Resûlu ekrem ve sahabenin namaz konu...

rumuzkederli

Deneyimli Üye
Kademeli
Resûlu ekrem ve sahabenin namaz konusundaki hassasiyetleri

RESULULLAH'IN (SAV), BİRİSİNE "NAMAZ GÜNAHINA KEFARET OLUR". BUYURMASI

Hazreti Ali (ra) anlatıyor: Allah C.c rasulü ile birlikte, mescitte namz vaktinin girmesini bekliyorduk. Birdenbire aramızan biri kalkarak :" Ben bir günah işledim."dedi; ancak Allah C.c Rasûlü onunla ilgilenmedi. Namazdan sonra adam, tekrar aynı şeyi söyleyince, Allah C.c Rasûlü ona "Sen biraz evvel güzelce abdest alıp namaz kılmadın mı?" diye sordu. Adam "Kıldım." diye cevap verdi. Allah C.c Rasûlü bu defa, "İşte o kıldığın namazın, evvelce işlediğini söylediğin günahına kefarettir." buyurdu.

RESÛLULLAH VEFATINDA DAHİ NAMAZI VASİYET ETMİŞTİ

Enes (ra) anlatıyor: Resûlullah (SAV), veft ederken ettiğinin vasiyetinin tamamı şu şekildedir: "Aman namaza sarılın! Ellerinizin sahip olduğu (kölelerinizin, cariyelerinizi, hizmetçilerinizin) hukukunu da gözetin!" Resûlullah (SAV) canı boğazına gelene kadar, dili dönene kadar bu cümleyi tekrar edip durmuştu.


Abdullah Bin Ömer (ra) diyor ki: "Hiçbir müslüman yoktur ki, bir tümseğe çıkarak yahut kendi malı olan taşlarla yapılmış bir mescide vararak namaz kılsın da o yer kendisine, " Allah C.c'ın C.C. toprağında Allah C.c için namaz kıldın; kıyamet günü O' nun huzurına çıktığında, senin lehinde şehadette bulunacağım." demesin..
 
Üst