Soru Sabah namazı kaça kadar kılınır

  • Konuyu başlatan sahah hayr
  • Başlangıç tarihi
S

sahah hayr

Ziyaretçi
Sabah namazı ne zamana kadar kılınır
İmsak vaktinde ezan okunmuyor ama o vakitte sabah namazı vakti girmis oluyor deniyor imsaktan itibaren sabah namazı kılabilecegimiz söyleniyor bu doğrumudur? Birde güneş doğana kadar sabah namazı kılınabiliyor tamam da farklı takvimlerde farklı temkin vakitleri ekliyorlar, şuan kesin olarak sabah namazı en son saat kaça kadar kılınabilir?
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Sizin de bildiğiniz üzere imsak vaktinde başlar ve güneşin doğumu ile sona erer. Hanefi mezhebien göre sabah namazının geç kılınması daha faziletli olarak bildirilmektedir. Bu sebeple imsaktan hemen sonra sabah namazı kılınmamaktadır. İşte bu sebeple genelde camilerde sabah ezanı namaz kılınmadan hemen önce okunur ki cemaat namazın ne zaman kılınacağını bilsin ona göre camiye gelsin diye. Yani imsak vaktinde ezan okunmamaktadır. Ama imsak girince de sabah namazı kılınabilir, kılınmaz diye bir şart yok. Ezanı beklemenize gerek bulunmuyor.

Ayrıca namaz kılarken daha namazı bitirmemişken, namaz kıldığınız esnada güneş doğarsa, namaz bozulur. Kerahat vaktinden sonra yeniden kılmanız gerekir.
 
Üst