Peygamberimizin soyundan gelmek insana ayrı bir değer kazandırır mı?

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Soru: Ülkemizde Peygamber Efendimizin soyundan olanlar yani Seyyidler var mı? Varsa nerelerdedir?
Cevap:
İslâm tarihinde “Seyyid” tabiri, Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in soyundan gelenleri belirtmek üzere kullanılmıştır. Peygamberimizin diğer torunu Hz. Hasan’ın soyundan gelenler ise “Şerif” olarak adlandırılırlar. Hem Hasan hem de Hüseyin’in soyundan gelmiş olanlara ise “Seyyid Şerif” denilir.

Resûl-i Ekrem’in so*yu, kendisinden altı ay kadar sonra vefat eden küçük kızı Fâtıma’dan olma torun*larıyla devam etmiştir. Bugün de onlardan varlığını sürdürenler vardır. Bunlar tek bir bölgede yerleşmiş değillerdir. Dünyanın birçok bölgesine dağılmışlardır, ülkemizde de bulunabilirler.

Şunu söylemek gerekir ki bir kimsenin Peygamber soyundan geliyor olması, ona bir ulviyet kazandırmaz. Kişiye değer katan, kendi imanı ve amelidir. İman ve amelde eksiklik olursa Peygamber çocuğu dahi olmak kişiyi kurtarmaya yetmez! Nitekim Nuh aleyhisselamın oğlu, babasına ve onun dinine inanmadığı için kâfir olarak ölmüştür. Ayrıca şu ayet de konumuz açısından büyük önem arz etmektedir:

“Bir zamanlar Rabbi, İbrahim'i bir takım sözlerle imtihan etmiş, o da tam başarı göstermişti. Rabbi ona ‘Ben seni insanlara önder yapacağım.’ dedi. O ‘Soyumdan da olsun.’ deyince Rabbi ‘Yanlış yapanlar için söz vermem.’ dedi.” (Bakara, 2/124)

Ayet mealinde altı çizili yerden de görüleceği gibi İbrahim aleyhisselamın soyundan gelip de yanlış davranışlarda bulunanlar için Allah Teala herhangi bir garanti vermemektedir. Bu hüküm, bizim Peygamberimizin soyundan gelenler için de aynen geçerlidir.
 
Üst