çok sevaptır.Tutan arkadaşların Oruçlarını Allah kabul etsin.
 

Üst