Ramazan Şenlik ve Eğlence Ayı Değil

enes61

KF Ailesinden
Özel Üye
Ramazan ayının şenlik, eğlence ve panayır ayı olmadığını söyleyen İslam alimleri, bu ayın ibadet, ihsan ve infak ayı olduğunu söylediler. Alimler, vakit konusunda israfta bulunulmamasını istediler.
İslam dünyasının tanınmış birçok alimi verdikleri mesajlarla, Ramazan ayını şenlik, eğlence ve panayır ayı olarak görenleri uyardı. Ramazan ayının ibadet, ihsan ve infak ayı olduğunu belirten Müslüman alimler, gündüzlerin uyku ve geceleri de boş vakitle geçilmesinin bu mübarek ay için büyür bir ziyan olduğunu ifade ettiler.

Müslüman alimler Hz. Peygamberin (sav) Buhari’de geçen “Ramazan gelip geçtiği halde günahlarını affettirememiş olan kişinin burnu yerde sürtülsün.” hadisine atıfta bulunarak, Müslümanların önlerine sunulan bu büyük fırsatı değerlendirmeleri gerektiğine işaret etti.

Bu mübarek ayda, tevbe ve istiğfarda bulunun, bol bol Kur’an-ı Kerim okuyun, hayır hasenatta bulunun, ikramda bulunun, gündüzleri ve geceleri ibadetlerle ihya edin diyen İslam alimleri, bu ayın feyzinden ve bereketinden bol bol istifade edilmesi gerektiğini bildirdi.

Ramazan ile ilgili ayet ve hadisler

Yüce Allah bizlere Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’anın kendisinde indirildiği aydır….” (Bakara / 185)

Hz. Peygamber (sav) Ramazan ayı ile ilgili olarak hadislerinde şöyle buyurmaktadır; “Kim inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Ramazan ayının gecelerini değerlendirirse, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Nesai)

“Kim, yalan söz(leri) ve kötü davranışları terk etmezse, Allah’ın onun yeme ve içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.” (Buhari)

“Ramazan’ın evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur. Her kim bu ayda idaresi altında bulunanların iş yükünü hafifletirse, Allah ona mağfiret eder ve cehennem azabından kurtarır. Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.” (Buhari)

“Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, Allah onun geçmiş günahlarını bağışlar” (Buhari)

“Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim" buyurmuştur. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: 'Ben oruçluyum' desin. Muhammed'in canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Buharî; Müslim)

alıntı
 
Üst