Salavat nasıl getirilir Örnekleri ile birlikte

  • Konuyu başlatan İslami Sorular
  • Başlangıç tarihi
İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Salavat nasıl okunur kısaca, Salavat örneklerini açıklamaya çalışacağız.

Gün içerisinde dilimizden düşürmememiz gereken salavat konusuna burada değineceğiz. Öncelikle Salavat getirmek demek Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav)'i anmak, onu hatırlamak, ona selam göndermek demektir. Efendimize Salat ve selam göndermek efendimizin kabrini bayram yerine döndürmemiz demektir. Biz nerede olursak olalım, çektiğimiz salavatlar efendimize ulaşacaktır.

Günlük hayatımızda bulunduğumuz bir mahalde ya da sohbet ortamında peygamber efendimizin adı zikredildiğinde de, Efendimize Salavat getirmeyi ihmal etmemeliyiz. Bu bizlerin peygamber efendimizi olan vefa borcundan ileri gelir. Kur'a-ı Kerim'de de bizlere salavat getirmemiz söylenmiştir. Salavat, Peygamberimiz ile ümmeti arasında bir köprü kurar.

Öncelikle salavat getirmek isteyen kardeşlerimizin yapabileceği çeşitli salavatlar bulunmaktadır. Bu salavatlardan bazıları uzun iken bazıları da daha kısa olacak şekildedir. En kısa şekilde salavat çekmek isteyen kardeşlerimiz; "Allahümme salli ala Muhammed" veya "Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed" demesi yeterlidir. Bunun anlamı ise

En kısa haliyle,"Allahümme salli ala Muhammed" demek yeterlidir. Veya; "Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed" şeklinde söyleyebiliriz.

Dediğimiz gibi söyleyebileceğiniz çok çeşitli salavat şekilleri bulunmaktadır...

Bir kaç tanesini sizlere örnek olarak vermek gerekirse;


-Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed
Manası: Allahım! (peygamberimiz) Hz.Muhammed’e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.

-Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim
Manası: Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et, selametlik ver.)

Sadece Salavat getirmekle bütün sorumluluklarımızdan kurtulabiliyor muyuz? Tabiki hayır. Peygamber efendimize olan bağlılığımızı bildirmek için ona salavat getiriyorsak, efendimize bağlılığımızı gösterecek diğer görevleri de yerine getirmemiz gerekiyor. Bunun yanında efendimizin sünnetlerini günlük hayatımızda gerçekleştirerek, hayatımıza Peygamber efendimizin sünnetleri doğrultusunda yön vererek, efendimize bağılıımızı ve saygımızı gösterebiliriz.

Kendimize şu şekilde bir yol çizebiliriz ki o zaman daha isabetli olacaktır. Her salavat getirdiğimizde efendimizin bir sünnetini öğrenip hayatımıza katabiliriz. O zaman hem salavat çekerek efendimize selam göndermiş oluruz. Hem de O'nun sünnetini yerine getirerek efendimizin sünnetine uyarak, "efendim senin sünnetine uyuyorum, senin yolunda yolumuzu çiziyorum, sana da selamımı gönderiyorum" şeklinde söyleniş oluruz.

Salavat çekerken illaki bir sayı ile çekmeniz de zorunlu değildir. Örneğin günlük 1000 adet salavat, 2000 adet salavat gibi. İçinizden geldiği kadar içten olacak şekilde söylemek de önemlidir. Aynı şekilde peygamber efendimizin adının geçtiği yerde de Salavat getirmeyi unutmamanız gerekiyor.
 

Üst