Salavat Peygamberimizin Duasına Amin Demektir

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
Evet, münacat-ı Ahmediye (a.s.m.) zamanından şimdiye kadar bütün ümmetin bütün salâtları ve salâvatları onun duasına bir âmin-i daimî ve bir iştirak-i umumîdir. Hattâ ona getirilen herbir salâvat dahi, onun duasına birer âmindir. Ve ümmetinin herbir ferdi, herbir namazın içinde ona salât ve selâm getirmek ve kametten sonra Şafiîlerin ona dua etmesi, onun saadet-i ebediye hususundaki duasına gayet kuvvetli ve umumî bir âmindir. İşte, bütün beşerin fıtrat-ı insaniyet lisan-ı hâliyle, bütün kuvvetiyle istediği bekà ve saadet-i ebediyeyi, o nev-i beşer namına zât-ı Ahmediye (a.s.m.) istiyor ve beşerin nuranî kısmı, onun arkasında âmin diyorlar. Acaba hiç mümkün müdür ki, şu dua kabule karîn olmasın?
1 : bk. Tirmizî, Deavât 30.
 

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz buyuruyor ki:
"Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin." [Ahzab Suresi- 56]

Ahzap suresinin 56. ayetinde bizlere peygamber efendimize salavat getirmek emrediliyor. Yani başka bir anlamda efendimize salavat getirmek farzdır. Bütün müslümanların üzerine düşen bir görev olan salavat konusunu muhakkak unutmamalıyız.

Bir kimsenin yanında efendimizin adı anılınca salavat getirmeliyiz ki bu konuda hadisi şerifte getirmeyenen burnu sürtünsün denilmektedir. Başka bir hadisi şerifte de belirtildiği üzere, kıyamet günü efendimize en yakın insanlardan olabilmek için salavat getirmemiz önem arzetmektedir.
 

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
Hazine-i rahmetin en kıymetdar pırlantası ve kapıcısı Zât-ı Ahmediye Aleyhissalâtü Vesselâm olduğu gibi, en birinci anahtarı dahi "Bismillahirrahmanirrahîm"dir. Ve en kolay bir anahtarı da salavattır.
Sözler - 15
 

okuryazar

Uzman Üye
O zaman her daim salavatı dilimizden düşürmeyelim arkadaşlar, bir yerde okumuştum çok önceden , bir toplulukta bulunanlardan hiçbiri peygamberimize salavat getirmezlerse o toplanılan yerden kötü kokular yayılırmış burası da bir toplanma yeri olduğuna göre bol bol salavat getirelim inşallah.

Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed
 

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
Allah razi olsun arkadaslar salavati hatirlamak ve hatirlatmak ne guzel bir mesguliyet olsa gerek.
 
Üst