Rebiülevvel ayı anlamı nedir

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Rebiülevvel ayı ne demek bu ayda ne oldu ve fazileti nedir?

Bu ay hicri yılın 3. ayı olup efendimiz bu ay içerisinde doğmuştur. Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberler peygamberi sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) bu ay içerisinde dünyaya gözlerini açmış ve şereflendirmiştir.

Peygamber efendimiz bu ay içerisinde pazartesi günü Mekke'de doğduğu kabul edilir. Dünya'nın en büyük hadisesi efendimizin doğması hadisesidir. O güne kadar gelmiş bütün kitaplarda peygamber efendimizin dünyaya geleceği bildirilmiş ve onlardan da ahd alınmıştır. Efendimizin dünyaya gelmesi ile batıl duygular zail oldu, hak ve hakikat kail olmuştur.

Mevlid'in yazarı Süleyman Çelebi şu şekilde ifade etmektedir: "Semavat ve zemin O’nun doğuşu ile nura gark olmuştur."

Hakikatı arayanlar efendimizin sancağı altında beraber yürümüşler ve halen de devam etmekte, kıyamete kadar da devam edecektir.

Rebiülevvel ayının fazileti peygamber efendimizin dünyaya gelişidir.

Ayrıca aşağıdaki konuları da mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum:

Rebiülevvel Ayının ibadetleri Tesbihleri
 

Son düzenleme:
R

Rebiülevvel ayı

Ziyaretçi
Ararken Rebiülevvel ayı nedir diye yazınca bu yazı önüme geldi. Bu konu sayesinde aklımdaki bir çok soru cevap buldu. Efendimizin doğduğu günü içerisinde barındıran Rebiülevvel ayını cümlemiz inşallah en güzel şekilde değerlendirebiliriz.
 

V

Veladeti Nebi

Ziyaretçi
dikkat ettiyseniz böyle özel gün ve gecelerde hic alakasız bazı tipler çıkıp sırf ortalığı karıştırmak adına mevlid kandili ve gecesi yoktur mevlid gecesinde özel namaz yoktur dua yoktur diye ortalıgı karıstırmaya çalısıyorlar. saanki kafirlerlerle mücadeleyi bitirdilerde birtek mevlid gecesi namazı ve ibadetleri varmi yokmu mevzusu kaldi, sanki mevlid gecesi bidat olunca ve o geceye bir teveccüh olmayip o gece Allah anilmayip resule salavat getirilmeyip kuran okunmayip namaz kilinmayinca her isleri hallalocak gibi dusunen sözde duyarli muslumanlar turuyor boyle mubarek gun ve gecelerde. bence bunlarin amaci uzum yemek degil bagciyi dovmek yani bunlarin derdi islamin i icinde muslumanlarin yanlis yaptiklarini düzeltmek gibi olduguni soyleyerek islama saldirip onu kucuk dusurmeye calismak ve insanlari dinden imandan sogutup vatana millete muzir bir hale getirmektir. böylelerine karsi en iyi cevap onlari dikkate almamak adam yerine koymamak ve islami hassasiyetlerimizden asla taviz vermemek olacaktir. hepinize yaklasan mevlid gecesi sebebiyle hatirlatmak istedim.
Cumleten Allah razi olsun.
 

SETR

SETR

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Allah razı olsun rebiülevvel ayı ve mevlid gecesi ile ilgili kısa özet niteliğinde faydalı bir konu olmuş ellerinize sağlık @sultan_mehmet
 

Üst