Rüyada Ölmüş Anne Babayla Konuşmak

mss

Misafir Soru Sistemi
Ruya
Annemle babamı 14 ay arayla kaybettim babamı kaybedeli henüz 10gun oldu suanda uykudan kalktım benım evimdeydi ikiside onlara siz öldünüz dedikçe annemde babamda ben ölmedim dedi anneme seni yıkarken gordum sana dokundum anne öldün sen diye bağırdım hayır ölmedım daha öncede böle olmustu fotoğrafımı cekirdek olmasinin anlaşıldı dedi babamda sen oldun baba diye haykırdım hayır dedi cocuklarimı kucağına almak ıstedı öpmek istedi öldugunu dusundugum için kaçırdım vermedim ve babam beni odadan baska bi odaya uçurdu etrafındakilere bakın öldü işte yoksa nasıl uçurmak beni dedim kimse tepki vermedi apartmanda bi komşumuz var annem havlu ve yemeni hazırladı bunları ona vermemi istedi cok kotuyum acım taze napıcam bılmıyorum yardım edin lutfen

/Soru Sahibi: Gulsah​
 

KaraHilal

Çalışkan Üye
Bol bol kuran okuyup dua edin ve imkanınız varsa onlar adına sadaka verin.

Hayattakilerle berzahtakilerin rüyada görüşmeleri, ikisinden birinin arzusu ve bazı gayeler için bu görüşmeyi Allah Tealâ'dan istemesiyle, Allah'ın bir lütfu olarak meydana gelmektedir. Hayattakilerin görüşmeyi istemesine -hepimizin en büyük arzusu olan ve pek çok mü'mine nasib olan- Hz. Peygamber (asm)'i rüyada görmek istemeyi ya da çok sevdiğimiz yakınlarımızdan âhirete göçmüş olanları, rüyada olsun görmek isteyişimizi misâl verebiliriz.

İbnü'l-Kayyim diyor ki:
"Rüyada ölülerle buluşmak ve onlarla bazı haber alışverişinde bulunmak; falan yerde hazine var, filan yerde şu var, falan iş şöyle olacak, filan zamanda bize geleceksin...gibi haberler vermeleri ve bunların da aynen çıkması, bu buluşmanın gerçekliğini ifade eder."(35)​
Rivayete göre Ashab-ı kiramdan Sa'b b. Cessâme ile Avf b. Mâlik (v. 73/692) kardeş olmuşlar ve öldükten sonra da birbirimizden haberdar olalım diye sözleşmişler. Aradan bir müddet geçtikten sonra Sa'b ölüyor. Avf bir gece rüyasında, aynen hayattaymış gibi Sa'b'ın kendisine geldiğini görüyor ve Sa'b'a hesap ve suâlin nasıl geçtiğini soruyor. O da şimdilik iyi olduğunu söyleyip Allah'a hamdediyor. Bu arada Avf, Sa'b'ın göğsünde gördüğü bir kara lekenin sebebini soruyor. O da bir Yahudiden on dirhem ödünç aldığını ve paraların asılı olduğu yeri söyleyerek, o paranın sahabine verilmesini istiyor. Yine evdeki kedisinin öldüğünü, kızının da yakında öleceğini haber veriyor ve bütün bunlar aynen çıkıyor. Sabah olup da Avf, arkadaşının evine gidince, paranın aynen haber verilen yerde olduğunu görüyor ve alıp Yahudiye götürüyor. Yahudiye, ölmüş olan arkadaşının kendisinden ödünç para alıp almadığını sorunca, Yahudi aldığını ve miktarını söylüyor. Bunun üzerine rüyada gördüklerinin gerçek olduğunu anlayan Avf, elindeki paralan, arkadaşının rüyadaki vasiyetine uyarak Yahudiye veriyor.(36)
Hülasa, ölülerle dirilerin gerek uyanıkken, gerekse rüyada görüşmeleri imkansız değildir, mümkündür. Allah Teala dilediği kulları için bunu yaratır. Nitekim yukarıdaki misallerde bunun gerçekleşmiş olduğunu göstermektedir. Ruhalrın insanlara zarar vermez.

/Sorularlaislamiyet
 
Üst