Resimli Periskop Yapımı

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Basit bir periskop iki yansıtıcı ayna veya prizmadan oluşan optik bir alettir. Üstteki ilk ayna cisimden gelen ışıkları doksan derece kırarak aşağıya doğru yansıtır. Alttaki ikinci ayna ise bu yansıyan ışıkları tekrar doksan derece kırarak göze iletir. (Boru çapı küçüldükçe görüş açısı küçülür.) Ayrıca mercekler ilave edilerek periskoba teleskobik özellik de verilir.Denizaltı gemilerinde, suyun üstüne çıkarılarak dışarıyı gözlemeye yarayan bir alettir.
Denizaltında yüzen gemiler denizin yüzüne çıkmadan deniz üstünde bulunan şeyleri görmek zorundadır. Buna da ancak bir cins dürbün olan periskopla sağlarlar.
Periskopun objektifi deniz üzerine çıkarılır, aküleri de geminin içinde bulunur.Deniz üstünde bulunan cisimleri izlemek isteyen gemi kaptanları, periskopu istedikleri gibi ayarlayabilmek imkânına sahiptirler.

Aşağıda bir karton kutu ve iki düz ayna kullanarak kendi basit yapılı periskobunuzu nasıl yapabileceğiniz anlatılmakta.


Malzemeler:

Boş bir kutu ( Süt kutusu, ayakkabı kutusu olabilir)
2 küçük ayna
makas yada maket bıçağı
yapışkan bant
tutkal tabancası ve tutkal


Makasla kutunun içeride kalacak fazla kısımlarını keserek düzeltelim.Kutunun bir tarafının alt kısmına,karşı tarafın üst kısmına şekilde olduğu gibi aynayı yerleştirerek, aynanın kenarlarından çizerek, aynanın ölçüsünü belirleyelim.
Sonra bu çizgilerden keserek aynanın boyutunda karşılıklı dikdörtgen pencereler oluşturalım. yanlız aşağıda görüldüğü gibi dikdörtgenin bir kısa tarafını kesmiyoruz ve düzgünce çizgi boyunca katlayarak içeri veriyoruz.

İçeriye doğru kıvrılan bu karton yüzeylerin birbirine bakan yüzlerine aynaları ayrı ayrı bantla yapıştırarak sabitliyoruz. aynalar birbirine bakacak.


İçeriye doğru verilen bu karton parçalar kesildiği yüzeyle 45 derece açı yapacak.Karton parçalarını kenarları tutkallayarak 45 derece açı yapacak şekilde sabitliyoruz.


Kapağını kapatıyoruz.(Kapağı tutkalla sabitliyebilirsiniz)

Periskobumuz kullanıma hazır.

Dikkat:

Makas yada maket bıçağı kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.Eğer çocuk yaşta iseniz bu yetişkin yardım ve gözetim gerektirir.
Kullanacağınız kutu süt yada herhangi bir gıda kutusuysa dikkatlice içini yıkayınız, sonradan koku yapabilir.
Kutunun içini imkanınız varsa (örneğin ayakkabı kutusuysa) siyah fon kağıdı ile kaplayın.Bu ışık yansımalarını azaltacak ve daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Kolay Gelsin
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
K

kayıtsız

Ziyaretçi
çok güzel ifade edilmis bunu ödevim için kullanıcam ayrıca sitenin ismi ilginç ve hoşuma gitti:)
 

Üst